Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Meclis’te Saatcı’ya AKP’den Tam Destek

Erkan Ilik | 19 Nisan 2014 | Eğitim, Güncel, Siyaset A- A+

Meclis’te Saatcı’dan CHP Grubuna teessüf, AKP’ye teşekkür…

30 Mart Yerel Seçimleri sonrası gerçekleşen Fethiye Belediyesi ilk olağan meclis toplantısında komisyonlara havale edilen maddeler ile Belediye Başkanı Faaliyet Raporunun görüşmesi bugün yapılan ikinci oturum ile görüşüldü. Tüm grupların eksiksiz katıldığı meclis toplantısında komisyonlardan gelen 4 madde oybirliği ile kabul edilirken, CHP grubunun çekimser kalması nedeniyle Başkanlık faaliyet raporuna oy çokluğu ile kabul edildi. Sandık iradesine saygı gösteren AKP grubuna teşekkür eden Başkan Saatcı, toplantı sonunda CHP grubuna karşı sitemli açıklamalarda bulundu.

Geçen mecliste onaylanan maddelerin hatırlatılması ile başlanan toplantıda, gündemin ilk maddesi olan Belediyeler ve Bağlı Kuruluşları ile Mahalli İdare Birlikleri Norm Kadro İlk ve Standartlarına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik uyarınca Kadro İptal ve İhdaslarının yapılmasının değerlendirilmesi oy birliği ile kabul edildi. Böylelikle Fethiye Belediyesi bünyesinde bulunan Su ve Kanalizasyon İşleri ile Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü Muğla Büyükşehir Belediyesi bünyesine geçerken, Fethiye Belediyesi’nde mevcut birimlere ilave olarak Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ve Sağlık İşleri Müdürlüğü kurulmuş oldu. Gündemin ikinci maddesinde ise ilçemiz sınırları içerisinde kalan Yat Limanı ve İskelelerin 2014 Mali Yılı Belediye Gelirleri ve Harçlarına İlişkin Tarife Cetveli’ndeki ücretlerin revize edilmesi oy birliği ile kabul edildi. Buna göre Bodrum ve Marmaris’te su ücretleri 7 TL iken, Fethiye’de değişiklik yapılmayarak 5 TL’de kaldı. Elektrik ücretleri ise 80 Kuruş’tan 70 Kuruş’a düşürüldü. Üçüncü maddede bulunan 2014 Yılı Mahalli İdareler Genel Seçiminden sonra Büyükşehir İlçe Belediyesi’ne dönüşen Fethiye Belediyesi’nin 2014 Mali Yılı Belediye Gelirleri ve Harçları’na ilişkin tarife cetvelinin yeni statülerinin dikkate alınarak revize edilmesi ile dördüncü maddede bulunan 2014 Mali Yılı Bütçesi’nin yeni statülerinin dikkate alınarak revize edilmesi maddeleri oy birliği ile kabul edildi.

Mecliste oylanan 2014 yılı mali bütçesi maddeleri konusunda meclis üyelerine bilgilendirme yapan Başkan Saatcı, “Beldelerimizin ve köylerin bize bağlanması ile birlikte, belde ve köylerden bize aktarılan borç miktarı 7 milyon 142 bin TL, alacak hanesi de 13 milyon 507 bin TL. Hiçbir belediye ben de dahil, vatandaştan alacağını kolay kolay tahsil edemiyor. O yüzden bu alacaklar, aslında alınamayacak paralardır. Çok net ifade ediyorum. Bu borçlarda ödenecek borçlardır. Borcu kuruşuna kadar ödersin, ama alacağını tahsil edemezsin. Bu işin kuralı böyle. Ona bakarsanız Fethiye Belediyesi’nin de 15 milyon 428 bin TL cari hesaplardan dolayı borcu var. Vatandaşlardan da 20 milyon 873 bin TL alacağı var. Hadi alın bakalım icra gönderip de…! O mümkün değil. Toplam Belde Belediyelerinden gelen hizmet alımı ile çalışacak arkadaşlarımız hariç, 132 memur ve  308 işçimiz var. Hizmet alımı ile çalışacak arkadaşlarımızı da dahil edersek 901 personel yapıyor ve bu da 1.3 milyon TL aylık ücret gideri yapıyor. İsim vermeden de bazı belde belediyelerin iller bankasına borçları var onları da ödemek zorundayız. ‘Her şey iyi olacak’ denen Büyükşehir ile ilgili de İller Bankası’ndan gelen payımız ile ilgili de bilgi vermek istiyorum. İller Bankası payımız 140.000 kişilik nüfusa göre bu ay 1 milyon 718 bin TL geldi. 1,3 milyon sadece personel gideri olduğunu hesap edersek bu miktar hiç bir şey değil ve bu paradan büyükşehire su ve kanalizasyon bedeli 171 bin TL, büyükşehir payı olarak 515 bin TL,  GEKA’ya 93bin TL, FETAB’a 93 bin TL, aydınlatmaya 35 bin TL kesilmiş. Kala kala Fethiye Belediyesi’ne 773 bin TL kalmış. Vaziyet bu!” dedi.

Beşinci maddede bulunan 2013 yılı Belediye Başkan Faaliyet raporu değerlendirildi. Faaliyet raporunun kabulü ile ilgili madde, CHP Meclis Üyesi ve Meclis Başkan Vekili Fercan Akçin tarafından yürütüldü. Rapor ile ilgili görüşlerini belirten AKP grup sözcüsü Turhan Kovancı, “Bu rapor bizlerden önce yapılmış işler ile ilgilidir. Bu raporu halkımız zaten oyları ile onaylamıştır. Bize göre de bu rapor hakkında bir şey söylememizin uygun olmadığını düşünüyoruz” dedi. DP grup sözcüsü Mete Atay ise “Çok kapsamlı bir rapor gördük. Turhan Bey’in de söylediği gibi bu rapor seçmenler tarafından onaylanmıştır. Bizden önceki raporu burada tartışmak zaman kaybından başka bir şey değildir. Kendi yapacağımız çalışmaları değerlendirmek üzere bu konunun kapatılmasını diliyorum” dedi. Meclis Başkan Vekili Fercan Akçin’in oylamaya sunduğu faaliyet raporu AKP ve DP’li meclis üyeleri tarafından kabul edilirken, CHP’li meclis üyeleri çekimser kaldılar. Rapor, 18 kabul ve 14 çekimser olmak üzere oy çokluğu ile kabul edilirken, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı sitemli bir kapanış konuşması yaptı.

Bir önceki toplantıda encümen ve komisyon üyelikleri seçimlerde CHP’nin daha fazla üye ile temsil edilmesini teklif ederek, sandık iradesinin yönetime yansımasını sağlayan Başkan Saatcı, CHP grubun faaliyet raporu oylamasına çekimser kalmasını şu ifadelerle değerlendirdi; “Normalde Belediye Başkanı faaliyet raporu onaylandıktan sonra bir teşekkür konuşması yapar. Bu anlamda Adalet ve Kalkınma Partisi grubuna gönülden teşekkür ediyorum. Ancak Cumhuriyet Halk Partisi grubu için aynı görüşte değilim. Söyle ki; Sandıkta başkan için gösterilen iradenin aynısını, mecliste de bizlerin size karşı göstermiş olduğu saygı gibi sizlerden görmek isterdik. Daha işin başında ilk faaliyet raporunda nasıl bir beş yıl geçireceğimizin bize örneklerini sundunuz. Bu anlamda sizlere gerçekten teşekkür ediyorum..! Sandıkta halk iradelerini bizden yana kullandılar ve nasıl mecliste sizden yana kullandılarsa, biz de ilk toplantıda sizlerin hakkını burada teslim ettik… Bu anlamda Adalet ve Kalkınma Partisi grubuna teşekkür ediyor, Cumhuriyet Halk Partisi grubuna da teessüflerimi bildiriyorum.”(FG)

Meclis'te Saatcı'dan CHP Grubuna sitem (1)_640x427 Meclis'te Saatcı'dan CHP Grubuna sitem (2)_640x427 Meclis'te Saatcı'dan CHP Grubuna sitem (3)_640x427 Meclis'te Saatcı'dan CHP Grubuna sitem (4)_640x427 Meclis'te Saatcı'dan CHP Grubuna sitem (5)_640x427 Meclis'te Saatcı'dan CHP Grubuna sitem (6)_640x427

475 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

Meclis’te Saatcı’ya AKP’den Tam Destek için 1 yorum

  1. Fethiye İki dedi ki:

    Seçimden 2 gün önce oyananan Fethiye -ibb maçının sonlarında “hırsız ………” sloganlarının teşekkürü böyle oluor galiba.

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle