Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Sait Çelik’in Kaleminden NİÇİN YENİDEN DİRİLECEĞİZ?

Erkan Ilik | 30 Mart 2014 | Genel A- A+

NİÇİN YENİDEN DİRİLECEĞİZ?

      Kur’an-ı Kerim’de buyuruluyor ki: “ Sizi ondan (topraktan ) yarattık, yine sizi oraya döndüreceğiz ve bir kez daha sizi ondan çıkaracağız.” Taha suresi 55)

İnsanın yapısında 16 element vardır. Bu 16 element aynen toprakta da bulunmaktadır. Anatomik bakımdan insanın yapısıyla toprağın yapısı aynıdır. Hayat da Allah’ın hayat sıfatındandır. Bu sebepten beden ölür, ruh ölmez.

Mahkeme-i Kübra’da hesap verecek olan ruhtur. Bu ölmüş, kemikleri çürümüş insanlar nasıl dirilir, diyorlar. İnsanı topraktan yaratan Allah ikinci defa yine yaratır. İnsan cenazesi, tohumlar ve çekirdekler gibi toprağa girer; bitkiler dünyaya döner, insan ruhuyla ahirete gider.

Niçin dirileceğiz?

Dünyada adalet yerini bulmuyor. Hâlbuki Allah’ın adalet sıfatı vardır. Ölenler dirilecek, muhakeme edilecek. Zalimler ceza alacak. Mazlumlar mükâfatlandırılacak. Böylece Allah’ın adalet sıfatı tecelli etmiş olacak. Nasıl ki hastalık Allah’ın Şafi sıfatını ister, acıkmak Rezzak sıfatını ister. Ölmek de Allah’ın Adalet sıfatını ister. Allah Rahman ve Rahim’dir. Yani bir insan Allah’ın hangi sıfatına iltica ederse öyle muamele görür. Biz de Allah’ın Rahman ve Rahim sıfatına sığınıyoruz, yani affına sığınıyoruz.

İbadetimize, ilmimize, hizmetimize asla güvenmiyoruz. Günah işlemeyen insan olamaz. Çünkü Allah melekleri yaratmış, günah işlemezler. Şeytanları yaratmış, sevap işlemezler. İnsanları yaratmış, hem sevap hem de günah işlerler. Yani her yaratık yapısıyla uygun bir hayat yaşıyor. Melekler günahı bilmezler. Şeytanlar sevaba yaklaşmazlar. Çünkü yapıları böyledir. Fakat insanın organizması haram işlemeye müsaittir. İnsanları sevk eden zevkleri ve menfaatleridir. Her insan da bu hal vardır.

Mesela birisi diyor ki: “ Ben içki içeceğim. Neden diyoruz, canım istiyor diyor. Bir başkası diyor ki, ben camiye gideceğim. Neden diyoruz; Allah emrettiği için “ diyor. Bu tabloya çok dikkat etmek lazım geliyor. İki insandan biri canının istediğini yapıyor. Yani onun Rabbi canıdır, nefsidir. Çünkü Rab kelimesinin manası terbiye edendir.

Bir insan ya Kur’an ahlakıyla ahlaklanacak veya nefsine göre yaşayacak. Kur’an dışındaki hayat müslümanca yaşamanın dışındadır. İslamiyet gün gün hatta saat saat yaşanır. Çünkü her an ölme ihtimalimiz var.

Öyleyse İslamiyet’i yaşarken ölmek cennetin yolunda ölmektir. Şuur, heyecan, cezbe; onlar bizim elimizde olmayan şeylerdir. Bizim elimizde olan iradedir. Geçmişi bırak geri döndüremezsin. Geleceği bırak hükmedemezsin…

Bulunduğun anı İslam’a uydur. Eğer ayağın kaymış günah işlemişsen tövbeyle temizlen. Derler ki harama bakan göz, gözyaşıyla gusül abdesti alır. Her haram bir bataklıktır. Bataklıklar insan yutan kumsallıklara benzer. Ona düşen perişan olur…

Allah’ın Selam’ı, Rahmeti, Mağfireti ve bereketi üzerinize olsun…

313 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle