Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Sait Çelik’in kaleminden “BAŞARMANIN SIRRI; ALLAH’IN ADIYLA BAŞLAMAK”

Erkan Ilik | 24 Mart 2014 | Genel A- A+

BAŞARMANIN SIRRI; ALLAH’IN ADIYLA BAŞLAMAK

      İnanan insanlar her olayın Allah’ın izniyle gerçekleştiğinin ve yaşadıkları sıkıntı, çaresizlik ve endişelerden kendilerini kurtaracak tek gücün Allah olduğunun bilincindedirler.

“Göklerde ve yerde bulunanlar O’nundur; hepsi O’na gönülden boyun eğmiş bulunuyorlar.” (Rum Suresi 26) ayetiyle bildirildiği üzere kâinattaki her şey O’na teslim olmuştur. Yüce Allah “… O, bilmeksizin bir yaprak dahi düşmez…” (Enam Suresi 59) ayetiyle yeryüzündeki sayılamayacak yapraktan her birinin dahi yalnızca Kendi izniyle yere düştüğü bildirilerek, her olayın ve her varlığın Kendi kontrolü altında olduğu haber verilmektedir. Tek dost ve yardımcı olan Rabb’imizdir ve Allah’ı anmaktan kaçınan kişiler bu nedenle yapayalnız ve yardımcısız kalırlar.

İnsanın yaşadığı sıkıntı, endişe ve korkulardan kesin olarak kurtulabilmesi, her işe Allah’ın adıyla başlanmasına bağlıdır. O’nun adıyla başladığı ve O’nun hoşnutluğunu amaçlayarak yaptığı her iş, hem dünyada hem ahirette kazanç getiren bir Salih amel olacaktır. İnsanların çoğu ise ancak bir musibet, bir felaket geldiğinde ve zorluk zamanlarında Allah’ı anarlar. Çünkü güçsüz ve çaresizdirler ve bulundukları durumdan kendi çabaları ile kurtulamayacaklardır. Her durumda Allah’ın yardım edeceğini bilmek ve Allah’ı anmak, insanı huzura ve sonsuz mutluluğa kavuşturacak önemli bir imani bir sırdır.

Birçok insan Allah’a dönüp yönelmek yerine, şans ya da tesadüf gibi kavramların sayesinde işlerinde başarı kazanacaklarını zannederler. Bunun için de birbirlerine iyi şanslar diler, bazı olayları tesadüfen yaşarlar. Bir başka yardımcıları da uğurlu sayıları ve uğurlu giysileridir. Allah’ın üstün gücünü ve kudretini kavrayamayan bu kişiler, bu gibi kavramlardan ya da nesnelerden yardım beklerler. Bu kimselerin ruh halleri ve yanılgıları Kur’an’da : “ Yardım görürler umuduyla, Allah’tan başka ilahlar edindiler.” (Yasin Suresi 74) ayetiyle bildirmektedir. Oysa Allah’ın dışında canlı ya da cansız hiçbir varlık insana yardıma güç yetiremez. Kulluk da, dua da, şükür de yalnızca Allah’a olmalıdır. İnsan her durumda, ihtiyaçlarını karşılayabilecek tek güç sahibi olan Rabb’imize yönelmeli, O’nun hoşnutluğunu gözetmeli ve O’nun adıyla hareket etmelidir. Attığı her adımda hamd eden ve her şeyi Allah için yapan kişi, ne küfre girer, ne de harama girer.

Bediüzzaman Hazretleri, Allah’ın adıyla hareket etmenin öneminden şöyle söz etmektedir:

“ BİSMİLLAH her hayrın başıdır. Biz dahi başta ona başlarız. Bil ey nefsim! Şu mübarek kelime İslam nişanı olduğu gibi, bütün mevcudatın (varlıkların) Lisan-ı haliyle (hal dilleriyle) vird-i zebanıdır (sürekli okumaktadırlar). Evet, bu kelime öyle mübarek bir definedir ki: Senin nihayetsiz aczin ve fakrın (muhtaçlığın), seni nihayetsiz kudrete, rahmete raptedip (bağışlayıp) Kadir-i Rahim’in dergâhında aczi, fakrı en makbul bir şefaatçi yapar. Evet, bu kelime ile hareket eden, o adama benzer ki: Askere kaydolur. Devlet namına hareket eder. Hiçbir kimseden pervası (korkup çekinmesi) kalmaz. Kanun namına, devlet namına der, her şeyi yapar, her şeye karşı dayanır. Her bir nebat (bitki) ve ağaç ve otların ipek gibi yumuşak kök ve damarları, Bismillah der. Sert olan taş ve toprağı deler geçer. Allah namına, Rahman namına der, her şey ona musahhar (esir) olur.”

Evet, her işe Allah’ın adıyla başlamak, insanın günlük ihtiyaçları olan yemek yemeyi, su içmeyi, temizlik yapmayı, rızık için çalışmayı ibadete dönüştürür. Mesela yemek yiyen insan, kendisine bu nimeti verenin Allah olduğunu hatırlar ve şükreder. Allah rızası için, O’nun adıyla başlanan ve samimiyetle yapılan büyük ya da küçük her işin, hayra, güzelliğe, sağlığa ve arınmaya vesile olması umulur.

Mü’minler Allah’ı çokça zikretmekle sorumludurlar. Allah’ın adını anarak hareket etmeleri Rabb’imizin bu buyruğunu yerine getirmelerine vesile olur. Her işinde Allah’ı anan kişi, Allah’a olan yakınlığını artırabilir. Gündelik yaşamında yaptığı her şeyin hayırlara vesile olacağını bilir…

Allah’ın Selam’ı, Rahmeti, Mağfireti ve bereketi üzerinize olsun…

310 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle