Hoşgeldiniz  
..................................................................................

Pilot İlk Kez Hakim Karşısında

admin | 17 Kasım 2011 | Güncel A- A+

Fethiye Ölüdeniz de Babadağ’dan atlayış yaptığı sırada paraşütten kayıp kayalıklara düşerek yaşamını yitiren Caner Güler ile birlikte uçan pilot Murat Sait Yeşilbaçar, dün ilk kez hakim karşısına çıktı. Hakkında 3 yıldan 9 yıla kadar hapis cezası istenen Pilot Yeşilbaçar, “Eğer denildiği gibi bacak klipsleri bağlanmamış olsaydı kalkıştan hemen sonra düşmesi gerekirdi” dedi.  Fethiye’nin Ölüdeniz Beldesi’nde geçen 2 Eylül’de 1900 metrelik Babadağ’dan yamaç paraşütü atlayışı sırasında paraşütten düşerek ölen makine mühendisi Caner Güler’in birlikte uçtuğu tutuklu pilot Murat Yeşilbaçar’ın yargılanmasına bugün başlandı. Fethiye 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Caner Güler’in eşi Miray Güler ve avukatı Gürdeniz Meriç de katıldı.
PİLOT KENDİNİ SAVUNDU
Duruşmada ilk sözü alan Murat Yeşilbaçar, “11 yıldır yamaç paraşütüyle uçuyorum. Böyle bir olay yaşandığı için gerçekten çok üzgünüm. 77 gündür cezaevindeyim. Ne uykum var nede yemek yiyebiliyorum. Hayatım alt üst oldu” dedi. Uçuştan önce Güler’le teknik bütün bilgileri paylaştığını belirten Murat Sait Yeşilbaçar, kendini şöyle savundu:  “Kalkıştan 15 saniye sonra Caner Bey’e, oturması gereken yere oturmasını söyledim. Yaptığı hareketlerden dolayı oturma bölümüne oturamadığını fark ettim. O sırada elinin klipslerde olduğunu gördüm. Tuttuğu klipsler açılmıştı. Caner Bey’in aşağı doğru kaydığını görünce koltuk altından tutup yukarıya doğru çekmeye çaştım. 4-5 dakika mücadele ettik. Yorulduğunu söyleyince kendini bırakmaya başladı. Ben de iyice yorulmuştum. Sürekli yolcuyu tuttuğum için paraşüte müdahale etme şansım olmadı. Eğer Caner Bey biraz daha dayanabilseydi yaralı olarak iniş yapabilirdik. Caner Bey benim mücadele ettiğim kadar etseydi böyle olmazdı. Eğer denildiği gibi bacak klipsleri bağlanmamış olsaydı kalkıştan hemen sonra düşmesi gerekirdi.”
Bursa’nın Nilüfer İlçesi’nden mahkemeye katılmak için Fethiye’ye gelen Miray Güler ise, “Pilotlarla Babadağ’a çıktığımızda bize hiçbir şekilde ne yapacağımız konusunda bilgi verilmedi. Eşimle birlikte yakın mesafede yanyana uçacağımız söylendi. Önce eşimin atlayışı için pist başına geldik. Ben o an görüntü çekiyordum. Eşimin uçuşa geçtiği sırada aşağıya kaydığını gördüm. Vücudu pilota göre daha aşağıdaydı. Kalkıştan hemen sonra eşim ve pilotun yanında bulunan yer görevlisinin ‘göğüs bağlarını bağlamadı galiba abi’ dediğini duydum. O an şoka girdim” diye konuştu.
Tanıklardan Oğuz Rüzgar ve Ali Akkuş da dinlendi. Miray Güler’in pilotluğunu yapan tanıklardan Oğuz Rüzgar, uçuş sırasında Caner Güler’in paraşütten düştüğünü gördüğünü söyledi. Rüzgar, “Uçuş öncesinde herhangi bin problem görmedik. Görseydik, uçuşu hemen iptal ederdik. Biz hazırlıklarımızı yaparken, Miray Hanım görüntü çekiyordu. Zaten paraşütlerimiz yan yanaydı. Miray Hanım eşini öperek uğurladı. Bir anormallik olsaydı kesin fark edilirdi. Ben, bizim uçuşumuz sırasında Caner Bey’in düştüğünü gördüm. Fakat o an havada Miray Hanım’a söyleyemezdim” dedi. Tanıkların dinlenmesine, bilirkişi raporlarının beklenmesine ve video görüntülerinden teknik olarak her saniyesinden fotoğraf karesi alınmasına karar veren mahkeme, duruşmayı 9 Aralık tarihine erteledi.

263 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,8810
EURO 9,4094
BIST 10,5512
ALTIN 458,27

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle