Hoşgeldiniz  
..................................................................................

MERAKIMIZ NE DURUMDA

4. M. Said Çelik | 15 Eylül 2020 | KöşeYazar A- A+

MERAKIMIZ NE DURUMDA

 

“MERAK, İLMİN HOCASIDIR” derler. Çok doğru bir söz… Merakınız yoksa bir şey öğrenemezsiniz. Öğrendiklerimize de dikkat edelim. Hepsi bir meraktan sonra elde edilen bilgi ve becerilerdir.

Merak duygumuzu ölçecek bir cihazın olup olmadığını bilmiyorum; ancak hayali bir senaryo ile merak duygumuzun ne durumda olduğunu öğrenebiliriz. İşte senaryomuz:

Yakın arkadaşlarımız, isteğimiz üzerine bizim ve evimizdeki kedimizin gözlerini bağlasınlar. Bir otomobile bindirsinler. Gözlerimizi açmadan, oto yolculuğundan sonra vardığımız yerde bizim ve kedimizin gözlerini açsınlar. Yolculuk süresince bize ve kedimize herhangi bir yiyecek vermemiş olsunlar. Vardığımız yere aç susuz ve yol yorgunluğu varmış olalım. Açlığımızı gidermek için bize ve kedimize yiyecek versinler. Kedimiz 10 saatlik açlıktan sonra kendisine verilen yemeği afiyetle yiyecek, sonra yatıp uyumak için güzel bir yer arayacaktır. Bize gelince… Biz de ikram edilen yemeği yiyeceğiz. Yorgunluğumuzu gidermek için yatıp uyuyacağımız bir yere biz de ihtiyaç duyacağız. Tabi ki bunlar kedimizle ortak ihtiyaçlarımız…

Biz kedimizden ayrı olarak gözü kapalı olarak geldiğimiz yerin neresi olabileceğini merak eder ve gittiğimiz yerde gözümüz açıldıktan sonra gördüğümüz eşyaları inceleyerek nereye gelmiş olabileceğimizi çıkarmaya çalışırız. Nereye gelmiş olabileceğimizi araştırmaya başladığımız an bizde merak hissinin var ve fonksiyonunu yerine getiriyor olduğuna kanaat ederiz.

Eğer bize ikram edilen yemeği yer ve bizim için hazırlanan odada istirahata çekilir, bu arada nereye gelmiş olabileceğimizi hiç düşünmeyecek olsak, merak hissimizin felç olduğunu anlayabiliriz. Hele nereye gelmiş olduğumuzu hiç düşünmediğimiz halde “ Yarın sabah kahvaltıda acaba ne ikram edecekler, öğle yemeğinde neler yedirecekler?” gibi yemeye içmeye ait şeyleri merak ediyorsak, bizi insan yapan vasıfların komaya girdiğini anlayabiliriz. Bu vurdumduymaz halden kurtulmanın çaresi, arzu etmek, düzelmemiz için ilk adım olacaktır.

İhtiyarlık ve ölüm hariç her derdin devası vardır, yeter ki derdimize deva arayalım… Bütün devaların sahibi, Yüce Allah’tır. Yeter ki biz samimi bir isteyişle Rabbimize yönelelim. Evet, bir insan merak etmeli ve demeli: “ Ben neyim, bu âlem neyin nesi? …”

Selam ve Dua ile…

 

 

206 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,6604
EURO 8,9115
BIST 1,1633
ALTIN 458,62

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle