Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Sait Çelik’İn kaleminden REGAİB KANDİLİ

Erkan Ilik | 01 Mayıs 2014 | Genel A- A+

REGAİB KANDİLİ

Regaib gecesi, üç ayların ilk mübarek gecesidir. Bu gece tövbelerin kabul edildiği, duaların cevap bulduğu, ibadetlerin kat kat sevaplandırıldığı bir gecedir.

Regaib gecesinin oluşturduğu manevi ortam, bizlere dengeli bir hayat kurmamızı, dinin genel ibadet ve hayır anlayışına uygun olarak kendimiz ve çevremiz için yararlı davranışlarda bulunmamızı sağlayacak bir fikir yenileme zamanıdır. Bu yenilemenin gerçekleşebilmesi için önce Allah’a içtenlikle yönelmek, işlediğimiz hata ve günahlardan dolayı pişmanlık duyarak O’ndan af dilemek, benzeri hata ve günahları bir daha işlememek için kararlı ve istikamet üzere olmamız gerekir. Mübarek üç ayların ilk ayı olan Recep ayının ilk Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan geceye Regaib gecesi denir. Bu geceye Regaib gecesi ismini melekler vermiştir. Her Cuma gecesi kıymetlidir. Bu iki kıymetli gece bir araya gelince, daha kıymetli oluyor. Allah bu gecede, mü’minlere ihsanlar ve ikramlar yapar. Bu geceye hürmet edenleri affeder. Bu gece yapılan dua kabul olur, gündüzü tutulan oruç, kılınan namaz ve sadaka gibi ibadetlere sayısız sevaplar verilir.

Regaib gecesini ibadetle geçirmeli, kazası olan, hiç değilse bir günlük kaza namazı kılmalı, kazası olmayan da nafile namaz kılar, Kur’an-ı Kerim okur, tesbih çeker, tövbe istiğfar eder. Gündüzü oruç tutup, gecesini de ihya etmek çok sevaptır. Recep ayında oruç tutmak faziletlidir.

Recep ayı ekim, ekme, ziraat ayıdır. Sevaplı işler, oruç tutmak, tövbe etmek gibi güzel şeyler yapılır. Şaban ayı bakım ayıdır. Ramazan ayı biçim ayıdır, yani mahsulün alındığı aydır denilmiştir. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) Regaib gecesinin içinde bulunduğu Recep ayında çok dua eder, namaz kılar, oruç tutar, iyiliklerin her çeşidini yapar, sadaka vermeye özen gösterirdi.

Manevi faydaları saymakla bitmeyen Regaib gecesini her şuurlu Müslüman fırsat bilerek güzelce değerlendirmelidir. Bu geceyi nasıl değerlendirebiliriz:

*Bu gece mümkünse oruçlu olarak karşılanmalıdır.

*Kaza namazı olanın hiç değilse bir günlük kaza namazı kılması çok iyi olur.

*Kur’an- Kerim okunmalı, tövbe, istiğfar edilip tefekkür hali üzere olmalıdır.

*En azından yatsı ve sabah namazları camide cemaatle kılınmalıdır. Bütün bu geceyi ihya etmiş gibi sevap kazandırır.

*Bu geceyi ibadetle ihya etmenin sevabı pek çoktur. Diğer zamanlarda okunan her Kur’an harfi için on sevap verilirse, Recep ayında yüzleri geçmekte, Regaib kandilinde ise daha da artmaktadır.

*Regaib kandilinde yapılacak ibadetlerden birisi de duadır. Peygamberimiz (s.a.v) bir hadislerinde bu gecede yapılacak duaların Allah katından geri çevrilmeyeceğini bildirmiştir.

*“La ilahe illallah”, Allahümme salli ala seyyidina Muhammed”, “Estağfirullah”, “Sübhanallah”, “Elhamdülillah”, “Allahü Ekber”, “La havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim” gibi sözleri zikretmek, tekrar etmek çok sevaptır.

*Tefekkürde bulunulmalı; “ Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah’ın benden istedikleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayati meselelerde derin düşüncelere girmeli.

*Geçmişin muhasebesi yapılmalı ve şimdinin ve geleceğin plan ve programı çizilmeli.

*Kişi kendine ve diğer Mü’min kardeşlerine dualar etmeli.

*Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı, vefa ve kadirşinaslık ahlakı yerine getirilmeli.

*Hayattaki manevi büyüklerimizin, anne- babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek veya telefon açarak, mesaj çekerek, mail atarak tebrik edilmeli, duaları istenmeli…

Regaib Kandilinizi tebrik eder. Ülkemize birlik ve kardeşlik getirmesi temennisiyle;

Allah’ın Selam’ı, Rahmeti, Mağfireti ve bereketi üzerinize olsun…

308 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle