Hoşgeldiniz  
..................................................... .................................................... ...............................................

                               RAMAZAN’IN BEREKETİ RUHLARIMIZI KUŞATIYOR

4. M. Said Çelik | 21 Nisan 2021 | KöşeYazar A- A+

RAMAZAN’IN BEREKETİ RUHLARIMIZI KUŞATIYOR

 

Mübarek üç aylardan Recep ve Şaban’ı geride bırakıp kutlu ay Ramazan’a kavuştuk. Bu ayların kadrini kıymetini belki bildik, belki bilemedik. Yaz dönemi içinde ki bu ayları yeterince değerlendiremediysek hala bir şey kaybetmiş sayılmayız. Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) duasında olduğu gibi “ Allahümmebariklena fi Recebe ve Şa’ban ve belliğna Ramazan” diyoruz. (Recep ve Şaban aylarını bizim için bereketlendir, Ramazan’ın kadrini bilmeyi de bize nasip et. Amin) Artık geride kalan ayları geri getirme şansımız yok. Ancak manevi hayatımız adına çok önemli bir ayın rahmet sahilindeyiz: Ramazan.

Rabb’imiz Kur’an’da, Peygamber Efendimiz de (s.a.v) hadislerinde bu aya özel bir önem vermişlerdir. O, içinde Kur’an’ın inmeye başladığı, mü’minlerin orucu, teravihi, fitre ve zekâtıyla kulluk adına zirveye çıktığı, yardımlaşmanın diğer zamanlara göre daha fazla olduğu bir aydır. Allah Resulü istifade edebilenler için Ramazan’ın bir imkân ayı olduğunu anlatır. Zira o zaman mü’minin işi kolaylaşmaktadır. Çünkü bu ayda şeytanın, nefis düşmanına yardımı azalıyor. Bunu Efendimiz (s.a.v) bir hadisiyle şöyle ifade ederler:         “Ramazan ayı girdiği zaman cennetin kapıları açılır. Cehennemin kapıları kapanır. Ramazan’da şeytanlar zincire vurulur.” (Buhari, Savm 5, Müslim, Sıyam 2) Evet, şeytanlar zincire vurulur, fakat bir büyüğümüzün güzel latifesinde olduğu gibi akıllılık zincire bağlı şeytana sürtünmemektir.

Efendimiz’in “ Selman benim aile halkımdandır.” Buyurduğu Selman-ı Farisi’nin rivayet ettiği, Ramazan ayıyla alakalı bir hadis vardır. Bu hadise göre Allah Resulü (s.a.v) Şaban ayının son gününde ashabını toplamış ve onlara önemli bilgiler içeren bir hutbe okumuştur. Efendimiz bu hutbesinde Ramazan ayının mü’minin hayatında nasıl bir yeri olduğunu olması gerektiğini çok açık ve net olarak anlatıyor. Efendimiz şöyle anlatıyor: “ Ey İnsanlar! İçinde bin aydan daha hayırlı bir gece Kadir gecesi bulunan büyük ve mübarek bir ayın gölgesi üzerinize düştü. Bu öyle bir aydır ki, Allah onun gündüzlerinde oruç tutmayı farz, gecelerini de namazla ikame etmeyi nafile kılmıştır.

Kim bu ay içinde bir ibadet veya iyilik yaparsa diğer aylarda bir farz işlemiş sevabı alır. Kim farz bir ibadet yaparsa, diğer aylarda yetmiş farz işlemiş sevabı alır. O, sabır ayıdır. Sabrın sevabı ise cennet olarak verilir. O, yardımlaşma ve dayanışma ayıdır. Bu ayda mü’minin rızkı artırılır. Her kim bu Ramazan ayında bir oruçluyu iftar ettirirse bu, günahlarının bağışlanmasına ve cehennemden azat olup kurtulmasına vesile olur. İftar ettirdiği kişinin sevabından hiç eksiltilmeden onun sevabı kadar da iftar yemeği verene yazılır.” Allah Resulü (s.a.v) orucun ve oruçluyu iftara davet etmenin önemini bu şekilde anlatmaya devam ederken sahabeler, “ Ey Allah’ın Resulü, hepimiz iftar yemeği verecek güç ve zenginlikte değiliz.” dediler. Bunun üzerine Efendimiz sadece mükellef sofraların değil, fakir sofra sahiplerinin de karşılığını alacaklarını söyleyerek şöyle buyurdu:

“ Allah bu sevabı, bir hurma, bir yudum su ve bir miktar süt ile iftar yaptıranlara da verecektir.” Bu soruya cevap verdikten sonra Peygamberimiz anlatmaya devam etti. “Ramazan ayının başlangıcı rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehennem azabından kurtuluştur. Bu ayda her kim hizmetçisine kolaylık sağlarsa Allah da onu bağışlar ve cehennemden azat eder. Öyleyse bu ayda dört şeyi bolca yapın.

1-         Kelime-i şehadeti çokça söyleyin.

2-         Bol bol tövbe ve istiğfar edin.

3-         Allah’tan cenneti isteyin.

4-         Cehennem’den Allah’a sığının.

Kim oruçlu bir insana su verirse Allah ona benim havuzumdan öyle bir su içirecektir ki o, cennete gidinceye kadar asla bir daha susuzluk duymayacaktır.” (Münziri,2/94)

Selam ve Dua ile…

572 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,8689
EURO 10,4740
BIST 12,1977
ALTIN 499,21

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle