Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Projenin Fethiye Turizmine Katkısı 378 Milyon TL

Erkan Ilik | 20 Mart 2014 | Güncel A- A+

Deniz ve kıyı koruma alanları arasında yer alan Fethiye ve Göcek Körfezi, Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında hayata geçirilen çalışmalarla önemli kazanımlar elde etti. Fethiye de ilk toplantısı gerçekleştirilen projede gelinen nokta yetkililerin yüzlerini güldürüyor. Fethiye Kaymakamlığı Toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya denizle ilgili meslek kuruluşlarının yanı sıra Belediye başkanları da katılmıştı. Proje Türkiye genelinde birçok kıyı şeridinde devam ediyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü (TVKGM) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye (UNDP Türkiye) tarafından yürütülen Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında çalışmaların devam ettiği Fethiye-Göcek Özel Çevre Koruma (ÖÇK) Bölgesi’nde sadece turizmden elde edilen yıllık gelir 378 milyon lira olarak hesaplandığı bildirildi.

Fethiye-Göcek ÖÇK Bölgesi, evsahipliği yaptığı denizel canlılar açısından bereketli bir yer olduğu belirtilen açıklamada, “Bölgedeki 112 denizel makroskobik tür arasında ‘İribaş’ cinsi deniz kaplumbağası, 13 tür deniz algleri, 3 tür deniz çayırı, 35 tür de balık bulunuyor. Bunun haricinde, 134 tür kuş ve 17 tür memeli yaşıyor. Bölgedeki balıkçılık faaliyetlerinin yöreye yıllık katkısı 720 bin lira. Dünyada sadece Akdeniz havzasında bulunan deniz çayırları (Posidonia oceanica), ormanlardan beş kat daha fazla karbonu tutup depolayarak iklimin düzenlenmesinde hayati önem taşıyor. Deniz çayırları bu özellikleriyle Fethiye-Göcek ÖÇK Bölgesi’ne yıllık 1.8 milyon lira değer katıyor. Deniz çayırları ayrıca erozyon kontrolünde de başrolü oynuyor ve bu yönüyle bölgeye yıllık yaklaşık 872 bin lira yıllık değer sağlıyor” denildi.

Yılda yaklaşık 16 milyon lira tutarında atık su arıtma maliyeti karşılayan bölgede, turizmden elde edilen gelirin de parmak ısırttığı belirtildi. Açıklamada, “Toplamda 378 milyon liralık turizm geliri, alanda elde edilen toplam gelirin yüzde 95’ini karşılıyor. Fethiye-Göcek ÖÇK Bölgesi’nde sadece deniz ile ilgili aktivitelerden elde edilen yıllık gelir, 44 milyon lira olarak belirlenirken, bunun 21 milyon lirası marinalardan, 11 milyon lirası da tekne turlarından sağlanıyor” ifadeleri kullanıldı.(FG)

IMG_2667_640x427

427 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle