Hoşgeldiniz  
..................................................... .................................................... ...............................................

KÖŞE YAZISI HOLİDENT AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI

Erkan Ilik | 21 Nisan 2021 | Genel, Güncel, gundem, KöşeYazar, Kültür, Sağlık A- A+

Holident Ağız Ve Diş Sağlığı köşemizde bu sayıda, Fatma Kuvvetli hocamıza sorularımızı yönelttik.

 

Kendinizden bahseder misiniz ?  

Temel öğrenimimi İzmir’de tamamladım. 2014 yılında Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun oldum. Mesleki hayatımın ilk 6 yılını İzmir’de geçirdikten sonra Holident Ağız Ve Diş Sağlığı ailesi ile çalışmaya karar vererek Fethiye yerleştim. bu süre zarfında estetik diş hekimliğinde özel olarak ilgi duyuyorum.

 

Estetik diş hekimliği nedir?

Estetik kelime anlamı olarak; Duygu, duymak ve algılamaktır. Güzelliğin oluşturulması görsel olarak gözümüze hoş gelen bir bütünün de tamamlanmasıdır.  Gülüşümüz de estetik düzenleme yaparken sadece dişleri göz önünde alamayız. Gülümseme, dudaklar diş etleri ve dişlerimizin kombinasyonudur.  Biz de estetik diş hekimliğinde gülüşü değerlendirirken, dişlerimizin pozisyonunda yapılacak değişimleri varsa enfektif problemleri,  diş eti seviyelenmesi ve dudakların pozisyonuna müdahale ederiz. Dişlerimizin hepsini kesip kaplama gibi agresif müdahaleden klinikçe  kaçınmaktayız. Dünyada diş hekimliği en az invaziv müdahale ile en estetik, yani aslında doğalı arayan bir yöne doğru gitmektedir. Biz de gözümüze hoş gelen estetik kavramını doğal ile bütünleştirmek ten yanayız.

 

Gülümseme tasarımı nedir ?

Gülümseme tasarımı dişlere ve çene dokulara hiçbir müdahale yapmadan hasta ve hekimin, işlem öncesi sonucu öngörebilir halde bulması için yapılır.  Gülümseme tasarımını iki şekilde yapıyoruz. Birincisi mevcut dişlerden ölçü alarak laboratuvara gönderip seramistlere mevcut diş modeli üzerinden  tasarım model oluşturarak ve ikinci seansta bunları geçici materyal yardımıyla hastada uygulayarak  yapılır.

ikinci seçenek ise 2 adet fotoğraf ve dijital tarama cihazı ile dişlerin taranması sonucu model hazırlatarak oluşturulur.  Fotoğrafların kullanımı ile aynı seans hasta ile beraber dişlerin şeklini bilgisayar üzerinden seçme imkanı mümkündür.  Kliniğimizde de ikinci seçenek uygulanmaktadır. Bu gibi nedenlerle digital smile desing  daha başarılı olarak görülür.

Botox nedir ?Diş hekimliğinde kullanımı nasıldır ?

Botox bir toksindir. Yaygın olarak kullanımı mimik kaslarına uygulanmasıdır.  Ancak diş hekimliğinde de son yıllarda diş gıcırdatma problemi sonucu çiğneme kasları çok güçlü hastalara uygulanır.  Masseter ve temporal adı verilen çiğneme kaslarına uygulanarak, kasların zayıflatılması sağlanır. Bir başka kullanımda yüksek gülüş hattı tedavisinde, üst dudağın pozisyonunun üst dudak kaslarına yapılan minimal 1 doz botox  ile daha aşağıda konumlandırılmasıdır.  Botox denilince akla gelen maske yüz, halk arasında yaygın olsa da diş hekimliğinde de özellikle diş sıkma tedavisi sonrası, diş aşınmalarının önlenmesi çiğneme kaslarındaki ağrı ve hassasiyetin azaltılması bunun akabinde baş ve boyun ağrılarının azaltılması amacıyla da kullanılmaktadır. Botox fizyolojik de bir tedavidir.  Sadece estetik amaçlı kullanılmaz.

 

Diş Hekimi korkusu nedir? nasıl minimalize edilir?

Diş Hekimi korkusu dentofobi her yaşta görülebilmektedir. Bu korku diş bakımını yaptırmanızı engel olacak kadar ileri seviyede olabilmektedir.  Hatta halkımızda kocakarı diye tabir edilen ilaçlar denenmektedir.  Ancak ağrınızı asla ve kalıcı olarak çözmeyeceğini  yinelemek de fayda var.  Diş ağrınızı, diş problemlerinizi, kesinlikle bir hekime giderek çözüme kavuşturmalısınız.  Diş Hekimi korkusu olan kişiler genellikle çevresel faktörlüdür.  Anne baba veya yakın çevresinde korku seviyesi yüksek olanlarda sık rastlanır.  Dentofobi sebebiyle diş enfeksiyonlarının ertelenmesi ile genel sağlıkta tehlikeye girer.  Korkularımızdan, randevu alırken diş hekiminize bahsetmek ilk muayenemizin daha denetimli geçmesine yardımcı olur.  Sakinleşmenize yardımcı olacak müzik türü ile tedaviniz yapılabilir. Bunun dışında  sakinleştirici alabilirsiniz.  Ancak bu uygulamalar için zaman gerekmekte ve sizin acil diş tedavisi ihtiyacınız olmuş olabilir.  Bu gibi durumda ise kendi bünyemizde de bulunan sedasyon veya genel anestezi altında uyutularak işlemleriniz yapılabilir.  Unutmayalım ki diş tedavisi asla ötelenmemelidir.  Genel sağlık ve estetik anlamında hayat kaliteniz üst seviyede kalması için aklınızda bulunmalıdır.

 

3500 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,5430
EURO 10,1290
BIST 11,9198
ALTIN 496,40

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle