Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Otizmli Çocuklar Vali Güvençer’i Ziyaret Etti

Erkan Ilik | 02 Nisan 2014 | Güncel A- A+

Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer, bütün engelli gruplarda olduğu gibi otizmli çocuklarında erken yaşta eğitim almalarının önemli olduğunu söyledi.

Vali Güvençer, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü nedeniyle Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ali Akkuzu, Aile ve Sosyal Politikalar Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Kariptaş, Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Menderes Çetinözlü, Engelliler Derneği Başkanı Emine Çakıroğlu, otizmli çocuklar ve ailelerini makamında kabul etti.

Erken yaşta eğitimin önemini vurgulayan Vali Güvençer: “Bütün engel gruplarında olduğu gibi otizmde de eğitime erken yaşta başlanması otistik çocukların belli bir seviyeye gelmesini sağlar. Erken teşhis, eğitime erken başlanması için çok önemlidir. Teşhisten sonra ailelere verilecek profesyonel yardımlarla durumu kabul sürecini hızlandırmak önemlidir.” dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ali Akkuzu ise engelli çocuklarını saklayan, kabullenemeyen aileler olduğunu belirterek:”Uzun bir eğitim süreciyle engelli çocuklarımız da topluma karışabilir, toplumla iletişim kurabilir. Bu yüzden engelli çocuğu olan aileler mümkün olduğu kadar çocuklarının eğitimine erken başlamalı ve çocuklarının sosyal aktivitelerle topluma alışmalarını sağlamalıdır.” ifadelerini kullandı.

Otizmli çocuklarla ilgili bilgi veren Muğla Zihinsel Engelliler Derneği Başkan Yardımcısı Sibel Matur da:”Otizmli çocuklar duygu ve düşüncelerini ifade edemezler. Genellikle mimiklerle duygu ve düşüncelerini ifade edebilirler. Otizmli çocuklarımızın hayatını kolaylaştırmak için eşyaların yerini değiştirmemeye, yer değişikliği yapmamaya özen göstermeliyiz. Otizmli çocuklar birbirlerine benzemezler. Konuşmakta da sıkıntı çeken otizmli çocukların kullandığı kelime sayısı onu geçmez. Ancak erken teşhis ve eğitimle otizmli çocuklar belli bir seviyeye gelir.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından otistik çocuklar, Vali Güvençer’e, çiçek, kendi yaptıkları resim ve tepsiyi hediye etti.(FG)

412 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle