Hoşgeldiniz  

Ölüdeniz’in sorunları tartışıldı

admin | 24 Ekim 2011 | Güncel A- A+

Fethiye ilçesinde her yıl yaz aylarında binlerce yerli ve yabancı turistin tatil rotası olan ‘Ölüdeniz’de Çevresel Sorunlar ve Yönetimi’ konulu panel düzenlendi. Ölüdeniz’in görsel ve doğal güzelliğinin ön plana çıkarıldığı panelde geçen yaz meydana gelen kirlilik gündeme gelirken, Fethiye Deniz Ticaret Odası Başkanı Şaban Arıkan, denizcilerin de denizi kirlettiğini ifade etti. Arıkan “Göcek ve Fethiye’ye kurduğumuz otomasyonlu atık-alım noktalarından dört adet Ölüdeniz’e de kurmak istiyoruz. Denizlerde meydana gelen kirliliğin yüzde 90’ı karasal kirliliktir. Biz denizciler olarak denizi kirletmiyoruz demiyoruz. Bizlerde denizi kirletiyoruz” dedi.  Fethiye’nin Ölüdeniz beldesinde Ölüdeniz Çevre Koruma ve Turizm Derneği tarafından ‘Ölüdeniz’de Çevresel Sorunlar ve Yönetimi’ konulu panel düzenlendi. Belcekız Beach Otel’de düzenlenen panele Deniz ve Kıyı Koruma Alanları (DKKA) Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Balcı, Muğla Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Nuri Tarkan, Fethiye Ticaret Odası Başkanı Şaban Arıkan, Fethiye Turizm Altyapı Hizmet Birliği Başkan Yardımcısı Muzaffer Konakçı, Ölüdeniz Belediye Başkanı Keramettin Yılmaz, MELSA Fethiyle Koordinatörü İbrahim Akoğlu, turizmciler ve sektör temsilcileri katıldı.

Panel Yöneticisi Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Balcı Ölüdeniz’de geçen yaz yaşanan kirliliğe dikkat çekerek çözüm önerilerinin oluşması gerektiğini belirtti. Balcı “Basın çıkan kirlilik haberlerinin ardından yapılan çalışmalar neticesinde kirliliğin oluş sebeplerini araştırdık. Bakanlıklardan yapılan açıklamada da kirliliğin açık denizden geçen teknelerden olduğunu ortaya koydu. Bizler burada ‘Ölüdeniz için ne yapabiliriz?’ diyerek buluştuk. Bu panelden Ölüdeniz’in geleceğiyle ilgili bir sonucun çıkmasını bekliyorum” dedi.

Bizler de denizi kirletiyoruz

Yaşanan kirliliğin kendilerini de rahatsız ettiğini belirten Fethiye Ticaret Odası Başkanı Şaban Arıkan “Dünya denizlerinde yaşanan kirliliğin yüzde 90’ı karasal kirliliktir. Biz denizciler olarak, denizi kirletmiyoruz demiyoruz. Bunun için önlemler almaya çalışıyoruz. Son dört yıldır TURMEPA ile yaptığımız çalışmada 24 adet atık alım noktası Fethiye’ye, 12 adet atık-alım noktası Göcek’e kurduk. Net elimizdeki rakamlarla 2 bin ton su aldık. Fethiye’ye yaptığımız gibi Ölüdeniz’e de dört adet kurmak istiyoruz. İstasyonu kurduğumuz zaman otomasyonlu sistem yapılacak. Bakanlıklar, Valilik, Liman Başkanlığı oturduğu yerden bir teknenin ne kadar su aldığını ve verdiğini görecek. Bu sistemi bir an önce faaliyete geçirmeyi planlıyoruz” dedi.

Denizanası patlaması var

Muğla Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Nuri Tarkan, Muğla bölgesinde bu yıl çok sayıda denizanası patlaması yaşandığını ve yoğun olarak ihbar aldıklarını belirtti. Tarkan “Muğla bölgesindeki denizlerde yaz başında ihbar telefonlarını alarak denizlerimizde değerlendirmelerde bulunduk. Yaz başında yaptığımız çalışmalarda Ölüdeniz’de müthiş oranda denizanası tespit ettik. Yaptığımız bu çalışmaları raporlarıyla birlikte ilgili bakanlıklara teslim ettik” dedi.

Panel sonunda Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Balcı, deniz süpürgesi sisteminin genişletilmesi, teknelere ilişkin kartlı sistemin faaliyete geçirilmesi, avcılığın kısıtlanması, üniversitelerin eylem planı hazırlaması, hazırda bir tane bulunan arıtma tesisine acil olarak ilave yapılması önerilerini getirdi. Bir sonraki toplantıya kadar alınan kararların uygulanması gerektiği vurgulandı.

547 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,4033
EURO 8,9751
BIST 10,1514
ALTIN 438,77

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle