Hoşgeldiniz  
..................................................................................

Nurgül Okay’dan Atletizm İçin Aldığım Mesaj

eroldolu | 20 Mart 2015 | KöşeYazar A- A+

           EROL DOLU

       Nurgül Okay’dan Atletizm İçin Aldığım Mesaj

Nurgül Okay, Antakya’nın İskenderun İlçesinden Atletizm ile ilgilenen bir sporcu. Kendisini ben spor ortamlarından tanıyorum. Nurgül Okay da bizi basından İnternet aracılığı ile takip eden bir sporcu arkadaşımız.

     Kendisi Antakya’nın İskenderun İlçesinde kendisinin faal olarak uğraştığı Atletizm ile ilgili bir organizasyon yapmak istiyor. Bu konuda Üç ay kadar önce İnternette 12 NİSAN 2015 Tarihinde İskenderun’da 15 Km Yol Koşusu yapılacağına dair bir haber okumuştum. Ama bu koşu daha sonra iptal edilmiş.

Türkiye’de son yıllarda bazı İl ve İlçelerde Maraton ve Yarı Maraton ile 10 Km Yol koşularının geleneksel olarak yapılmaya başlandığını biliyoruz. 27 yıl aktif olarak Atletizm sporuyla ilgilenen birisi olarak Türkiye’de daha önceleri bu gibi müsabakalar yapılmazken, son yıllarda Ülkemizde bazı İller ve bazı İlçeler, Spor Faaliyetlerinin organizasyonlarıyla anılmaya başlandı. İskenderun’dan bana Mesaj gönderen Nurgül Okay bu konuda özetle şunları belirtiyor.

‘Erol bey, ben İskenderun’da bir koşu yapmak istiyordum. Bu konuda 12 Nisan 2015 Tarihinde bir Yol Koşusu için karar aldık. Bu konuda İskenderun Belediyesi bize önceleri destek olacağını söylemesine rağmen, daha sonra bu desteği göremedik ve Koşuyu iptal ettik. 10.11.2014 Tarihinde Halka Sağlık İçin Spor yaptırma projesini ortaya attık ama yine havalar soğuk denilerek Red cevabı aldık. 18 Şubat 2015 Tarihinde 10 kişilik bir gurubuyla Kore Gazimiz Mustafa Sümer adına bir anma koşusu yaptık. Yine bizim İskenderun Belediyesi duyarsız kaldı. Bizim bölgemizde ilgisizlikten bir Koşu organizasyonu yapamadık. Ama bu konuda mücadelemiz devam ediyor’ diyerek Atletizm’e olan duyarsızlığı duygulu bir şekilde anlatmış.      Nurgül Okay’ın bu Mesajını okuyunca aklıma 1997 yılında Atletizm Federasyonu’nun yıllık faaliyet programında yer alan ama gerçekleşmeyen Dünya Coğrafyasının güzelliklerinin sergilendiği Fethiye Turizminin Merkezini oluşturan Ölüdeniz’in de adının geçtiği FETHİYE-ÖLÜDENİZ YARI MARATONU aklıma geldi.      Bu kadar doğal güzelliğe sahip Fethiye-Ölüdeniz’de 1997 yılında bir koşu yapılması için çaba sarfedilmişti. Bunun için Fethiye Kaymakamlığının 26 Temmuz 1996 tarih ve 440 sayılı yazısında Muğla Valiliği kanalıyla Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne, Fethiye İlçe sınırları içerisinde bulunan ve Dünya’da eşsiz güzelliğe sahip Ölüdeniz adına bir Yarı Maraton düzenlenmesi için bilgi verildi. Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü konuya ilgi göstererek bu koşunun gerçekleşmesi için Ankara’da Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanlığına bir yazı yazarak, Atletizm Federasyonunun 1997 yılı faaliyet programına 2 Kasım 1997 tarihinde 1. Fethiye-Ölüdeniz Yarı Maratonunu aldı. Ben de bu sporun içinde birisi olarak konuyu yakından takip ediyordum ve hepimiz buna çok sevinmiştik.

     Koşunun Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanlığının yıllık faaliyet programında da yer alması dolayısıyla, Fethiye-Ölüdeniz koşusu Türkiye bir çok sporcular tarafından da duyulması dolayısıyla 1997 yılının başından itibaren, Türkiye’nin her tarafından bizi tanıyan sporcu arkadaşlar Fethiye’ye koşmaya geleceklerini bana söylüyorlardı.

     Ama yine Fethiye Kaymakamlığı’nın 14 Ekim 1997 tarih ve 800 sayılı Muğla Valiliği aracığı ile Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne gönderdiği yazıda, Kaymakamlığın Fethiye-Ölüdeniz Yarı Maratonunu gerçekleştirmek için şu an imkânı olmadığı bildirilmiştir. Bunun üzerine Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü 20 Ekim 1997 tarih ve 3012 sayılı Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Atletizm Federasyonuna Başkanlığına gönderdiği yazıda Fethiye Kaymakamlığının Fethiye-Ölüdeniz Yarı Maratonu yapılması için imkânlarının olmadığı bildirilerek yapılamayacağını belirtilmiş ve Fethiye ve Muğla Bölgesi açısından önemli bir koşu gerçekleşmedi.

 

 

1758 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,7271
EURO 8,9895
BIST 1,1624
ALTIN 462,42

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle