Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Şehit Fethi Bey 100. Yılında Törenle Anıldı

Erkan Ilik | 27 Şubat 2014 | Eğitim, Genel, Güncel A- A+

Türk havacılık tarihinin ilk pilotlarından ve Fethiye’ye ismi verilen Şehit Yüzbaşı Tayyareci Fethi Bey ölümünün 100. yılında kendi heykeli önünde düzenlenen törenle anıldı. Fethiye Belediyesi ve Türk Hava Kurumu işbirliğinde yapılan törende THK tarafından Beşkaza Meydanında motorlu yamaç paraşütü gösterisi yapıldı.

Türk havacılık tarihimizin ilk pilotlarından Şehit Fethi Bey, Fethiye’de her yıl olduğu gibi Fethiye Belediyesi ve THK işbirliğinde yapılan törenle anıldı. Fethi Bey’in 100. Yıl anma törenine Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, Hava Kuvvetleri Komutanı adına Tümgeneral Hasan Hüseyin Demirarslan, Güney Görev Grup Komutanı Tuğa. Ömer Bayram Çetin, Dalaman Hava Meydan Komutanı Hv. Mu. Alb. Murat Selçuk Çol, Beşiktaş Yönetim Kurulu üyeleri Erdal Torunoğlu, Ahmet Ürkmezgil, Hakan Özköse, Beşiktaş eski futbolcusu Gökhan Keskin katıldı. Törene aynı zamanda Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman çelenk gönderdi. Fethi Bey’in akrabaları ise telgraf göndererek gösterdiği vefadan dolayı Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’ya teşekkür etti.

“Fethi Bey Beşiktaş içinde önemli bir değerdir”

Törende ilk konuşmayı Karagözler Mahallesi vatandaşlarından Nail Fedai yaptı. Fedai Şehit Fethi Bey için, ‘Telli turnam gibi uçtun yuvadan’ adlı şiir okudu. Öğrenci ve THK Genç Kanatlar üyelerinin şiirlerinin ardından Pilot Yüzbaşı Yusuf Küçükvatan tarafından Fethi Bey’in biyografisi okundu. Törende yer almaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Beşiktaş Yöneticisi Erdal Torunoğlu, Şehit Fethi Bey’in Beşiktaş kulübü içinde önemli bir değerli olduğunu söyledi.

“Ne Mutlu bize ki, adını şehitten alan bir şehirde yaşıyoruz”

Şehit Fethi Bey’in ilçeye anıtı yaparak her yıl anılmasını sağlayan Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı ise, “Hava Kuvvetlerimizin, Türk Hava Kurumumuzun, Dalaman Hava Meydan Komutanlığımızın destekleri ile bir başka kutladığımız, Şehidimizin 100. yıl anma törenine teşriflerinizden dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür eder, saygılarımı sunarım. Yurdumuzun dört bir köşesinden kopup gelen bizleri bir arada toplayan düşünce geçmişine sahip çıkmak ve milletlerde ve toplumlarda olmazsa olmaz olan vefa duygusunun hayata geçirilmesidir. İşte bu, bizi büyük millet yapan hasletlerden birisidir. Sonradan söylenmiş de olsa Atatürk’ümüzün “İstikbal göklerdedir” sözüne nazire yapar gibi, subayı olduğu imparatorluğunun, içinde bulunduğu karanlığa küçükte olsa bir mum yakarak, hem milletine moral hem de devletine itibar kazandırmak amacıyla yaptığı, meydan okuyucu yolculuk sırasında, şehit düşerek, ölümü öldürenler kervanına katılarak, ebedileşen Tayyareci Yüzbaşı Fethi Bey’i rahmetle anıyoruz. Şehirlerimiz var. Kimisinin sembolü saat, kimisinin koza, kimisinin portakal, kimisinin elma, bizim sembolümüz de şehidimizdir. Ne mutlu Fethiyelilere ki adını bir şehitten alan ilçede yaşamaktalar” dedi.

“Böyle ölüm hoş geldi, sefa geldi”

Başkan Saatcı sözlerine şu şekilde devam etti. “Hep öleceğiz, ölüm hak. Bir asır önce bizim topraklarımız olan ancak şimdilik İsrail sınırları içerisinde kalan bölgede, şehit düşüp, binlerce kilometre ötede bir şehre adınız veriliyor, abideler dikiliyor ve hatırlanıyorsanız, bu büyük bir millet olmanın tezahürüdür. Böyle ölüm hoş geldi sefa geldi. Bizler Türk Milletinin fertleri olarak okyanus ötesinin sözde düşmanlar yaratarak kendi dünya hakimiyetini, pekiştirecek hamleler olarak gördüğümüz, dünya coğrafyası üzerindeki yarattığı kargaşa ve savaşların sanal olduğunu biliyor, tek dünya devleti, tek dünya ordusuyla bütün insanlığın kayıt altında yaşatılacağı projelere boyun eğmeyeceğimizi bir kere daha yeniliyoruz. Her geçen gün keyfi kaçan hem devletinin hem de ailesinin geleceğine karamsarlıkla bakan milletimiz, diğer devletlerde aylarca tartışılacak gündem maddelerinin, bir günde eskidiği ve yerini yenilerinin aldığı bu kargaşa ve bilgi kirliliği içinde kendine has özelliği ile bu sıkıntıları da aşacaktır” dedi.

Başkan Saatcı konuşması sırasında Necip Fazıl Kısakürek’den bir şiir dörtlüğü okudu;

Kırılırda bir gün bütün dişliler,

Döner şanlı şanlı çarkımız bizim.

Gökten bir el yaşlı gözleri siler,

Şenlenir evimiz barkımız bizim”

Halil İbrahim Fırtına’ya selam gönderdi.

Konuşmasında 2005 yılında Hava Kuvvetleri Komutanı olarak Fethiye’ye gelen ve ilçenin fahri hemşehrisi olan Halil İbrahim Fırtına’ya da selam gönderen Başkan Saatcı, “Türk Hava Kuvvetlerimiz zaten gözbebeğimiz. Son yıllarda yapmış olduğu çok doğru yatırımlarla Türk Havacılığını dünya standartları üstüne taşıma gayretini hayata geçirmek için büyük çaba sarf eden Türk Hava Kurumunun Sayın Genel Başkanını ve Yöneticilerini kutluyor. Özellikle Havacılık Üniversitesi’nin ülkemizin büyük bir eksikliğini giderdiğini düşünüyorum. İlçe bazında Türk hava Kurumu’nun ilçe başkanı Mustafa Özkaya kardeşimin çabalarına da teşekkür ediyorum.  Ayrıca ilk törenimizi 2005 yılında Hava Kuvvetleri Komutanı olarak şereflendiren ve Fethiye Belediye Meclis kararı ile fahri hemşiremiz olan Halil İbrahim Fırtına paşamızı da buradan selam gönderiyorum. Uzaktan yakından gelerek teşrifleri ile bizleri mutlu eden siz konuklarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyor, bir dahaki 27 Şubatta buluşmak üzere, ilçem adına selam, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

“Birçok ilki Fethi Bey gerçekleştirmişti”

Şehit Fethi Bey’in hayatı hakkında bilgiler aktaran Tümgeneral Hasan Hüseyin Demirarslan, Türk Hava Kuvvetleri’nin birçok ilkini Fethi Bey’in gerçekleştirdiğini söyledi. Tümgeneral Demirarslan, “Şubat 1913’de ilk hava uçuşunu ve düşman hattı üzerine bomba atma fikri Fethi Bey’in önerisiyle uygulanmıştır. 14 Kasım 1913 tarihinde ilk kol uçuşunu gerçekleştiren Yüzbaşı Feza Bey’in liderliğindeki uçuş ekibinde Fethi Bey de görev almıştı” şeklinde konuştu.

Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık ise, “Ben Kayseri’de çalışırken görmüştüm. Hava Üst Komutanlığı şuan tamirhane… 1950’li yıllara kadar burada uçak üretiliyormuş. Keşke devam etseydi. Birileri önümüzü kesmiş. Bu uçağı kendimiz yapabilsek, ağır sanayiyi kurabilsek Türk Milleti gerçekten dünyada nizama yön verecek güçlerden bir tanesidir. Tüm aziz şehitlerimizi, Şehit Fethi Bey ile birlikte minnetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Türk Hava Kurumu tarafından Beşkaza Meydanında çeşitli gösteriler yapıldı. Programı Beşiktaş TV’de takip ederken, çok sayıda vatandaşta gösterileri ilgiyle izledi. (FG)

 

şehit fethi bey (2)_640x427 şehit fethi bey (4)_640x427 şehit fethi bey (6)_640x423 şehit fethi bey (7)_640x427 şehit fethi bey (8)_640x427 şehit fethi bey (9)_640x435 şehit fethi bey (10)_640x427 şehit fethi bey (11)_640x427 şehit fethi bey (12)_640x427 şehit fethi bey (13)_640x427 şehit fethi bey (15)_640x427 şehit fethi bey (17)_640x427 şehit fethi bey (18)_640x429 şehit fethi bey (19)_640x412 şehit fethi bey (20)_640x412 şehit fethi bey (21)_640x427 şehit fethi bey (22)_640x427 şehit fethi bey (23)_640x427 şehit fethi bey (25)_640x427 şehit fethi bey (27)_640x396 şehit fethi bey (28)_640x427 şehit fethi bey (29)_640x427 şehit fethi bey (31)_640x436 şehit fethi bey (32)_516x480 şehit fethi bey (34)_640x427 şehit fethi bey (35)_640x427 şehit fethi bey (37)_640x427 şehit fethi bey (41)_640x427

 

 

734 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle