Hoşgeldiniz  

Letoon Antik Kenti Kazı Çalışmaları Sürüyor

admin | 16 Ağustos 2011 | Güncel A- A+

Kumluova Beldesi Hürriyet Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Letoon Antik Kentinde kazı çalışmaları Doç.Dr. Sema Atik Korkmaz öncülüğünde ve Kumluova Belediyesi’nin de destekleri ile devam ediyor.

Letoon Ören yerindeki kazı çalışmaları ile ilgili olarak Doç. Dr. Sema Atik Korkmaz bilgiler verdi. 1952 yılından beri sürdürülmekte olan Fransız bilim adamları tarafından yürütülen kazı ve araştırma çalışmaları 2011 yılından itibaren Bakanlar Kurulu kararı ile Ankara Başkent üniversitesi adına Doç.Dr. Sema Atik Korkmaz başkanlığındaki multi disipliner bir ekip tarafından yürütülmekte olduğu öğrenilirken Kültür ve Turizm Bakanlığının sağlamış olduğu bütçe ile Temmuz ayında başlayan çalışmaların Eylül ayına kadar devam edeceği açıklandı.

Doç.Dr. Sema Atik Korkmaz “Kazı çalışmaları kapsamında antik alanın detaylı temizlik çalışmaları, erken Hıristiyanlık kilisesinin sağlamlaştırılması, Kentin kuruluş efsanesinde adı geçen çeşme yapısının ve kutsal yolun temizlenmesi, gezi yollarının ve tanıtım levhalarının hazırlanması gibi işler yapılmaktadır.  Gelecek yıllarda Tübitak, Unesco ve Avrupa Birliği desteği ile kazı çalışmaları devam edecektir” dedi.

Başkent Üniversitesi Orkestra Akademik Başkent direktörü Ertuğ Korkmaz’da yaptığı açıklamada Kültürel etkinlikler çerçevesinde Başkent Üniversitesi Konservatuarının “Orkestra akademik Başkent” tarafından Uluslar arası müzik festivali ve 10 günlük periyodik hallerde yaz kursları düzenlediğini belirtti. Aynı zamanda bölge çocuklarına istek duymaları halinde müzik dersleri ve enstrüman dersleri verilmesi planlandığını belirterek kültürel etkinlikler projelendirilerek Kumluova Belediye Başkanlığı, Başkent üniversitesi ve İtalya Kültür ateşeliği işbirliği ile gerçekleştirileceğini dile getirdi.

Kumluova Belediye Başkanı Alim Karaca’da yaptığı açıklamada Başkent Üniversitesinde görevli Doç.Dr. Sema Atik Korkmaz’a ve kazı ekibine, Orkestra akademik Başkent ekibine Letoon antik kentindeki çalışmaları için çok teşekkür ederek belediye olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti.

429 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,4642
EURO 9,0240
BIST 10,1547
ALTIN 438,14

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle