Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Nursel Özdemir’den Farklı Bir Uygulama Daha…

Erkan Ilik | 02 Şubat 2014 | Genel, Güncel A- A+

Nursel Özdemir’den Farklı Bir Uygulama Daha…

Özel Nursel Özdemir Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezi farklı bir eğitim uygulamasına başladı. Bu eğitim uygulamasında kurumun hakla ilişkiler birimi organizatörlüğünde eğitimcilerin de katılımı ile sürekli ve planlı biçimde ev ziyaretleri ve ailenin eğitime katılımı konusunda çalışmaların yapıldığı öğrenildi.

Kurumunun kurucu müdürü ve psikolojik danışmanı Salih Dündar “Oldukça güç, zaman gerektiren bir uygulama yapıyoruz. Çünkü bir ailemiz Göcek’te, bir ailemiz yaylanın bir köyünde, bir ailemiz Kalkan’da ve değişik yerlerde. Bunlara ulaşmak için ekstra çaba sarf ediyoruz. Ama gördüğümüz ilgi ve destek bizlere güç veriyor. Eğitim yalnızca okul ve eğitim ortamında yürütülen bir süreç değildir. Çocuğun ilk deneyimlerini edindiği, ilk etkileşimde bulunduğu ortam aile ortamıdır. Çocuğun katılımla getirdiği özelliklerin ne kadar gelişeceği, nasıl biçimleneceği ve daha sonraki yılları ne derece etkileyeceği; Ailenin sosyo – kültürel niteliğine, Çocuklarına sağladığı uyarılara, Çocuk yetiştirme tutumlarına, Sözel iletişim ve model alma gibi aile ortamı ile ilgili pek çok değişkene bağlıdır. Çocuğun gelişiminde bu denli etkileri olan ailenin çocuk gelişimi ve eğitimi konularında bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi ve öğrendiklerini davranışa dönüştürebilmesi için beli program çerçevesinde çocuğun eğitilmesi gerekmektedir. Eğitim sürecinin etkili ve verimli olabilmesi için ailenin bu sürece etkin katılımı son derece önemlidir.’’dedi.

Kurumun halkla ilişkiler sorumlusu Filiz Hammal ev ziyaretlerinin ve ailenin eğitime katılmasının amaçlarını dile getirdiği konuşmasında; “Öncelikle ilk aşamada ailenin çocuğunun durumunun kabulünü sağlamak, çocuğu objektif olarak değerlendirebilmesine imkan tanıyarak potansiyelini ve sınırlılıklarını anlamasına yardımcı olabilmek. Ailenin haklarını ve sorumluluklarını anlamasını sağlamak. Bizler kurum olarak sürekli biçimde 2 halkla ilişkiler sorumluları olarak ailelerimizin hakları ve sorumlulukları konusunda çalışıyoruz. Aile ile işbirliği yapmak, eğitim programlarının özelliklerini anlatmak ve programlarının amaçların gerçekleştirmede yardımlaşmayı teşvik etmek. Ailenin belli programları uygulayabilmesini sağlayarak, ev ortamını daha verimli bir eğitim ortamı haline getirmek. Çocuğun ev ortamı ve aile ortamında nasıl davranması gerektiğini yeri geldiğinde uygulamalı göstermek.“ Eğitim anne dizinde başlar; her söylenen sözcük, çocuğun kişiliğine konan bir tuğladır.” ilkesinden hareketle ailenin doğru adımlar atabilmesine destek sağlamak. Çocukları ile nasıl ilişki kuracakları, nasıl sürdürecekleri, onu içtenlikle nasıl kabul edecekleri konularında rehberlik etmek. Çocukların tüm gelişimsel özelliklerine yönelik bilgilenmelerini sağlamak. Aile eğitimleriyle desteklenen bir ev ortamında ilişkiler çok daha sağlıklı ve çocuğun gelişimine yönelik olmaktadır. Çocuğun özel eğitimde kazandığı becerilerin ev ortamında aile ile işbirliği yaparak pekiştirilmesi eğitimin sürekliliği ve yaygınlaştırılması açısından önemlidir. Ailelerin çocuklarının eğitim süreçlerinde ekibe dahil olmaları kabul sürecine ulaşmalarını hızlandırmakta, çocukların performanslarında da belirgin bir artışa imkan tanımaktadır. Bu uygulamanın tüm eğitim kurumlarında sadece kağıt üzerinde kalmadan uygulanması temennisiyle.”ifadelerine yer verdi.

Nursel Özdemir’den Farklı Bir Uygulama Daha… (2)_640x480 Nursel Özdemir’den Farklı Bir Uygulama Daha… (3)_638x480 Nursel Özdemir’den Farklı Bir Uygulama Daha… (4)_640x480

 

 

393 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle