Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Mustafa Kaşıkçı’nın Kaleminden “DOĞARKEN “KUTLU” DOĞMAK”

Erkan Ilik | 10 Nisan 2014 | Genel A- A+

DOĞARKEN “KUTLU” DOĞMAK

 Sevgili dostlar, çevremizde çok az sayıda insan için söylenen bir söz vardır: “Adam doğuştan şanslı!” Gerçekte öyle midir, değil midir bilinmez. Ancak işleri yolunda giden, bahtı açık insanlar için kullanılan bir sözdür bu.

Bir de özenle yaratılmış olduğuna inanılan insanlar vardır. Kim gibi? Peygamberler gibi, Evliyaullah’tan zatlar gibi. Gerçekten de o insanlar hakkında aktarılan bilgilere dikkat edildiği vakit, onların ne kadar da doğuştan şanslı oldukları aşikârdır. Kim gibi mesela? Efendimiz Hazreti Muhammed Mustafa aleyhisselam gibi. Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (a.s.) Dünya’ya geldiğinde yaşanan olağanüstü olayları merhum Süleyman Çelebi Vesiletün Necat adlı eserinde harikulade bir şekilde resmetmiştir.

Bu eser günümüzde Mevlid adıyla bilinir. Çevremizdeki bazı insanlar bir vefanın gereği olarak eşe dosta yemek ikram etmek istediği zamanlarda Süleyman Çelebi Cennet mekânın bu şiirleri hatiplerimiz tarafından değişik ezgilerle seslendirilir. Hatta bu uygulama öylesine bir hâl almıştır ki, dinen bir geçerliliği yok olduğu halde, bidadı hasene haline getirilmiştir.

İşte o veciz sözlerde de zikredildiği gibi, Peygamber efendimiz dünyaya teşrif etmeden, müjdeleyici işaretleri zuhur etmiş ve kalp gözü açık birtakım insanlar O’nun yolunu gözlemeye başlamışlardır. Onun doğumuyla birlikte sevgi kalplerdeki gerçek yerini almaya başlamış, onun doğumuyla birlikte ahde vefanın kadir kıymeti daha iyi anlaşılmaya başlanmıştır. Kız çocuklarımız diri diri toprağa gömülmekten onun sayesinde kurtulmuş; insanlar arasındaki üstünlüğün ancak takvada olduğu gerçeği Bilal i Habeşi’nin esmer tenine bir nur gibi doğmuştur. Onun dünyaya gelişiyle karanlıklar aydınlığa gark olmuş, âlem aradığı huzuru onun ikliminde teneffüs etmeye başlamıştır.

Onun içindir ki bugün, içine düştüğümüz sıkıntıların büyük bir çoğunluğunda Efendimiz aleyhisselamın sünnetinden yüz çevirmişliğimiz yatmaktadır. İslam coğrafyasında kanın oluk oluk akması, insanların bu coğrafyada birbirlerine kuşkuyla bakıyor olmaları hep O’nun yaşantısından uzaklaşmış olmamıza bağlı sıkıntılarımızdandır.

Onun bize bıraktığı gibi bir İslam’da değil de, işimize nasıl geliyorsa, o şekle sokmaya çalıştığımız İslam inancının tezadında yaşanmakta onlarca türden acı…  Sevmenin, sevgili olmanın mayasını yaşadığı altmış üç yıllık hayatına şiar edinmiş olan Hazreti Muhammed aleyhisselamı anlamaktan, Muhammedî bir ümmet olmaktan fersah fersah uzaklaşıyoruz sanki. Yaşadığımız her bir günde, onun adaletine, onun olaylara yaklaşma biçimine ne kadar muhtaç olduğumuzu belki de onlarca defa hissediyoruz.

Kanunları dünyalık bir takım kaygıların üzerine inşa edilmiş ülkelerden alıyoruz. Öylesi ülkelerin coğrafyalarına ayak uydurma zorunluluğunda bir yürüyüş içindeyiz. Bilmem nerenin kadın haklarını, bilmem nerenin evrensel hukuk normlarını düstur edinmeye çalışıyoruz. Oysa bir zamanlar İslam’ın eşsiz eseri olan Kur’an-ı Kerim’den aldığı feyizle cihana diz çöktürmüş bir devletin torunları olduğumuz gerçeğini düşünmeye bile yanaşmıyoruz. Yedi düvele diz çöktürmüş; Allah için sevmiş, Allah için kızmış, Allah için sefer etmiş bir ecdadın torunları olmaktan binlerce, yüz binlerce kilometre uzaklara düşmüşüz.

            Bugün geldiğimiz pozisyon gerçekten içler acısı. Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’in ahlâkıyla ahlâklanamayan ben ve benim gibiler yüzünden, dertlerimiz içinden çıkılmaz hallerde bırakıyor insanlığı. Kimsenin kimseyi Allah rızası için sevmeye niyeti yok gibi. Aslında bu hususta çok karamsar da olmamak lazım ama…

Karamsar olmamak lazım, çünkü ömrünü peygamberimizin sünnetine göre sürdüren, saçı sakalı ağarmış, beli iki büklüm olmuş, Allah’ın sevgili dostlarının olduğu gerçeği Kur’anî müjdeler içerisinde var. Önemli olan o insanların dua listelerine girebilmek. Belki de öylesi insanlarla iç içe yaşadığımız şu hayatta, başımıza hâlâ gökten taş yağmıyorsa şükredebilmek…

Sevgili dostlar, bazı insanlar doğarken şanslı doğuyor gerçekten. Kimisi dünyalık işleyişin tadını alarak büyütüyor hayallerini; kimisi uhrevilik çizgisinde haddini bilerek uzatıyor yorganına ayağını. Kimisi Çobanyıldızı olup karanlıkta yol bulduruyor insana; kimisi Cehennem ateşi olup insanı aydınlıktan çıkarıp karanlığa hapsediyor.

 

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

 

Sevgili dostlar, kısa adı FEGDER olan Fethiye Eğitim Gönüllüleri Derneği’nin aylar öncesinden başlatmış olduğu kitap okuma yarışması vardı. Dünya ve ukbanın en kutlusu olan, Yüce Mevla’nın “Habibim” diyerek kendisini bize tanıttığı, Hazreti Muhammed Mustafa’nın hayatının anlatıldığı 3 ayrı eserle okurlar buluşturulmuştu. Yarışmaya Fethiye ve çevresinden 2500 kişi katılmıştı. FETHİYE SONSUZ NUR’U OKUYOR” adı verilen bu yarışmanın sonuçları belli oldu. Ödül olarak umre, dizüstü bilgisayar, tablet, fotoğraf makinesi vb. ödülleri kazanan 30 kişi ödüllerini almak için sabırsızlıkla 12 Nisan 2014 Cumartesi gününü beklemekte. 12 Nisan 2014 Cumartesi günü (Yani yarın) Fethiye BEŞKAZA MEYDANI’nda Saat:21.00’de FEGDER’in ödül gecesi ve KUTLU DOĞUM HAFTASI etkinlik programı yapılacak. Ödüller bu anlamlı gecede sahiplerini bulacak.

İzmir’den 12 Nisan Cumartesi gecesi için özel bir ekip davet edilmiş. Kutlu Doğum programı için davet dilen ekip önce, M. Emin AYAZ (Tarihi Hisar Camii Baş Müezzini)’ın Kur’an tilavetiyle programa başlayacak. Saffet YILDIZ ve Grup SAZENDE’nin Tasavvuf Müziği Konseri; Efendimiz’i anlatan şiirlerin seslendirileceği şiir dinletisi ve semazen gösterisi olacak. Program akışı içerisinde FETHİYE SONSUZ NUR’U OKUYOR yarışmasının ödülleri de sahiplerini bulacak. Fethiye eğitim Gönüllüleri Derneği’nin organizasyonunda gerçekleştirilecek bu KUTLU DOĞUM PROGRAMI’NA herkesi davet ediyorum.

12 Nisan Cumartesi akşamı saat:21.00’de Fethiye Beşkaza Meydanı’nda buluşmak dileğiyle.

 

Muhabbetle kalınız…

 

 

429 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle