Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

MEHMET UÇAR’ın Kaleminde BÜYÜK FOTOĞRAF/ (mehmetucarcem@hotmail.com) MAYA ve YOĞURT

Erkan Ilik | 30 Mart 2014 | Genel A- A+

 

BÜYÜK FOTOĞRAF/ MEHMET UÇAR (mehmetucarcem@hotmail.com)
MAYA ve YOĞURT

Türk milleti tarih sahnesine çıktığından beri o uzun ve çileli yürüyüşünde hep iz bırakıcı roller oynamıştır. Kritik zamanlarda ölüm kalım mücadelesine giriştiğinde ardına bakmadan şahadete yürümüş ve çoğu kez de muvaffak olmuştur. Yenilgi ile sonuçlanan hadiselerin sonrasında bile adeta küllerinden doğarak medeniyetler arenasında yeniden ben de varım demiştir.  Bu gün o gün müdür bilmiyorum ama o günlerin eşiğinde bir gün olduğu kesindir.

Çevremizdeki gündelik tartışmalara baktığımızda halkımızın, meğer tuz da kokmuş, türü bir algıya kapılmasını ilk anda yadırgamamalıyız. Türk’ün aklı gözündedir zira ve evvel emirde gözüken manzara budur. Baktığınız zaman her kesimden güvendiğiniz insanların onaylamadığınız çeşitli işlerle anıldığını, yıllarca hoş olmayan işlerle meşgul olduğu izlenimi uyandırdığını görüyorsunuz. Bence aslında hedeflenen de tam bu. Yani ortalama kültür düzeyine sahip vatandaşın, yahu güvenilecek hiç kimse kalmadı mı, duygusuna kapılması. O zaman toplum üzerinde planlanan asıl operasyonu icra etmek daha kolaylaşacaktır. İyi de asıl operasyonun şifresi ne o halde? Elbette güven duygusunun zedelenmesi, toplumsal ayrışma, ekonomik vurgun ve büyük Türkiye’nin önünün kesilmesi. Sadece büyük Türkiye’nin önünün kesilmesi olarak anlaşılmamalı mesele. Buna paralel olarak Türkiye ya da başka bir ülkenin dünyadaki yerleşik kapitalist sisteme alternatif oluşturma çabası büyümeden boğulmalı gücü elinde tutanlara göre. Artık bu amaçlara askeri yöntemlerle gidilmiyor. Daha yumuşak ve sinsi seçeneklerle de sonuç almak mümkün. Pekala, çayın taşı ile çayın kuşu vurulabilir.

Madem kimi karanlık mihraklarca arzulanan üst amaç belli ise bu durum hangi yöntemlerle engellenebilir? Kanaatim, güvensizlik ortamı oluşturarak değil insanımızın birbirine daha çok güveneceği bir ortamı inşa ederek. Bu zor ve meşakkatli bir yoldur baştan söyleyeyim. Sadece mitinglerdeki coşkulu nutuklarla ya da ne bileyim gazetelere verilen röportajlarla bu tamirat sağlanamaz. Tek tek bütün insanlarımızın kalbinin onarılması ve ruhunun temizlenmesi, ona muhkem inanç limanları bulunması ve sert geçen kışlarda, milletimizin orada korunması icap etmektedir. Kabul edilmelidir ki hasar çok büyük… Haliyle tadilat da biraz zaman alacaktır.

Tarihte birçok gelişmenin doğrudan yahut dolaylı biçimde öncüsü olan Türk milleti kuşkunuz olmasın muktedirdir. Yoğurdu insanlığa biz armağan ettik.  Ama mayasını saklı tuttuğumuza inanıyorum. Eğer bizim çaldığımız yoğurtta bir sıkıntı vaki oldu ise yeniden elimizde ilelebet var olacak o asil maya ile bir yoğurt daha çalmalıyız. Gerçi yoğurdum ekşi diyen olmaz ama bizim için kahir ekseriyetin kanaati önemlidir. Sütleri toplayın o vakit dostlar; yoğurdumuz kurtlanmış, bize yoğurt lazım, yoğurt…  Lakin dikkatli olalım da bu sefer süte su katılmasına ta en baştan mani olalım. Yoksa çabamız gene heba olur e mi?

Büyük Fotoğraf’a baktığımızda, yoğurtta bir ekşime gözükse de mayanın sağlam olduğu fark edilecektir. Endişeye mahal yok o zaman. Eğer maya sorunlu ama yoğurt sağlam olsaydı o durumda kaygılanmalıydık gelecek için.  Şimdi bu yoğurdu atmalı ve sağlam maya ile yeniden süte yoğurt çalmalıyız. Çünkü hala ruhumuza yoğurt çalmasını bilen ustalar var aramızda çok şükür… Peki, nerede mi bu asil ruh mayasında mahir ustalar? E, onu da sen ara! Unutma bütün arayanlar bulamasa da bulanlar, ancak arayanlardır… Arayan bulur… Bana Usta kim, kim diye sormayın… Kim olduğunu uluorta söyleyemem; fakat bu, ustanın kim olduğunu bilmediğim anlamına da gelmez…

411 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle