Hoşgeldiniz  
................................................

Şiir Sancısı

6. Mehmet Uçar | 11 Temmuz 2016 | KöşeYazar A- A+

Şiir Sancısı

Dünyaya gelirken hiçbirimizin hayata gelmek ya da gelmemek, erken veya geç gelmek ve dahi ailemizi, rengimizi, dilimizi, cinsiyetimizi seçmek gibi bir inisiyatifi kullanma/belirleme hakkımız yoktu. Yalnızca Yaradan istediği için geldik buraya ve ağladık içine düştüğümüz ortama. Bilinen ilk tepkimiz böyleydi. Galiba hoşnut olmadık dahil olduğumuz bu yeni mekandan. Kim bilir belki de geri dönüşü önceleri mümkün sanışımızdan olsa gerek uzun uykularla geçirdik vaktimizin büyük bir kısmını. Bu eylemimizin sebebinin masum bir beklenti olduğunu nereden anlayabilirdik ki? Çünkü henüz bir bebektik ve fazlasıyla önceki aleme ait oluşumuzdan olsa gerek saftık, temizdik.

Ziyadesiyle çaresizdik o halimizle, hiç değilse bir süre mecburduk dünyaya ve elimizden en önce tutanların ellerini bırakmak istemedik bir zaman. Bebekliğin de verdiği geniş yetkilerle hemen herkesi etrafımızda pervane eylemiştik. Sevilmenin, ilginin, merhametin ve de şefkatin bize sağladığı geniş imtiyazları sonuna kadar kullanarak geçirdiğimiz yıllarda doğumun getirdiği ilk mahmurluğu atmış ve doğrusu ağlamalarımızı gülücüklerimizle dengelemeye de başlamıştık. Ne de olsa çocuktuk ve kendi başımıza yürüyebiliyorduk. Böylece merakımızın tetiklediği tehlikeli alanlara tek başımıza dalma cesaretini de fiiliyata geçirebiliyorduk.

Zaman, su gibiydi. Yaşam, dağların zirvelerinden kopup gelen şelaleler gibi akıyordu öncesini tam hatırlamadığımız sonrasını da kestiremediğimiz bir ummana doğru. Acelemiz vardı çok; işte bu yüzden daha çabuk bilmek, tanımak ve yaşamak istiyorduk. Oysa eğitimle öğrenebileceğimizi planlayanlar bildiklerimizi de unutturmanın hesabını güdüyorlardı gizliden gizliye. Biz bu acı gerçeği yaşayarak öğrendiğimiz vakit doğduğumuzda sahip olduğumuz engin bilgilerin çoğunu unutmuş olduğumuzu fark edebilecek durumda değildik. Zira önce gelenlerin evlatları değil; esirleriydik. Onlar zaman içinde oluşturdukları ön yargılarını bize bilgi diye yutturuyorlardı.

Gençliğe attığımız o hızlı ve sancılı adımlar pişmanlık merdivenlerinden örülüyordu ve biz bunun ayırtına vardığımızda çok yol almış vaziyetteydik hayat otobanında. Hayatı bir şiir olarak yaşamaya azmetmiş bireyler olarak sanıyorduk ki bu dünyayı değiştirebilecek ve yeni baştan tanzim edebilecektik. Buna tüm ruhumuzla, bütün kalbimizle inanıyorduk; üstelik enerjimiz de vardı ve de neden olmasın, yapabilirdik. Damarlarımızdaki kan ateş gibiydi ve beynimiz bu kanın hararetinden bir nebze olsun kurtulup da sakin kararlar alamıyordu. Öyle ki ölüm bize şimdilik çok uzaktı ve böyle bir misafire ev sahipliği yapmayı henüz kendimize yakıştıramıyorduk.

Yolun ortasında olduğumuzu daha çok anne-babamız gibi çocuklarımız gibi eşimiz-dostumuz gibi başkaları için yaşamaya başladığımızda, bir başka deyişle bu tür bir yaşamın tadına vardığımızda hissediyorduk. Daha ne olduğunu, nasıl olduğunu dahi anlamadan uyandığımız uykunun rüyalarını yerli yerine oturtamadan bir de bakıyorduk ki sorumluluk halkalarıyla zincirleri birbirine bağlanmış bir dönemindeyiz ömrümüzün. Buraya kadar ki kendimizi gerçekleştirme sürecinde kaç kez zirve yaptık, kaç badireyi güç bela atlattık yahut da kaç virajı alamayarak takla attık onu bir biz biliyoruz bir de Halıkımız. Oysa ikindi mevsiminin çabuk geçeceğini bize söylediklerinde inanmamıştık.

Ve insan dostlarım, ihtiyarlığımızda da içimize sinerek yazamadığımız hayat şiirinin sancısı devam ediyor. Ediyor etmesine de artık eskisi kadar ilham gelmediğinden midir nedir, bir türlü iki dizeyi alt alta inşa edemediğimiz o sayılı günlerin cılız ısısı bize bu nöbetin sona ermekte olduğunu mırıldanıyor duyamasak da. Halbuki neler umuyorduk, neler hedefliyorduk biz ve kaşığımıza düşen ne oldu? Herhalde içinde bir süre yıkandığımız nehrin dışına çıkarak suyun bazen koşturarak bazen ağırdan alarak bazen de belli belirsiz akışını seyretme zamanımız yaklaşıyor. Hakikaten ne garip değil mi, biz belki istiyoruz belki istemiyoruz; fakat nehir bizi kenara doğru itiyor. Ama şiir sancımız baki!

23907 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle