Hoşgeldiniz  
..................................................... ..................................

KÖŞE YAZISI DAVUT FEN – YÜCE GÖNÜLLÜLÜK DE BİR YERE KADAR!…

Erkan Ilik | 04 Kasım 2021 | Genel, Güncel, Kültür, Manşet A- A+

YÜCE GÖNÜLLÜLÜK DE BİR YERE KADAR!…
Çıktığımız ortamlarda tanış olduğumuz kişilerle oturur, konuşuruz. Çoğu kez oyun kurup oynuyor olsak da çevremiz tanış kişilerle çevrili olur. Öğlelikle de konuşmalarımız sürer.
Bazı da oyunsuz durup söyleşiriz. O söyleşi ortamlarımızda güncel konuları ileri geri tartışmadan da duramayız. Ne de olsa her birimiz ayrı ayrı huy ve tüyde kişilik sahibiyiz. Öğle olsak da aynı doğrularda birleşebiliriz; bu boyut hiç de şaşırtcı değildir.
Gelgelelim, öğle şaşırtıcı ve beklenmeyen söyleşiler de çıkıyor ki kişi artık için için bozum oluyor. Bu bozum olma hâli çoğu kez açık edilmese de, ben, bazı kereler tepki bile veriyorum.
Örneğin geçenlerde öğlesi bir tavrım da oldu.
Yokluktan, yoksulluktan, sağlıktan konu açılmasını, kaybettiklerimizin konu edilmesini elbet hemen de içsellendiremiyoruz; zaman alıyor.
Bir de konuşma içeriklerinin varsıllıktan açıldığı anlar var ki dinleyeci konumunda olduğum için bana da konunun geçiştirilmesini beklemek kalır.
O içimizden birileri, benim gibi emekli kişilerden. Yememiş içmemiş; varsıllığı, mülkü önemsemiş. Bu konuda zaman zaman dillendirmede bulunsa da benim ilgim üstünkörü olmuştur. Bir ara da yaylacı olduğumuz kırsalda bir yer edinmiş olduklarını bana da anlatmışlardı. Sonrasında da o edindikleri yer üzerine de bir yapı dikmek için benden usta adı sanı önermemi istemişlerdi. Bu tür konuşmalarımız telefonla olmuştu.
Sonraki gidişattan söz edilmez olunca ben konuyu sorar oldum. Yakınımzda yöremizde tanış birilerinin daha olmasını hep önemsemişimdir.
Aslında konunun özü olarak söz konusu ettiğim kişinin varsıllıkla ilgili olduğuna değinmeye çalışıyorum.
Bozum olduğum boyuta sözü getiriyorum. Kişi varsıllığa önem verip orada kat, burada mülk almayı akıl ederken etkili, yetkili, kendilerini bir davaya adamış kişileri tanıma, iletişim kurma yönüne nedense hiç eğilmemiş. Azıcık yoklama çekecek olduğunuzda da ebelerin, hemşirelerin Milli Eğitim Bakanlığı’na; eğitimcilerin de Spor ve Gençlik Bakanlığı’na; bekçilerin, trafik polislerinin de Belediye Başkanlığı’na bağlı görev yaptıkları gibi bir yanılsamayla karşılık vereceğini sanırsınız. Oysa öğle değil.
Kamuda çalışmak, işe girmek devlet işlerinin nasıl yürütüldüğünün bilinmesini gerektirir; o konuda kimsenin bize masal anlatmaya kalkmasını kaldıramayız. Tepki vermemiz de kaçınılmaz olur.
Yoklama çekmeyi sürdürdüğünüzde toplam mal mülk varlığının beş milyon lira edeceğini de öğreniyorsunuz. Daha öncesi de zaten boşaltıp taşındığı konutuna asgarî ücret tutarında kiracı aradığından söz etmişlerdi.

Hepsi iyi hoş da, kişinin, onca söz sonrası, eğitimini bitirmiş oğluna bizim etkili olabileceğimiz alanlarda iş ummasına ne demeli? Biz de zaten o yoklama çekmelerimizi o yüzden yapmışız. Kişi kendi aklınca cin(!); bizim ne denli etkili olup olmadığımızı ille de ölçüp biçecek.
İşin can sıkıcı boyutu da var; kişi, sizin kararlı duruşunuzla destek olduğunuz gidişata da söz ediyor. Hiçbir övücü, yüceltici boyuta değinmezken, karşıtlarımızın dümen suyunda; yerici sözler ediyor. Siz de, hiç şaşılmayacağı üzere artık olmazlanıyorsunuz(!),..
Malk mülk değerlendirmesine yeniden döndüğünüzde bu kez rakam 3/5 düzeyine çekiliyor. Bizimkisi söz konusu edildiğinde ben de 60 m2.lik bir konutta(!) oturduğumu belirtiyorum… Şu yaman çelişkiye bakar mısınız(!).
Daha önce de bu köşemde değinmiştim; aynı yönde bir başka destek uman tanıdığımıza, hemen iş başı yaptırılacak bir geri kazanım iş alanından söz ettiğimde, “Ben biricik oğlumu çöpçü(!) yapamam.” deyip çıkmıştı. O da mal mülk zengini biridir. Biz, sanki oğlan-kız everiyoruz. Onlar da o yüzden “Davul dengi dengine çalar!” umarsızlığındalar.
Bence eğitimli, bilgi donanımı yerli yerinde, kararlı bir çalışan, hangi alanda olursa olsun, sıfır gibi en alt birimde de işe başlatılsa yükselmeyi becerir, başarır.
Yeri gelmişken, size, çok kısa, çarpıcı olduğuna inandığım bir başarı öyküsü geçivereyim: İsveç adında bir ülke vardır; hepiniz bilirsiniz. Bir yurttaşı yetimhane büyümüştür. Devlet okullarında okumuştur. İş alanında da sendikal hareketlere girmiştir. Sendika yöneticiliğinde bulunur. O önder kişiliği ile kendisini Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanlığı’nda bulmuştur. Arkası da gelimiştir; ülkesine başbakan olup çıkar.
Davaya adanmışlık söz konusu olduğunda ille de çok para vazgeçilmez başat öğe değildir. En başta kararlılık gelir.
Yok efendim, denilerek olmazlanıldığında; alçak dağları ben yarattım, havasıyla hareket edildiğinde ve özveri hiç söz konusu edilmediğinde, hayır denilenlerin de çok geçmeden aranır olunacağına kalıbımı basarım. O gidişatı kestirememek körlükle nitelenmez de başka ne yapılır?
Ben, hakkında ne bulursam okuduğum o “Bolşevik Devrimi”’nde şu başat ilke hareketini çok yerinde buldum. Varlıklı, egemen kesim daha işin başında mülksüzleştirilmişler. Eşit yurttaşlar yapılıverilmişler. Emekçi, topraksız halk kesimine ise söz verildiği gibi haklar sağlanmış. Onların devrime arka çıkmaları, amaçlandığı gibi karşılıklarla donatılmış. Devrime bağlılıkları öğlelikle, çeliğe su vermekle eş işlevsellik anlamında sürmüş. Devrime direnen nice varsıllar ve egemenlere de büyük bedel ödetilmiş; onlar ya canlarından olmuşlar ya da sürgün edilmişler; çalışma kamplarına gönderilmişler.
Diyeceğim, kayıtsılık da yüce gönüllülük de bir yere kadar…
Herkese iyi haftalar…
Not; Resimdeki sorumluluk almış kişinin ben olduğumu belirtirim.

1062 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır

Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in /home/gccezzjx/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/lib/kurlar.php on line 38

Warning: file_get_contents(http://api.habermatik.net/v3/d/index.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in /home/gccezzjx/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/lib/kurlar.php on line 38
DOLAR
EURO
BIST
ALTIN

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle