Hoşgeldiniz  
..................................................... ..................................

Seydikemer’de Hasan Şimşek Sürprizi

Erkan Ilik | 08 Mart 2014 | Genel, Güncel A- A+

Aday listelerinin verilmesine az bir süre kala başvurularını yaparak Demokrat Parti’den Seydikemer Belediye Başkan Adayı olan Hasan Şimşek Seydikemer’deki tüm seçim hesaplarını bozarak yükselişe geçti. Seçim çalışmalarına yoğun şekilde devam eden Hasan Şimşek’e vatandaşlar büyük ilgi gösteriyor. Geçmişte iki dönem Kemer Belediye Başkanlığı yapmış olan Hasan Şimşek, özellikle Kemer ve çevre köyleri ile yayla köylerinden büyük destek görüyor. Vatandaşlar, Hasan Şimşek’in geçmişte yaptığı hizmetlerin yanı sıra halka yakın olması nedeniyle büyük oy potansiyeline sahip olduğunu ve bu seçimin sürpriz adayı olduğunu belirtiyorlar. Eski Demokrat Partililerin de partilerine sahip çıkmaya başlamasıyla oy oranını arttıran Hasan Şimşek diğer adaylar tarafından dikkatle takip ediliyor. Bu sayımızda Hasan Şimşek ve Belediye Meclis Üyesi Adayı Atınç Koylu ile gerçekleştirmiş olduğumuz röportajı bulabilirsiniz.

Hasan ŞİMŞEK… Seydikemer’de ve hatta onu Fethiye’de tanımayan neredeyse yok gibi.. Hasan ŞİMŞEK Demokrat Parti Seydikemer Belediye Başkan Adayı. Ve yanında Atınç KOYLU, onu da tanımayan neredeyse yok gibi. O da Hasan ŞİMŞEK’in yanında ve Seydikemer Belediye Meclis Üyesi 1.sıra Adayı. Bugün bu iki siyasetçi ile adaylıkları ve seçim sürecine ilişkin konuları yüzyüze görüşüyoruz.

ERKAN İLİK –    HASAN BEY, BİZLER SİZİ TANIYORUZ AMA, SİZİ BİR DE SİZDEN DİNLEYELİM:

HASAN ŞİMŞEK – Bizi gazeteniz aracılığı ile halkımızla buluşturduğunuz için ayrıca da teşekkür ediyorum. Ben 1949 yılında Seydiler’de doğdum. İlkokulu Seydiler’de, ortaokulu Fethiye’de tamamladıktan sonra 1970 yılında Dalaman Ziraat Meslek Lisesi’nden mezun oldum. Aynı yıl Gümüşhane iline Ziraat Teknisyeni olarak atandım. 1973 yılında askerlik görevini tamamladıktan sonra Fethiye İlçe Tarım Müdürlüğü’ne atandım. İki yıl burada çalıştıktan sonra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na geçip Seydikemer ve Fethiye’nin tüm köylerinde DSİ İşletme Şefi olarak görev yaptım.  1994 yılında Demokrat Parti’den Kemer Belediye Başkanı seçilerek 2004 yılına kadar Kemer Belediye Başkanlığı görevinde bulundum. Başkanlığım döneminde Kemer Beldesine bir çok kalıcı hizmetler yaptığıma inanıyorum. Ayrıca, Değişik dönemlerde partimizin il ve ilçe başkan yardımcılıkları gibi görevlerde de bulundum.

ERKAN İLİK –    HEP BU PARTİDEYDİNİZ YANİ.?

HASAN ŞİMŞEK – Evet, hep Demokrat Parti çizgisinde siyaset yaptım.

ATINÇ KOYLU  – İzninizle Hasan Abinin cevabına ben de bir katkı yapayım. Sağda solda bizim aday çıkmamızdan rahatsızlık duyan birileri bizleri birilerinin aday çıkardığını söyleyerek hakkımızda kara propaganda yapıyorlar. Bunu söyleyenlere sormak lazım, Hasan Abi şu an hangi partinin adayı, 2009 seçimlerinde  hangi partinin adayı olmuş, ondan önceki  2004 seçimlerinde hangi partinin adayı olmuş, geçmişte hangi partiden belediye başkanlığı yapmış. Sorunun cevabı belli, siyasi çizgisi hep Demokrat Parti olmuş. Biz bu partiye, KIRAT’a gönül vermişler olarak partimizin Seydikemer’deki tabanını yalnız bırakamazdık.

ERKAN İLİK –    EVET, BEN DE “ NEDEN ADAY OLDUNUZ? “ DİYE SORACAKTIM?

HASAN ŞİMŞEK-Erkan Bey, Atınç Bey’in söylediği gibi, ben hep ADALET PARTİSİ, DOĞRU YOL PARTİSİ ve onun Anavatan Partisi ile birleşme sonucunda isminin değişmesi ile oluşmuş DEMOKRAT PARTİ çizgisinde oldum. Benim önceleri aday olmak gibi bir düşüncem yoktu, ancak Kemer ve çevresinin yoğun talebi, partimiz tabanı ve özellikle Genel Başkanımız Sayın Gültekin UYSAL’ın talimatları doğrultusunda Seydikemer’e hizmet için yola çıktık. Kemer ve çevresi SEYDİKEMER ’in ilçe merkezi konumunda ve büyük bir nüfus ve ticaret potansiyeline sahip. Bu bölgeyi tanıyan bir adayın daha iyi hizmet verebileceğine inanıyorum. Ben tüm Seydikemer bölgesini çok iyi tanıyorum, ve bu bölgenin insanları da beni iyi tanıyor. Belediye başkanlığım döneminde yokluklar içinde yapmış olduğumuz hizmetleri de iyi biliyorlar. Bu da bana adaylık sürecinde avantajlar sağlıyor.

ERKAN İLİK –    AMA SİZİN İÇİN GEÇ KALDI DİYENLER VAR?

HASAN ŞİMŞEK – Ya, Erkan Bey, yarın seçim mi var? Daha 25 gün kadar bir zaman var. Ben, dediğim gibi, Kemer ve havalisinden gelen yoğun istek ve talebi üzerine ve Genel Başkanımızın talimatları doğrultusunda aday oldum. Hizmetlerimizi ve kişiliğimizi bilen iyi biliyor. Ben gerek DSİ’de çalıştığım dönemlerde, gerekse Kemer Belediye Başkanlığım döneminde her köye ve vatandaşlarımıza hep yardımcı oldum, hep hizmet vermeye çalıştım. Bizim tek anlatmamız gereken konu yeni ilçemize ne projeler yapacağımız ve kaynaklarını nasıl bulacağımız. Bunları hazırladık. Sonra, ben çıktığım yolda tek başıma değilim ki.. Ekibimin kalitesine ve donanımına çok güveniyorum. Bakın, ekibimizde iki üniversite okumuş Atınç Bey var, Sayın Genel Başkanın emri üzerine görev aldı. Mehmet Çetin kardeşimiz var, emekli eğitimci, bölgemizi ve ihtiyaçlarını iyi biliyor.  İsmail Yarbaşı var, Tekel’den emekli. Tekel’deyken anason, tütün aldığı dönemlerden bu yana köylerimizi, köylülerimizi iyi tanıyor. Erdoğan Aksoy var, DSİ’de topograf, birçok köylümüzü kendisini iyi tanıyor. Ben bu ekiple yola çıktıktan sonra, ne zaman yola çıktığım değil, kiminle yola çıktığım önemli. Vatandaşlarımızın bu konuya dikkat etmelerini istiyorum.

ATINÇ KOYLU – Bu konuda ben de bir ekleme yapayım izin verirseniz. Doğru işleri yapmak için hiçbir zaman geç değildir. Atalarımız, “zararın neresinden dönsen kardır” demişler. Seydikemer için doğru adayı çıkarmak için kanunların izin verdiği sürede gerekli başvurumuzu yaptık, ve işte, aday olarak vatandaşlarımızın karşısındayız. Ayrıca, her gittiğimiz yerde söylüyorum, Peygamber Efendimiz, Uhud Savaşında son 20 dakika içinde durumu kurtarmış, Osmanlı Mohaç Muharebesini iki saat içinde kazanmış. Yani, adaylığımızı ilan ettiğimizden bu yana ne kadar yol katettiğimiz yavaş yavaş meydana çıkıyor. Ayrıca Süleyman Demirel’in de bir lafı vardır, biliyorsunuz, “Siyasette 24 saat çok uzun süredir” diye.

ERKAN İLİK – ATINÇ BEY, SİZ BU SÜREÇTE HASAN ŞİMŞEK’E DESTEK VERİYORSUNUZ VE AYNI ZAMANDA BELEDİYE MECLİS ÜYESİ ADAYISINIZ. GERÇİ, BİZ SİZİ TANIYORUZ AMA, BİR DE SİZ KENDİNİZİ TANITSANIZ.?

ATINÇ KOYLU – Öncelikle bizlere kendimizi anlatma fırsatı sunmuş olduğunuz için özellikle teşekkür ediyorum. Ben 1971 yılında Fethiye’de doğdum. İlkokulu Fethiye’de tamamladıktan sonra, o zamanki koşullarda Anadolu Lisesi sınavlarını kazanarak izmir Türk Lisesi’ne girdim ve orta ve lise tahsilimi orada tamamladım. Oradaki bütün derslerimizi İngilizce olarak gördüğümüzden ötürü bana çok faydası oldu. Ardından İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nin İngilizce öğretim veren bölümünden mezun oldum, oradaki bütün derslerimizi de İngilizce gördük. Üniversite öğrencisiyken Doğru Yol Partisi’nin Bakırköy Gençlik Kolları Başkanlığı’nı yaptım. İstanbul gibi bir şehirde o görev bana çok şey kazandırdı. Okul bittikten sonra Fethiye’ye geldim ve iş hayatına atıldım. Sonra askerlik dönemimiz geldi. Askerlik görevimi Komando Yedek Subay olarak Bolu Komando Tugayı’nda Komando Takım Komutanı olarak yaptım, 1997 yılında bölücü terör örgütüne karşı yapılmış birçok sınır ötesi operasyonda görev aldım ve çok çatışmaya girdim. Benimle birlikte askerlik yapan çok sayıda Fethiye’li, Fethiyeli derken Seydikemer’i de buna dahil ediyorum, çok sayıda arkadaşımız vardı, bu vesile ile onlara da buradan selam ve sevgilerimi iletiyorum. Askerlikte birçok başarı plaketi ve belgesi aldım. Askerlikten sonra memlekete geri döndük. DYP’nin Fethiye ve Muğla İl Teşkilatlarında Gençlik Kolları Başkanlığı, İlçe ve İl Başkan Yardımcılıkları görevleri yaptım. Bunların yanı sıra Fethiye Ticaret Odası Meclis Üyeliği ve Yönetim Kurulu üyeliği, iki dönem Fethiyespor yöneticiliği yaptım. 2004 yılı yerel seçimlerinde DYP listesinin 1.sırasından Fethiye Belediye Meclis Üyesi seçildim ve parti grubunun sözcülüğünü yaptım. 2009 yerel seçimlerinde yapılan önseçimle partimin 1.sıra il genel meclis üyesi adayı oldum. Sonrasında Demokrat Parti’nin Fethiye İlçe Başkanlığını da yaptım. Ayrıca bir üniversite daha okuyayım dedim ve Sakarya Üniversitesi’nde Kamu Yönetimi Bölümüne girdim.  Halen bazı yerli ve yurtdışı firmaların temsilciliğini ve müşavirliğini yapmaktayım. Şimdi de, gerek Sayın Genel Başkanımız Gültekin Uysal’ın talimatları doğrultusunda, gerek Seydikemer’e Fethiye ile işbirliği ve bütünlüğü içinde hizmet vermek ve elbette ki Hasan abimize adaylığı ve sonrasında destek vermek amacıyla Demokrat Parti listesinden Seydikemer Belediye Meclis Üyesi adayı oldum.

ERKAN İLİK –    SİZİ FETHİYE LİSTESİNDE BEKLİYORLARDI, NEDEN SEYDİKEMER?

ATINÇ KOYLU – Bildiğiniz üzere ben 2004 – 2009 döneminde Fethiye Belediyesi Meclis Üyeliği yaptım. O zaman da partimin listesinin 1.sırasından seçilmiştim. Benim için Fethiye yada Seydikemer olmuş hiçbir farkı yok. Babam Erdal KOYLU’nun babası, dedem, Bekçiler kökenli ve Kumluova – Karadereli. Ben Fethiye’de doğdum, büyüdüm ve iş yapıyorum. Kumluova ve Karadere bölgesinde yerimiz yurdumuz var, atalarımın mezarları var. Annemin dedesi Bekir Kaya’da bir taraftan Seki ve Ören kökenli ve mezarı Kestep’te. Fethiye ile Seydikemer etle tırnak gibi birbirinden ayrılamaz. Seydikemerli hemşehrilerimizin birçoğunun Fethiye ile koparılamaz bağlantıları var. Ya çocukları, torunları orada yaşıyor, yada orada çalışıyorlar. Fethiye’yi ticareten besleyen nüfusun önemli bir kısmı da Seydikemer’de yaşıyor.  Benim amaçlarımdan bir tanesi de Seydikemer’i Fethiye ile bütünlük ve işbirliği içinde tutmak, bu bütünlüğü düşünerek uzun vadeli kalıcı hizmetlerin temellerini atmak, bölgemizin ekonomisini geliştirmek, bu yöreyi Türkiye’nin en kalkınmış yörelerinden biri haline getirebilmek. Biliyorsunuz ben ilçe başkanlığı da yaptım, her köyde bir bağlantımız var. O yüzden Sayın genel Başkanımız da talimat verince Seydikemer’e hizmet vermek, bu konuda Hasan ŞİMŞEK’e destek olmak amacıyla Seydikemer’den aday oldum. Bunun yanısıra ben siyesette zoru da severim. Sayın Behçet Saatcı, inşallah, Fethiye’de seçimi kazanacak. Seydikemer’i de kazanmamız lazım. O yüzden biz tecrübemizi, bilgimizi ve enerjimizi Seydikemer’e yoğunlaştırdık. Seydikemer’den seçilirsek Fethiye’den de seçilmiş kabul ederiz kendimizi.

ERKAN İLİK – İDDİALI İŞLER YAPACAĞIZ DİYORSUNUZ YANİ?

ATINÇ KOYLU -Allah izin verir, hemşehrilerimiz de teveccüh gösterirse Seydikemer’i kalkındıracak, sadece Muğla’nın değil, Türkiye’nin sayılı ilçelerinden biri yapacağız. Bu konuda şahsen meydan okuyorum. Ve hatta hayalimiz o ki, Seydikemer’e yapacağımız hizmet ve yatırımlar Fethiye’nin il olmasını da hızlandıracak.

ERKAN İLİK -HASAN BEY, SİZ KEMER BELEDİYE BAŞKANLIĞINIZ DÖNEMİNDE NE GİBİ HİZMETLER YAPMIŞTINIZ?

HASAN ŞİMŞEK – Erkan bey, bugünkü Kaymakamlığın bulunduğu bina benim zamanımda yapıldı ve ben o zaman maddi imkansızlıklar içinde yaptım o binayı. İlk göreve başladığımda Kemer bir köy görünümündeydi, benim zamanımda ilçe olmasının alt yapısı hazırlandı. Bakınız, bütün beldelerde Ziraat Bankası kapatılmış olduğu halde, o zaman partim muhalefette olmasına rağmen, Ecevit iktidaydı ve Kemal Derviş Ekonomi Bakanıydı, bütün belde şubeleri kapatılıyordu, şahsi girişimlerim neticesinde Ziraat Bankası Kemer’de kapatılmadı. Birçok emeklimiz oradan maaşını aldı,  bölge esnafı ve çiftçimiz bundan faydalandı. Benim herkesle ilişkilerim iyidir, benim ağzımdan “HAYIR” lafı çıkmaz.  Girdiğim ortama da uyar, insanları ikna eder, beldeme, ilçeme hizmet getirmeyi bilirim. Bugün Kemer ve çevresinde kurulu birçok işyeri var. Yaptığımız doğru işlerle beldenin ekonomisinin gelişmesinin altyapısını hazırladık. Bunları dar bir bütçe ile yaptık.

ERKAN İLİK – BAZILARI SİZİN İÇİN YAŞLI VE DÖNEMİ GEÇTİ DİYOR, BUNA NE DİYECEKSİNİZ?

HASAN ŞİMŞEK – diyeceğim, “Akıl yaşta değil, baştadır” diyeceğim. Bakınız CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Osman GÜRÜN 1948, AKP Adayı Mansur HARMANDAR ise 1949 doğumlu. MHP Adayı Erdal Bey de bizim yaşıtımız. Demek ki birilerinin yaşımızı bahane etmesine gerek yok. Hem benim ekibimde genç ve donanımlı arkadaşlarım var. Bu bir takım oyunudur. Biz tecrübemize ve halkımızı iyi tanımamıza, ihtiyaçlarını bilmemize güveniyoruz. Benim geçmiş dönemde belediye başkanı ve adayı olmam, beni sürekli olarak halkımızla içiçe tutmuştur. Hadi ben yaşlıyım, alın size dünya bilen, yurtdışı bilen tahsilli genç bir adam, düzgün bir kadro, saygın bir ekip.

ATINÇ KOYLU –Burada ben tekrar bir ekleme yapabilir miyim lütfen. Hasan Abimiz tecrübesinin ve halka yakınlığının yanısıra GELENEĞİ temsil ediyor. Biz ekibimizle ortaya koyacağımız proje ve hizmetlerle de GELECEĞİ temsil ediyoruz. Şöyle yapalım; bizleri, Hasan abiyi diğer aday arkadaşlarımızla aynı ortamda bir konuşturun, herkes geçmiş hizmetlerini ve gelecekle ilgili projelerini ve nasıl yapabileceğini ortaya koysun, hemşehrilerimiz buna göre kararlarını versin.

ERKAN İLİK – SİZİN İÇİN BİR İDDİA DAHA VAR. BİRİLERİNİN ÖNÜNÜ KESMEK İÇİN SİZE PARA VERDİKLERİ SÖYLENİYOR?

HASAN ŞİMŞEK – Onu biz de duyuyoruz. Maalesef vatandaşlarımızın aklını karıştırmaya yönelik kara propaganda yapıyorlar. Tabi, biz bunu kimlerin yaptığını biliyoruz. Geçenlerde İlçe Başkanımızın bu konuda bir açıklaması da oldu zaten. Yahu, biz ne dedik en başta… Biz bugüne dek nerede siyaset yaptıysak o partinin adayıyız. Bize kim ne diye para versin. Sonra birilerini bölecek olsak her patiden alacağımız oy var bizim. Kimin kimi bölebileceğinin garantisini kim veriyor.

ERKAN İLİK -ÖYLE BİR ŞEY YOK DİYORSUNUZ YANİ.

HASAN ŞİMŞEK –Yok tabii yahu..

ATINÇ KOYLU –                Bunu çeşitli toplantılarımızda da dile getirdim ben. Biz her partinin tabanından oylara talibiz elbet. Ama mantıklı olarak bakalım. Kardeşim, açık açık söylüyoruz, biz partimizin tabanını toplamayı hedefliyoruz. Bizim siyasi çizgimizi tüm Fethiye ve Seydikemer biliyor. Bizim yokluğumuzda partimizin tabanına oynayanlar, biz gelince şaşırdılar ve ne yapacaklarını bilemediklerinden iftira atıyorlar.

ERKAN İLİK -HASAN BEY, SİZ BU SEÇİMİ KAZANABİLECEĞİNİZE İNANIYOR MUSUNUZ?

HASAN ŞİMŞEK –İnanmasam niye çıkayım. Ben burada bazı rakamlarla durumumuzu ortaya koyayım, siz de hesabınızı ona göre yapın. Öncelikle, Kemer ve ona yakın olan Uğurlu, Zorlar, Sarıyer, Seydiler ve çevresinde 9 bine yakın seçmen var. Bu bölgenin kendilerine yakın bir adaya verecekleri oyu hesap edin. Seki başta olmak üzere yayla köylerinde de yaklaşık 4 bin seçmen var. Yayla köyleri de bu konuda benzer düşünceye sahip, oradan alabileceğimiz oyları da düşünün. Bu ilçenin her yerinde eskiden bu yana Demokrat Partililer var. İlçe genelinde  %15 taban oyumuz var. 2009 İl genel meclisi seçimi sonuçlarına bakabilirsiniz. Yani bu %15 en kötü günün yerel oyu. Dört parti bu seçimde etkili olursa %30 oy alan bu seçimi alır. Biz %15 tabanla başladık, ki bu da 6.750 oy demektir. Kemer merkezi ve çevresinde Hasan Şimşek %50 oya ulaşmış durumda. Keza yayla köyleri ve Ortaköy – Ören ve o hat üzerinde de % 40 lara yaklaştık neredeyse. Açıklıkla söyleyebilirim ki Hasan Şimşek ve Demokrat Parti şu an başa koşan iki partiden biri.  Benin DSİ döneminden neredeyse bütün köylere hizmetim vardır. O köylerde de beni tanırlar, bilirler. İşte benim en büyük avantajım bu. Bana oy getiren etken de bu.

ERKAN İLİK -PARTİLER BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI KENDİLERİNDEN OLURSA HİZMET ALINABİLECEĞİNİ, BAZILARI DA İKTİDAR PARTİSİNDEN OLUNMASI HALİNDE HİZMET ALINABİLECEĞİNİ SÖYLÜYORLAR, SİZ NE DİYORSUNUZ?

HASAN ŞİMŞEK –Bunlar yersiz iddialar. O zaman seçime ne gerek var, iktidar partisi belediye başkanını atasın, geçsin. Yada sadece Muğla Büyükşehir belediye Başkanı seçelim, ilçe belediye başkanına gerek yok o zaman… Bakınız, ben geçmişte, belediye başkanlığım döneminde Osman Gürün ile birlikte çalıştım ve birlik seçimlerinde hep beraber hareket ettik, karşılıklı sevgimiz saygımız vardır. Onun yanı sıra Mansur Harmandar da benim akrabam ve Seydilerli. Ben herkesle anlaşırım, iyi geçinirim. Biz projemizi hazırlayıp ortaya koyduktan sonra kimsenin bizi reddetme hakkı yok, kanun var, mevzuat var. Sonra bizim hazırladığımız alternatif kaynaklar projeleri de var. Bizim geçmişteki yaptıklarımıza bakın, her şey ortada. Sonra, biz Fethiye Belediyesi ile işbirliği içinde çalışmak zorundayız. Fethiye ile birlikte toplam 13 B.Şehir Meclis Üyesi olacak, bu da tüm meclisin neredeyse dörtte biri yapar. Demokrat Parti Seydikemer Belediye Başkan Adayı Hasan Şimşek açık sözlülüğü ile sorularımızı yanıtladı.(FG)

 

 

 

1317 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır

Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in /home/gccezzjx/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/lib/kurlar.php on line 38

Warning: file_get_contents(http://api.habermatik.net/v3/d/index.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in /home/gccezzjx/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/lib/kurlar.php on line 38
DOLAR
EURO
BIST
ALTIN

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle