Hoşgeldiniz  
..................................................................................

Saatcı’dan 2011 Değerlendirmesi

admin | 30 Aralık 2011 | Güncel A- A+

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı 2011 yılını değerlendirdi. Gazetecilerin sorunlarını yanıtlayan Saatcı, hükümetin 9 yıl sonra Fethiye’yi hatırladığını ve hizmetin bu yıl içerisinde çevre yolunun yapılması ile gelmeye başladığını belirten Saatcı, Fethiye Belediyesi’nin yaptıklarını halkımız biliyor. 2012 yılında da hep beraber yapılacak olan hizmetleri göreceğiz” dedi.

“Hükümet dış politika’da iflas etti”

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı gazetecilerin 2011 yılındaki yaşanlar olayları değerlendirmesiyle ilgili sorularını yanıtladı. Saatcı, Türkiye’nin dış politikada iflas ettiğini belirterek, arap baharının neler getireceğini ilerleyen tarihler arasında göreceklerini söyledi. Başkan Saatcı yaptığı değerlendirmede, “Eski coğrafyamızı ilgilendiren bölgelerde, arap baharı altında bir yıkım başladı. İnsanların gözü önünde öyle veya böyle liderler öldürüldü. Hükümetler devrildi. Bu Suriye sınırına kadar dayandı. Bunların içerisinde Allah var; şahıs ve insan olarak etkileyen Kaddafi’nin öldürülmesi oldu. Libya politikası konusunda devletimizin zik zakları oldu. İlk önce NATO’nun orada ne işi var dedik. Daha sonra NATO’yla birlikte hareket etmeye kalktık. Bir uçak düşerse paramız gider diye oraya paralar gönderdik. Arap baharı ve bunun etkileri neler getirecek bunlara hep beraber bakacağız. Yine işgalci pozisyonunda olan Amerika Birleşik Devletlerinin, sözde demokrasi ve barış adı altında Ortadoğu’ya girmesi binlerce insana tecavüz, binlerce masum insanın ölümüne kan ve gözyaşının 2011 yılında aklımızda olan olaylardan bir tanesi oldu. Son zamanlarda Euro bölgesi olarak adlandırılan Yunanistan ile başlayan İtalya’da devam eden arkasından Portekiz, İspanya olması ihtimal ciddi bir ekonomik kriz 2011 yılında aklımızda kalanlardan bir tanesidir. Hükümetimizin Dış politika ile ilgili tüm komşularımızla sıfır sorun adı altında uygulamaya çalıştığı dış politikanın bize göre iflası düne kadar öğlen yemeklerini bile ailecek yendiği ancak hasım pozisyona düştüğümüz bir politikaya dönüştü. Buda Türk dış politikasının bu anlamda yanlışlıklarını ortaya koyduğunu düşünüyorum” dedi

“AKP’nin yüzde 50 oyu siyasette yılın olayı”

AKP’nin her iki kişiden bir kişinin oyunu almasının siyasette büyük bir olay olduğunu belirten Saatcı, “İç politikaya dönersek eğer 2011 yılına siyasi olarak baktığımızda AKP’nin hiç yadsınamaz bir başarıyla Genel seçimlerden çıkması, her iki oy kullanan vatandaşlarımızdan birinin oyunu alacak güveni sağlaması ve iktidarı perçinlemesi siyaseten damga vuran en önemli olay olsa gerek… Tabi ki Ermeni sorununun tekrar 2015 yılına konması önemli olaylardan bir tanedir. Ermeni sorununun gündemde olduğunu bir günde Sayın Cumhurbaşkanımızın hassasiyetine teşekkür etmekle beraber emekli Milletvekillerine yapılan düzenlemenin kamuoyu vicdanında yaratmış olduğu sıkıntıyı da sizlerle paylaşalım. Onun dışında tabi ki ben sporsever ve bir Fenerbahçe taraftarı olarak 3 Temmuz’u bir milat olarak görüyorum. Bazı kurumlar eliyle takımımızın bu duruma düşürülmesine de bir Fenerbahçeli olarak yaşadığım sürece unutmayacağım. Van depremi ölenlere rahmet diliyorum. Allah rahmet eylesin. Ancak Van depremi ülkemizde şuna dönüştü. Bir yerde ayrıştırma sınırı içerisinde bulunan Van, bu deprem sonrası bütün Türkiye’nin kucaklanmasına sebebiyet verdi. Yaklaşık 700 canımızın verildiği bir o kadar yaralı vatandaşlarımızın olduğu bir doğal olay ülkede birlikteliğe ve beraberliğe sebebiyet verdi. Ancak dün yanlışlıkla 35 tane vatandaşımızın öldürülmesi bu birlikteliğe bu kardeşliğe biraz gölge düşürdü. Allah var, yanlışlıkla da olsa bu yılbaşında 35 tane vatandaşımızın ölmesi dikkate alarak eğlencenin dozunu kaçırmamasını Behçet Saatcı olarak ben değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum” dedi.

“Hükümet ekonomiyi iyi yönetiyor”

Ülkemiz öyle veya böyle ekonomik yönden iyi gidiyor. Hükümetin en başarılı uygulamalarından bir tanesi de bu…  Ayrıca 9 sene sonrada olsa 2002’de gelen bir iktidar 2011 yılında Fethiye’yi hatırladı ve hakketen hizmetler yapmaya başladı. Özellikle çevre yollarımız açısından 9 yıl gecikmelide olsa bu hizmetlerin Fethiye’ye gelmesinden duymuş olduğum memnuniyeti dile getirmek istiyorum. Hükümet 9 sene sonra olsa da Fethiye’yi hatırladı diyorum. Herhalde seçimlerden yüzde 50 ile başarılı çıkmanın sonucunda biraz hükümette şahsen benim görüşüm biraz rahatlık görüyorum. Bazı bakanlarımızda rahatlık ve fütursuzluk görüyorum. Hükümete karşı protesto doğal bir haktır. Özellikle gençlerimizin yaptığı protestolar sonucu çok sert tedbirler alınıyor. Hapislerle cezalandırılıyor, Lise öğrencileri 6-7 ay içeride yatırılıyor.

“Fethiye Belediyesi 2012’de de hizmetlerine devam edecek”

Başkan Saatcı, Fethiye Belediyesinin 2011 yılında hedeflediği birçok yatırıma başladığını belirterek 2012 yılında da kurvaziyer iskele, yat limanı, AVM gibi birçok yatırıma devam edeceğini söyledi. Saatcı, “Bizim hizmetler konusunda bir sıkıntımız yok. 2011 seçimlerinden sonra daha rahat bir ortamda çalışma imkânı bulduğumuzu ifade etmek istiyorum. Bunun nedenlerini teker teker saymaya gerek yok. Bunun çoğunu sizler biliyorsunuz. Hedeflediğimiz birçok yatırıma bu dönemde başladık. İnşallah 2012 yılı içerisinde de yat limanımız ve kurvaziyer iskele olsun. AVM olsun. Bunlarla ilgili hep beraber güzel şeylerin altına imzalar atacağız. Fethiye Belediyesi olarak hedeflerimize varma konusunda hiçbir gecikmemiz söz konusu değildir, hem vicdanen hem de yaptıklarımızdan dolayı rahatız.

“Belediye’nin hiçbir kuruma bir kuruş borcu yoktur”

Belediye’de 12 yılı devirdim. 12 yıl içerisinde en rahat dönemimizi geçiriyoruz. Belediyelerin borcu olur, parası olmaz ama demek ki ayağını yorganına göre uzattığında bunlar oluyor. Fen Lisesini yapacak olduğumuz paramız şuanda hazır. Diğer yatırımlarla ilgili olarak piyasaya ve hiçbir resmi kuruma borcu olmayan ender belediyelerden bir tanesiyiz. Kent Meydanı ve 3. Etap Sahil Projemiz 6. veya 7. ay gibi halkımızın hizmetine açılacaktır. Parkomat ihalesine hiçbir kurum girmedi. Bazı basın kuruluşları gazetelerinde yazmış, adrese teslim ihale bugün yapılıyor tarzında… Fethiye Belediyesinde 12 yıldır görev yapıyorum. Bir tane bana adrese teslim ihale tespit etsinler, ihaleye fesat karıştırmaktan zaten hemen soruşturma açılır. Hele ki hatanın arandığı, büyüteçle ile bir eksiklik var mı diye bakıldığı, çarşaf çarşaf her şeyimizin didik didik edildiğini bir dönemde Fethiye Belediyesinde bir tane adrese teslim ihale yapılmış mıdır? Bu ifadeler hoş ifadeler değil, Fethiye’de bizler birlikteliği sağlamak için uğraşıyoruz. Hep beraber kucaklaşalım istiyoruz. Söz konusu Fethiye ise gerisi teferruat diyoruz. Parkomatla ilgili tekrar ihaleye çıkacağız.

“Siyaset verilen sözleri yerine getirme sanatı”

Körfezin temizliği ile ilgili soruları da yanıtlayan Başkan Saatcı, “Körfezin temizliği beni aşıyor. Orman Bakanımızın bildiğim kadarıyla 2009 yılı seçimlerinden bu yana vermiş olduğu bir söz var. Artık bir şey demiyorum bu konuda… Yani körfezin temizliği derelerin ıslahı bunlarla ilgili verdiği sözler var, onları yerine getirmesini her Fethiyeli gibi bekliyorum. Siyaset verilen sözleri yerine getirme sanatı… Bizim kitabımızda böyle yazıyor” dedi.

Şike operasyonuna da değinen Saatcı, “Onun dışında bir sporsever ve Fenerbahçeli olarak, Türk sporunda 3 Temmuz’u bir milat olarak görüyorum. Bazı kurumlar eliyle takımımızın bu duruma düşürülmesini bir taraftar olarak unutmayacağım. Şike dışında içinde her şeyin olduğu bir operasyona dönüştü” ifadelerini kullandı.

Başkan Saatcı, “Van depremi, ülkemizde ayrıştırma sınırında bulunan ilimiz; tüm ülkemizin kucaklaşmasına neden oldu. 700’e yaklaşık insanımızın öldüğü, binlerce insanımızın yaralandığı, ekonomik anlamda Van’ın ortadan kalktığı olay, birlikteliğe vesile oldu. Ancak dün yanlışlıkla 35 vatandaşımızın hayatını kaybetmesi, bu kardeşliğe biraz gölge düşürdüğü kanaatindeyim. Yılbaşında bu olayın göz önüne alınarak eğlencenin dozunun kaçırılmamasını rica ediyorum” dedi.

“Euro bölgesindeki krizlere rağmen ülkemizin ekonomisi iyi gidiyor” açıklamalarında bulunan Saatcı, “Hükümetimizin başarılı uygulamalarından bir tanesi de bu… Bu durum seçim sandığını da yansıdı. 9 yıl sonra iktidar Fethiye’yi hatırladı ve hizmet yapmaya başladı. Özellikle çevre yolları… Gecikmeli de olsa bu hizmetin ilçemize gelmesinin memnuniyetini yaşıyorum.

Seçimlerden yüzde 50 galibiyetle çıkılmasından dolayı hükümette biraz rahatlık görüyorum. Bazı bakanlarımızda fütursuzluk görüyorum. Gençlerimiz protestolarında gençlerimize çok sert davranılıyor. Hapis cezası alıyorlar. Bu konuda biraz daha hoşgörülü bir tavır sergilense, toplumsal barış adına doğru adımlar atılacağı kanaatindeyim” dedi.

Belediye olarak hizmetler konusunda bir sıkıntımız yok. 2011’de daha rahat bir ortamda çalışma fırsatı bulduk. Hedeflediğimiz birçok yatırıma başladık. Yat marina, kruvaziyer iskele, AVM projesinde güzel şeylerin altına imza atacağız. Hedeflerimiz konusunda hiçbir gecikme söz konusu değil. 12 yıllık belediye başkanlığım içerisinde en rahat dönemimizi geçiriyoruz. Banker değiliz, belediyelerin borçları olur ama ekonomik davranırsan bunlar oluyor. Fen lisesinin parası hazır. Diğer yatırımlarımızda piyasaya ve hiçbir resmi kuruma borcu olmayan sayılı belediyelerden bir tanesiyiz. 3. Etap Sahil Bandı ve Kent Meydanı konusunda tüm ruhsatlarımızı aldık. Otopark ihalesi bile yapıldı. Yılbaşından sonra başlayacak. Haziran veya Temmuz gibi meydanımız ve yapımı devam eden sahil bandı halkımızın hizmetinde olacak. Parkomat ihalesine giren olmadı.

Bazı basın mensubu arkadaşlarımız ‘Adrese teslim ihale bugün’ yapılıyor şeklinde ifadeler kullandılar. Fethiye Belediyesi’nde 12 yıldır görev yapıyorum. Bana bir tane adrese teslim ihale tespit etsinler, ihaleye fesat karıştırmaktan hakkımda soruşturma açılır. Hele böyle hatanın arandığı bir dönemde, büyüteç ile bir eksikliğin arandığı bir süreçte Fethiye Belediyesi’nde bir tane adrese teslim ihale yapılmış mıdır acaba? Bu ifadeler hiç hoş değil. Fethiye’de biz birlikteliği sağlamak için uğraşıyoruz. Bu konuda tekrar ihaleye çıkacağız. Arkadaşlarımızın bu konuda yapmış olduğu çalışmalar var. Körfezin temizliği ve derelerin ıslahı konusunda bakanımızın vermiş olduğu sözün yerine getirilmesini bekliyoruz. Siyaset verilen sözün yerine getirilme sanatıdır” dedi.

Açıklamasının son bölümünde AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Mustafa Ali Türkan’ın açıklaması ile ilgili düşüncelerini aktaran Başkan Saatcı, “Adliye’nin yapmış olduğu soruşturmayı siyaset malzemesi yapmak istemiyorum. Biz bunu kamuoyunda bir tartışma ortamı yaratmak değil, sadece siyaseten belli konularda bizimle yarışmış arkadaşların veya toplumdaki bazı isimlerin açıklamaları oldu. Şikayetlerle ilgili basına bilgi vermişler. Daha önce İçişleri Bakanlığı kontrolörünün gelerek inceleme yaptığı, soruşturma talebiyle bakanlığa verdiği ve bakanlığın yargılamaya karar verdiği; bizim de Danıştay’a yaptığımız itiraz sonucu diğer bütün maddelere gerek yoktur… Ancak wolksvagenin zemin katı ile ilgili büyümeden kaynaklanan bir soruşturma izni verildiğini biz daha önce kamuoyu ile paylaşmıştık. İlçe başkanı bunu sanki yeni bir konu gibi değerlendirmiş. Bununla ilgili savcılığın yapmış olduğu çalışma var. Arkadaşlarım da mahkemeye gidip, ifade verdiler. Bu yeni bir şey değil. Danıştay’a gönderilen, İçişleri Bakanlığı kontrolörünün uygun gördüğü, bakanlığında onayladığı ancak Danıştay’ın reddettiği bu 14 maddeyi tekrar şikayetçi arkadaşlarımız Cumhuriyet Başsavcılığı’na dilekçe vermişler. Bununla ilgili kovuşturmaya gerek yoktur kararı alındı. İlçe başkanının ifadesine göre arkadaşlar bununla da yetinmiyor, Muğla Ağır Ceza Mahkemesi’ne şikayette bulunacaklarmış. Verilmeyecek ne kula ne de Allah’a hesabımız var. Şikayet acziyettir. Aciz ve zavallı insanlar şikayet eder. Karşında güçlü bir insan veya kurum varsa, senin elinde ne varsa alıyordur… Çaresiz kalır, şikayet edersin. O zaman şikayet haktır. Bu durumda arkanı dağlara dayayarak şikayetçi olmak, acizliğin daniskasıdır. Bizim kitabımızda şikayet yoktur” dedi.

 

 

202 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,9513
EURO 9,4920
BIST 10,6609
ALTIN 462,79

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle