Hoşgeldiniz  

Paraşütçülere Alkol Testi Yapılacak

admin | 08 Ağustos 2011 | Güncel A- A+

1900 metrelik Babadağ’da, pilotlar atlayış öncesi alkol testinden geçirilecek. Dünyanın en iyi yamaç paraşüt merkezleri arasında gösterilen 1900 metrelik Babadağ’da, pilotlar atlayış öncesi alkol testinden geçirilecek. Yasal alkol sınırını aştığı belirlenen pilotlara 5 gün süreyle  “uçuştan men” cezası verileceği gibi, sertifikaları da iptal edilebilecek. Görselliğiyle dünyanın sayılı yamaç paraşütü merkezleri arasında adından söz ettiren, aynı zamanda yamaç paraşütü kazalarıyla da gündemden düşmeyen Babadağ’da uçuş güvenliğini en üst düzeye çıkarmak için bir dizi yeni önlem geliyor. Bu kapsamda Türk Hava Kurumu (THK) tarafından hazırlanan ‘Babadağ Uçuş Yönergesi’ 1 Mayıs’ta yürürlüğe girdi. Yönerge ile birlikte THK Genel Merkezi’nden yamaç paraşütü öğretmeni Faruk Bozkurt, Babadağ zirvesinden atlayış yapan ‘single’ (tekli atlayış) pilotları denetlemekle görevlendirildi. Sezon başında yapılan sertifikalandırma faaliyetleri ile ‘tandem’ (ikili pilotla atlayış) atlayışlarında kontrol altına alınmasıyla birlikte, yeterlilik belgesi bulunmayan pilotların Babadağ’dan atlayış yapmasına izin verilmiyor. Bu denetimlerle birlikte paraşüt kazalarının önüne geçilmesi hedeflenirken, yönerge kapsamında pilotlar da artık sıkı bir denetime tabi tutulacak.

ALKOLLÜ PİLOTA UÇUŞ YASAĞI

   THK tarafından belirtilen uçuş güvenliğini artırıcı tedbirlerden biri yılda yaklaşık 60 bin atlayışın yapıldığı Babadağ’dan uçuş yapacak ‘single’ ve ‘tandem’ pilotları periyodik olarak alkol testlerinden geçmesi. Fethiye Kaymakamlığı’nın kontronürlüğünde Fethiye Sağlık Grup Başkanlığı tarafından yapılacak alkol denetimlerinde pilotların uçuş güvenliğini tehlikeye atacak oranda alkol alıp almadığı ölçülecek. Pilotlar, karayollarında sürücülerin uymak zorunda olduğu yasal alkol sınırına tabi olacak. Ölçümlerde ‘0. 50’ promilin üzerinde alkollü olduğu belirlenen pilotlara, uçuş güvenliğini tehlikeye düşüreceği gerekçesiyle uçuş izni verilmeyecek. Alkol ya da uyuşturucu kullandığı tespit edilen pilotlar, ‘5 gün süreyle uçuştan men’ edilecek. Suçun tekrarı halinde ise pilotların sertifikalarına el konulacak ve durum bir raporla ilgili birimlere bildirilecek.

ZİRVEDE ÖLÇÜM YAPILACAK

   Babadağ’da 120 sertifikalı pilotun bulunduğunu belirten THK Fethiye Şube Başkanı Mustafa Özkaya, muhtemel kazaların önüne geçmek için bütün tedbirlerin alındığını söyledi. Alkol kontrollerine başladıklarını da kaydeden Özkaya, “Önümüzdeki günlerde yapımı tamamlanacak uçuş kontrol ofisi ile birlikte pilotları daha Babadağ’a çıkmadan yeterlilikleri konusunda uyaracağız. Yönergede öngörülen alkol testleriyle Babadağ’da uçuş güvenliğini tam olarak kontrol altına almak istiyoruz. Babadağ’ı pilotların sıfır riskle uçabileceği bir yer haline getirmek için gerekli çalışmaları tamamlayacağız.”dedi.

259 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,4127
EURO 9,0061
BIST 10,1411
ALTIN 442,98

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle