Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

SEÇİMLER, GÜRÜLTÜ ve İSRAF…

Erkan Ilik | 23 Mart 2014 | Genel, KöşeYazar, Yazarlar


Erkan Ilik
fethiyegazetesi1960@gmail.com

BÜYÜK FOTOĞRAF/ MEHMET UÇAR (mehmetucarcem@hotmail.com)
SEÇİMLER, GÜRÜLTÜ ve İSRAF…

Mahalli seçimler yaklaştıkça ortalığı toz duman kapladı. Haklı olarak her aday kazanmak istiyor ve doğru yanlış bir sürü hamle yapıyor. Bir açıdan bakıldığında bu hamleler gerekli kazanmak adına; ama başka bir açıdan mesele irdelendiğinde kazanmak için her şey mubah mı sorusu zihinlerimizi meşgul ediyor. Nicedir, toplumumuzda sürecin değil de sonucun daha önemli ve değerli olduğu algısı ön plana çıktığından olsa gerek yaşanan sürecin analizini yapmaya fırsatımız olsa bile isteklisi değiliz.

Yerel seçimlerdeki adaylarımızın halkımızı etkileme yöntemleri olarak seçim ve irtibat büroları açma, yol kenarlarındaki reklam panolarına afiş ve fotoğraf asma, araçları giydirip şehirde dolaştırma ya da köşe başlarında sergileme, müzik yayını yapan araçları yollara sürme, ev toplantıları, düğün ve cenaze merasimlerinde boy gösterme, miting ve televizyon programlarına çıkma, parti liderleri ve bayraklarla yolları süslemesi vb. yöntemler kullandıklarını görüyoruz. Köyden Fethiye’ye gelen yeğenim “Amca bu evlerin hepsi aynı adamların mı? Hepsinde o adamlar mı oturuyor” deyince fark ettim ki tercih edilen yöntemlerden birisi de binaların ön yüzüne adayların resimlerinin asılması. Her kavşakta karşınızda aynı insanları görmek sizi bilmem ama bana tuhaf geliyor doğrusu.

Birbirinden değerli adayların boy gösterdiği seçim sürecini takip ederken benim neden üç değil de sadece bir oy kullanabilme hakkım var diye isyan edesim geliyor bazen. Eğer bir yerine üç oy hakkım olsaydı birinci oyumu belediye başkanı olarak görevlendirmek istediğim adaya, ikincisini bundan sonraki seçime kadar hazır olmasını istediğim adaya ve nihayet üçüncü oyumu da bu seçimin en nezaketli, çevreyi kirletmeyen, gürültüye boğmayan ve bu yolla ekonomiyi doğru kullanabildiğini ispatlayan adaya kullanmak isterdim.  Ama demokrasilerde de sınırlar var ve bu istek hoş bir hayalden ibaret.

Mevcut seçimi yerel seçimler diye konuşuyoruz ama biraz geri çekilip vaziyete baktığımızda esasen genel seçimlerden pek fazla bir farkı yok bunun. Parti genel başkanları, milletvekilleri, gazeteler, sendikalar, toplumun önüne düşen envai çeşit örgütler, vatandaşlar, iç ve dış güçler(!) herkes kendini kaptırmış gidiyor. Her konuşan, bu seçimin ülkemizin tarihinde kaderini belirleyecek en hayati seçim olduğunu vurguluyor. Ama aynı çevreler önceki seçimleri de böyle değerlendirmişlerdi ve muhtemelen bundan sonraki seçimleri de aynı cümlelerle bize takdim edecekler.  Bense trajedinin senaryosunu önceden okuduğumdan oralı olmuyorum.

Büyük Fotoğraf’a bakıldığında vatandaşlarımızı bilinçli oy kullanma konusunda tam olarak yetiştiremediğimiz için bu konudaki sorumluluklarımızı gizlemek ve onların bizce yanlış oy kullanmalarını önlemek amacıyla bu kadar gürültülü ve israf ekonomisinin hâkim olduğu seçimler yaşadığımız karşımıza çıkıyor. Oysa aynı ya da daha sınırlı ekonomik kaynaklarla vatandaşlarımız daha bilinçli seçmenler haline getirilebilirdi. Avrupa’nın bu yanını almak hiçbirimizin aklına neden şimdiye kadar gelmedi acaba? Yoksa aslında hepimiz bilinçli seçmenin bizi seçmeme ihtimalini görüyor ve ondan korktuğumuz için bu tür önlemler mi alıyoruz ne?

711 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle