Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Sait Çelik’in Kaleminden “BAHAR YEŞİLLİĞİ”

Erkan Ilik | 06 Nisan 2014 | Genel A- A+

Peygamberimiz (a.s) yeşilliğe öylesine bir değer vermiştir ki; bırakın müsait yerleri yeşillendirmeyi, mezarların üzerini dahi yeşillendirmeyi emretmiş, bu konuda manidar örnekler de vermiştir.

Nitekim bir gün yanından geçtiği bir mezarın içindeki ölünün kabir azabı yaşadığını keşfedince hemen getirttiği hurma fidanını mezarın üzerine dikip çevresindekileri ikaz etmiş:

Bu yeşillik bu mezarın üzerinde Allah’ı zikir ve tesbih ettiği sürece aşağıdaki mevta yeşilliğin bu zikir ve tesbihinden faydalanır, rahata kavuşur…

İşte bu açıklama, yeşilliğin dünyadan başka ahrettekilere bile faydası olduğunun açıklamasıdır. Bundan dolayı fıkıh âlimleri, mezarların üzerine yeşilliği önleyen beton dökmenin iyi olmadığını bildirmiş, toprak zemini yeşilliklerin ibadethanesi haline getirmek gerektiğine dikkat çekmişlerdir. İsra Suresi’ndeki ayetin manası da bunu şöyle ifade etmektedir.

“ Bütün varlıklar ve yeşillikler Allah’ı zikir ve tesbih ederler! Ancak siz onların zikir ve tesbihlerini duymazsınız.”

Yeşilliğin yaptığı bu zikir ve tesbihi mezarın içindeki mevta çok mutlu bir şekilde anlar. Öyle ise yeşilliği yok eder yahut da kurumasına sebep olursanız, Allah’ı zikredeni yok etmiş olursunuz. Hangi Müslüman, Allah’ın zikrine mani olabilir? Yahut da böylesine bir zikir ve tesbih sevabından mahrum kalmayı göze alabilir? O halde sizin de adınıza zikir ve tesbih edecek yeşillikleriniz olmalı, küçük emeklerle büyük sevaplar kazandıran yeşilliklere sizin de emeğiniz bulunmalıdır.

İşte size yeşilliğin zikir ve tesbihini duyanlardan tarihi bir örnek. Bir kır sohbetinde Aziz Mahmut Hüdayi Hazretleri’ne talebelerinden her biri birer demet çiçek takdim ederken bir talebesi eli boş gelir, hocasına tek adet olsun çiçek takdim edemez. Koskoca kırda çiçek mi bulamadın? Diye sitem eden arkadaşlarına da:

Hangi çiçeğe yaklaştımsa Rabbimizi zikir ve tesbih eder halde gördüm, koparıp da zikrine mani olmaya gönlüm razı olmadı, onun için eli boş döndüm, cevabını verir. Hocası da bu cevabı çiçek demetlerinden de değerli bulur, yeşilliklerin zikir ve tesbihini düşünen talebesini uzun zaman takdir ve tebrik etmekten kendini alamaz.

İşte İslam’ın, dolayısıyla da Müslüman’ın özellikle bahar yeşilliğine yüklediği kutsal mana ve değer. Allah’ı zikir ve tesbih ediyor duygusuyla seyrettiği bahar yeşilliği ve kâinat kitabı…

Hele Peygamber Efendimiz (a.s) yeşillik dikme hususunda bir hadisi vardır ki; bunu duyup da fidan dikme şevki duymamak mümkün değildir. Şöyle buyurur:

“ Elinizdeki fidanı dikmek üzere iken kıyametin kopmaya başladığını anlasanız, sakın artık kıyamet kopuyor, fidan dikmenin bir manası kalmadı deyip de fidanı fırlatıp atmayın, dikin fidanınızı! Kıyamet kopacaksa sizin dikilmiş fidanınızın üzerine kopsun. Mahşerde, benim de dünya da dikilmiş bir fidanım vardı, diyebilesin.”

Bu kadar mı? Hayır. Dahası da var. Tarla, bağ, bahçede çalışan ziraatçı köylülerimize bir müjde bu da… Ekin ekiyor, sebze, meyve dikiyor, mahsul yetiştiriyorsanız sevinin, mutluluk duyun. Çünkü yetiştirdiğiniz meyvelerle, sebzelerle sadece para kazanmakla kalmıyor, aynı zaman da sevap da elde ediyorsunuz. Zira sebep olduğunuz meyveli meyvesiz tüm yeşilliklerden zikir ve tesbih sevabı almakla kalmıyor, ayrıca bunlardan hadisin ifadesiyle:

Müşteri alsa, hayvanlar yese, sinekler kuşlar v.s faydalansa sadaka sevabı da almış oluyorsunuz.

Allah’ın Selam’ı, Rahmeti, Bereketi ve bereketi üzerinize olsun…

416 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle