Hoşgeldiniz  
..................................................................................

Köy Enstitüleri Bir Meçhul Öğretmen 19 Şubatta

admin | 16 Şubat 2012 | Güncel A- A+

Kadın Sosyal Dayanışma Derneği’nin öncülüğünde, Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği Fethiye Şubesi ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Fethiye Şubesinin desteğiyle, “Köy Enstitüleri Bir Meçhul Öğretmen” konulu söyleşi- Film gösterimi yapılacak. “Köy Enstitüleri Bir Meçhul Öğretmen” konulu söyleşi- Film gösterimi 19 Şubat 2012 Pazar günü saat 16.30’da Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi Salonu’nda olacağı ifade edildi.  Konuyla ilgili Zatara Cafe’de; Kadın Sosyal Dayanışma Derneği Başkanı Nesibe Sevgi Öndeş, Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği Fethiye Şubesi Başkanı Hasan Gürhan ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Fethiye Şubesi Başkanı Tuğrul Yılmaz bir basın açıklamasında bulundular.

İlk olarak konuşan Nesibe Sevgi Öndeş, “Değerli sanatçımız Tarık Akan’ın yönetmenliğini yaptığı bir film var, Bir Meçhul Öğretmen… Biz bunun kamuoyuna ulaşmasını istedik. Söyleşilerde, Köy Enstitüleri üzerine daha ayrıntılı bilgiler aktarılacak. Bu amaçla İstanbul’dan arkadaşımız Karabey Aydoğan aramızda olacak. Kendisi, Köy Enstitülerinin devamı olan öğretmen lisesi mezunudur. Köy Enstitülerinin ruhunu yaşamış bir insan. Köy Enstitülerini konu alan o dönem söylenmiş olan türkülerden de bir dinleti sunacak” dedi.

Hasan Gürhan açıklamasında, “Tarık Akan’ın yönetmenliğini yaptığı yarı belgesel bir filmi Fethiye halkına Köy Enstitülerinin 21. yüzyılda neler yapılabileceğinin mesajını vereceğiz. Toplumsal duyarlığımızı eğitim bazında yeni baştan ortaya koyabilmek, eğitimi yaparak yaşayarak olan bölümünü bir kez daha topluma paylaşmak üzere böyle bir etkinliğe bizde destek veriyoruz” dedi. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Fethiye Şube Başkanı Tuğrul Yılmaz da, “Türk eğitim tarihinde çok önemli bir yere sahip olan, 1940’lı yıllarda uygulamaya geçilmiş, yine ne yazık ki 1940’lı yıllarda kapatılmış olan Köy Enstitüleri; eğitim tarihinde ve Türk eğitim sistemi içerisinde çok kalıcı etkili izler bırakmıştır. Bu eğitim kurumları ne yazık ki 2000’li yıllarda aranır oldu. Bu bizim eğitim konusunda içinde bulunduğumuzun çok acı göstergesidir bunu özellikle belirtmek istiyorum. Bizde Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak bu etkinliği destekliyoruz” dedi.

724 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,8811
EURO 9,3504
BIST 10,5199
ALTIN 464,41

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle