Hoşgeldiniz  
.................................................................................. ...................................................................

MEDENİYETİN SACAYAĞI

6. Mehmet Uçar | 17 Nisan 2016 | KöşeYazar A- A+

 MEDENİYETİN SACAYAĞI

 

Biz Türkler, özellikle de hamaseti iç politikada amaçları için kullanmaktan çekinmeyen ve siyaseti milletçe bir vizyona ulaşma çabasından ziyade toplumun gururunu okşayarak kendi koltuğunu garanti altına alma yöntemi olarak seçen içimizdeki birtakım uyanık(!) hazirun, tarih boyunca çok sayıda devlet kurmakla övünür ve bu durumu da bağımlı yaşayamayacak olmamıza bağlarız. Ne var bunda arkadaş, hiç tarih sevgisi de yadırganır mı, diyebileceğimiz bir anlayış bu vaziyeti açıklamaya yetmez.

Meseleye hamasetin ötesinde bir bakış getirildiğinde akla düşen ilk soru, iyi de azizim biz milletçe kurduğumuz devlet sayısının hemen bir altındaki devletin yıkılmasına neden mani olamamışız, olur ya da olmalıdır. Elbette tarih bilinci, dil şuuru kadar hayatidir ve bunu reddedecek birisi değilim. Ancak tarihin analitik bir okumaya tabi tutulması yerine siyasi iktidarlar tarafından halkın, günü yani halihazırda olup bitenleri anlamlandırmada uyutulması için bir narkoz olarak kullanılageldiğini de bilenlerdenim.

Milletlerin tarih yürüyüşündeki ara istasyonlardan birisidir devlet kurmak. Asıl gaye ise kuşkusuz devletten medeniyete doğru uzanabilmektir. Somut olarak söylemek gerekirse Türk tarihinde Hunlar, Göktürkler ve Uygurlar bir devletken Selçuklular ve Osmanlılar birer medeniyettir. Devletten medeniyete evrilmede işin içine adalet, kültür ve muhakkak bürokrasi girer. Kendisini adalet sistemiyle, kültürüyle ve bürokratik işlemleriyle mücehhez kılamayan toplumlar, medeniyet çıtasını atlayamaz ve çöküşe girerler.

Adalet mülkün temelidir, sözüyle taçlanan bu kavram bir milletin medeniyet yolculuğunda birey-birey ve birey-devlet ilişkilerindeki sürdürülebilir ahenk için adeta mihenk taşıdır. Bir devlette eğer adalet mekanizması çalışıyorsa diğer alanlardaki zafiyetler er ya da geç bir düzene girer. Lakin tarihi birikim bize şunu net olarak gösteriyor ki zenginliğiyle şatafatıyla kendisine imrenilen nice uygarlık yalnızca adil bir sistem kuramadıkları için yahut da kurmaktan imtina ettikleri için bugün tarihin mezarlığında yatıyorlar.

Kültürden murat bir milletin hayal gücü ve kalp tınısı olarak müzikte, mimaride, sporda, edebiyatta ve estetikte sadece sonradan gelen nesillerin kendisini bulacağı değil; aynı zamanda tüm insanlığın takip edeceği kalıcı izler bırakması ve asla kapanmayan yeni yollar açmasıdır. Bir mimari eserin yıkılması veya bir bestenin unutulması, devletinin yıkılması kadar büyük bir kayıptır milletler için. Bu, olmazsa olmaz kültür meselesi, bizim sığ siyasetimizin hiçbir vakit ana konusu olamadığı için ayrıca hayıflanmalıyız.

Devletten medeniyete geçişte bürokrasi ise, milletler için en az adalet ve kültür kadar önemlidir ve bu husustaki en ufak ihmal ileride telafisi imkansız gelişmelere sebebiyet verebilir. Görev ve sorumluluklar bağlamında tüm birimleri tanımlanmış, kariyer ve liyakate uygun bir yükselme modeliyle örgütlenmiş, siyasetin ayak bağı görmeyip kendisinden azami derecede istifadeyi tercih ettiği, ahbap-çavuş ilişkileriyle çürütülmemiş bir bürokrasi, buna askeri bürokrasi de dahil, ülkeler için emniyet sübabı mesabesindedir.

Bu yüzyılda sacayağının her üçünün de sağlam olduğu milletler medeniyet güzergahında süratli bir seyahat gerçekleştirirken bizim gibi tarih bilincini sloganlara, iç politik arenadaki dönemsel ihtiyaçlarına ve toplumun uzun süreli uyutulması ve uyuşturulmasında narkoza dönüştürenler bilmelidir ki gemi alttan su almaktadır. Fakat gemideki yolcuların gidişattan rahatsız olmadığı kimi durumlarda olayın vahametini anlamak için bazen uyarılar işe yaramayabilir. Artık olacak olanı yaşamaktan gayrı yol kalmamıştır. Veyl!

mehmetucar

2705 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,1999
EURO 9,6572
BIST 1,1780
ALTIN 503,21

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle