Hoşgeldiniz  
..................................................................................

Olmaz Denileni Yaptılar

admin | 06 Mart 2012 | Güncel A- A+

Çiftlik beldesine getirilecek olan ve ilk kademesini başarıyla tamamlayan Haker inşaat proje öncesi yapılamayacak çalışmalar imza attı. Özellikle ege ve Akdeniz bölgesinde bir ilke imza atarak tünel sistemiyle suyu çiftlik beldesine ulaştırıyor. Beldenin içme suyu projesinde suyun depolanarak dinoma vasıtasıyla ancak aktarılabileceği bu nedenle maliyetin de artacağı be belediyeye büyük bir yük getireceği belirtilmişti ancak Haker inşaat söylenenlerin aksine elektriğe de ihtiyaç kalmadan suyu tüneller vasıtasıyla ilk etap da tamamlayarak büyük bir başarıya imza attı. Proje ilgili olarak bilgiler veren, Haker inşaat proje müdürü Enver Bilgiç, “proje 240 mt uzunluğunda 160 cm (1,6mt) çapında tünel 28Lt/sn debili suyun kaptaj içerisine alınması kritik bir kotla yüzeysel olarak Bin 472 mt çelik boru 2 adet dere geçidiyle bu işi başardık. 7km uzunluğunda hdpe boru ile yapıldı projenin en büyük özelliği Aydın, Muğla ve Antalya bölgesinde dahi bu çapta ve uzunlukta ve jeolojik yapısı sert kaya olan su tünelinin

yapılmamış olmasıdır 24 saat usulü ile 3 vardiya sistemi çalışılmış tonajları yüksek kapasitede 5 iş makinesi 40 personel 6 adet teknik kadromuz sürekli olarak çalıştı büyük gayret sarf etti. Fethiye merkezli firmamızın bu denli büyük projeyi hayata geçirmesi ayrı bir övünç kaynağıdır, biz bu projeye başladığımız dönemde bu suyun cazibe ile akmayacağını bu konuda uzman devletimizin kurumları dahil hep söyleye geldi ama biz ekibimizle suyun akacağına inandık Çiftlik belediye başkanımız Sayın Halil Doğan beyde bize inandı ve bize motivasyon anlamında inanılmaz destekleri oldu çünkü Çiftlik beldesi yaz ve kış nüfusu farklı olan bir turizm beldesi kışın yeterli olan su yazın yetmiyor pompalı sistemin devreye girmesiyle belediyenin su maliyeti tamamen ikiye katlanıyor. Sayın Halil Doğanın şuan yaptırdığı aslında belediyenin bütçesinde kayba uğrayan bu işletme maliyetini sıfıra indirmektir tabi işin zor kısmı ve önemli kısmı bitti.”dedi.

Haker inşaat şantiye şefi Kerem Yılmaz: Projede hedefimiz tüneli bitirmekti biliyorsunuz bu sene son elli yılın en büyük kışı ve yağışı yaşandı ve halen devam etmekte biz doğa şartlarının çok çetin olduğu ulaşımın neredeyse imkânsızlaştığı bir bölgede çalıştık suyun cazibeyle gelmesi neredeyse imkânsızdı çünkü kritik kotlar ve arazi yapısı bizi çok zorladı ama inandık 24 saat usulüyle çalıştık   Belediye başkanımız Halil Doğan ve Fen işleri müdürü Hasan Karayılmaz’ın bize verdikleri manevi desteği unutamayız. Bu projenin en can alıcı yeri 160 cm çapında 240 mt uzunluğundaki tünel ve yapılan dere geçitleridir. Çünkü tünel de kayanın yapısı derede ise suyun gücü size izin vermiyor bir hayaldi gerçek oldu.”dedi.

393 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,8118
EURO 9,5035
BIST 10,5233
ALTIN 463,12

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle