Hoşgeldiniz  
..................................................... ................................................

Milli Eğitim Şürası

Tuğrul Yılmaz | 08 Aralık 2014 | KöşeYazar A- A+

Milli Eğitim Şürası

Geçen hafta antalyada milli eğitim şürası toplandı. Alınan ve önerme niteliğinde olan bir çok kararlar alındı.

Turizm liselerinde içki servisi, içki hazırlama  derslerinin kaldırılmasını,

Liselerde osmanlıca okutulmasını,

Din ve ahlak bilgisi derslerinin ilkokulların birinci sınıfından başlatılmasını,

Kız ve erkek öğrencilerin ayrı okullarda okutulmasını,

Türk Eğitim seteminin en önemli sorunlarının neler olduğunu belirlediler ve karar altına aldılar. Başka hiçi bir sorun yok. Tüm sorunlar aşıldı, salt bunlara kalmıştı.

Milli Selamet Partisi, Milli Nizam Partisi, Milli Görüş, Milli Gazete gibi en önemlisi eğitimin de başında milli sözcüğünün bulunması kafalarda soru işaretinin doğmasını gerektirir diye düşünüyorum.  Her konuda yapılan düzünlemelirin başına milli konularak bu işler organize ediliyorsa ortada bir yutturmadaca var demektir.

Bu anlayış her konuda organize bir çalışma içindedir.  Bunun ayırdına varmak gerek. CHP Genel Başkanı milli eğitim şürası milli değil diyor. Öylemi acaba? Bence sayın Kılıçdaroğlu’nun göremediği veya algılayamadığı bir ince nokta var. Milli sözcüğü ne anlama geliyor da bu anlayışın sahipleri her konuda bu sözcüğü başa getirerek topluma sunum yapıyor?

Milli sözcüğünün karşılığı ulusal  veya ulussal mıdır? Bunlar milli sözcüğünü bu anlamda mı kullanıyorlar veya algıyorlar? Bence kesinlikle hayır. Milli sözcüğü ulusallık anlamına gelmemektedir. Dini algıları ön planda tutarak hareket eden düşün sahipleri milli sözcüğünü özellikle ve bilinçli olarak dini ve dini motifleri öne çıkarmak için kulanmaktadırlar. Daha önce de yazmıştım. Millet ile ulus aynı düşünsel  sonuçları çıkartmaz.

Millet; Hiç bir sınırlama olmadan aynı dine inanmış topmluma verilmiş addır.

Ulus; belirlenmiş coğrafi sınırlar içinde   aynı ülküyü paylaşarak  birlik ve beraberlik içinde yaşamayı kabulenmiş insanların tamamına  denir.

Ulus dini referans taşımamaktadır. Millet tamamen dini refarans taşıyan sözcüktür. Dini figürleri kullanarak toplumu yönlendirmeye çalışan algının niçin milli sözcüğünü kullandığını anlamak çok da zor değil. Ama hala milli eşittir ulus derseniz ki laik kesim öyle diyor, bu işlerde yaya kalınır.

Şimdi milli eğitim bakanlığının ne denli uyumlu şekilde dini referanslara pervasızca girdiğini anlamalısınız. Her yaptığı işte veya aldığı kararda görüyoruz,  dini eğitim bakanlığına dönüştüğünü. Adının değişerek dini eğitim bakanlığı olmasına gerek yok, yıllan önce eğitimin başına bilerek veya bilmeyerek konmuş milli sözcüğü onların isteyip koyacağı bir sıfattır. Milli eğitim onların istediği gibi çuk diye oturmuş bir addır. Onlar bu sözcüğün için şimdi doldurmaya bakıyorlar.

Belli saplantının için girmiş, bazı incelikleri göremeyen ve bu cumhuriyete, Atatürk ilke ve devrimlerine bir şeyler olmaz diyenler bu değirmene yılardır su taşıdılar, hala taşımaya devam ediyorlar. Neymiş efendim, milli eğitim bakanlığı milli değilmiş. Bu ancak bir tekerlemedir. Olması gereken milli eğitim bakanlığı değil ulusal eğitim bakanlığı olmalıdır . Onuda bırakın eğitim bakanlığı yeter.

 

51481 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle