Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Nisanur’un Dramı Yürek Burktu

Erkan Ilik | 25 Şubat 2014 | Genel, Güncel A- A+

Nisanur’un Dramı Yürek Burktu

Karadere’de sera işçisi olarak çalışan 4 çocuk sahibi 33 yaşındaki Bülent Batır ve 34 yaşındaki Fatoş Batır çiftinin en küçük kızları 3 yaşındaki zihinsel engelli Nisanur’un dramı, yürekleri burktu. Vücudunun her yeri kaşınan, kaşınmaya bağlı olarak yara ve iz oluşan Nisanur’un sürekli ağlaması ve uyuyamaması anne Fatoş Batır’ı çaresizlik içerisinde bıraktı. Henüz bir teşhisi konmayan, sağlık güvenceleri olmadığı içinde yeterli düzeyde muayene imkanı bulamayan Nisanur, kendisine uzanacak yardım elini bekliyor.

Bülent ve Fatoş Batır çifti 5 yıl önce üç çocuklarıyla birlikte Denizli’nin Çivril İlçesi Beyköy Köyü’nden Fethiye’nin Karadere beldesine geldi. Bir köylünün yanında sera işçisi olarak çalışmaya başlayan çift, çadırdan derme çatma bir evde yaşamaya başladı. Batır çiftinin, iki yıl sonra Nisanur ismini verdikleri dördüncü çocukları dünyaya geldi. Aldıkları ücret azda olsa çift yaşamak için büyük mücadele gösterdi. Bir yaşına gelen Nisanur’un vücudunda lekeler oluşarak, kaşınmaya başladı. Şiddetli kaşınma ve kaşınmaya bağlı olarak vücudunun her yerinde yara izleri oluşan Nisanur’un, gün geçtikçe hafif düzeyli zihinsel engeli olduğu ortaya çıktı. Nisanur, Özel Nursel Özdemir Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bir ay önce ‘Bilişsel Gelişimde Gecikme’ raporuyla eğitim almaya başladı.

‘Korku Ve Çaresizlikle Bekliyoruz’

Kızları Nisanur’un gözlerinin önünde eridiğini, bir anne olarak çaresizlik ve korku içerisinde bir şey yapamadığını belirten Fatoş Batır “Fethiye’ye geldiğimizde eşimle iş bularak hemen çalışmaya başladık. Sonra kızımız Nisanur doğdu. Bir yıl sonra Nisanur kaşınmaya başladı. Sağlık güvencemiz olmadığı için arabamızı satarak kızımı muayene ettirdik. Fethiye Devlet Hastanesi ve Muğla Devlet Hastanesi’ndeki doktorlar çocuğumu muayene etti. Fakat hastalıkla ilgili herhangi bir teşhis koyup bir şey diyemediler. Biz, neden kaşındığını bilmiyoruz. Çok çaresiziz. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Kızım acı ve ağrılarından dolayı sürekli ağlıyor. Kaşınmadan dolayı gece kesinlikle uyuyamıyoruz. Ağrılarının azalması için günde iki kez ağrı kesici şurup veriyorum. Nisanur, çok sinirli bir çocuk oldu. Kızımın bir an önce iyileşmesini istiyorum. 13 ve 14 yaşındaki çocuklarım da parasızlıktan dolayı okula gidemiyor. İlgililerden, yetkililerden yardım bekliyoruz. ” diye konuştu.

‘Neden Kaşındığı Bilinmiyor’

Nisanur Batır’ın bir ay önce okullarında eğitim almaya başladığını belirten Özel Nursel Özdemir Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Sahibi Salih Dündar “Nisanur, bir ay önce ‘Bilişsel Gelişimde Gecikme’ raporuyla okulumuzda eğitim almaya başladı. Haftada bir gün yapılan eğitimler sırasında Nisanur’un aşırı derecede, kaşındığını fark ettik. Aileye sorduğumuzda, onlarda sebebini bilmiyorlardı. Bizde okul olarak, elimizden geleni yapmaya çalıştık. Muğla Devlet Hastanesi’nde muayene ettirdik. Herhangi bir sonuç alamadık. Nisanur, kaşınmaya bağlı olarak, belki acı çekiyor, ağrılar yaşıyor, bunu çok iyi bilemiyoruz. O yüzden de eğitimlere olan ilgisini toparlamaya çalışıyoruz. Oyunlarla, onu oyalayarak dikkatini bize vermesini sağlıyoruz. Şuan, öğretmeniyle iletişim kurması ve konuşmaya başlama eğitimleri devam ediyor. Nisanur’un çok kapsamlı bir araştırma hastanesinde muayene edilerek, tedavisinin yapılması gerekir. Ailenin de ekonomik olarak gücü olmadığı için kapsamlı bir muayene ettirme şansı bulamamış. Açıkçası şuan Nisanur’un neden kaşındığını bilmiyoruz. Fakat çocuğun acı çektiğini çok iyi görebiliyoruz. Yetkililerden, ailemize yardım elinin uzanmasını bekliyoruz” diye konuştu. (FG)

SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC

863 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle