Hoşgeldiniz  
..................................................... .................................................... ...............................................

KÖŞE YAZARI SAİD M. ÇELİK’TEN “RAMAZAN AYI HAYIRLI OLSUN”

4. M. Said Çelik | 11 Nisan 2021 | KöşeYazar A- A+

Bugün ilk teravih namazını kılacağımız, Rabbimiz izin verirse yarın ilk orucu tutacağımız Rahmet Ayı hepimize hayırlı olsun…

“Ey iman edenler! Oruç, sizden önceki ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Ta ki günahtan sakınıp takvaya eresiniz.” (Bakara suresi 183)

“Ramazan Ayı… İnsanlar için hidayet olan ve doğru yolu ve (Hak ile batılı birbirinden) ayıran apaçık belgeleri (kapsayan) Kur’an onda indirilmiştir. Kim bu aya erişirse orucunu tutsun. Bu ayda hasta olan veya yolda bulunan, tutamadığı günler kadar diğer günlerde oruç tutsun. Allah, size kolaylık diler, zorluk dilemez. Ta ki güçlük çekmeden oruç günlerinizi tamamlayın. Sizi doğru yola ulaştırmasına karşılık Allah’ı büyük tanımanız içindir. Umulur ki şükredersiniz.” (Bakara suresi 185)

Kur’an Ayı olan, içinde övülmüş gün, gece ve saatlerin bulunduğu, ayların sultanı mübarek Ramazan Ayı hakkıyla idrak edildiğinde her anı Allah’a yaklaştırıp, günahlardan sakındırmaktadır. Allah’a itaat maksadıyla imsak vaktinden ta güneş batıncaya kadar meşru fiillerden, helal yiyecek ve içeceklerden bile uzak durduğumuz mübarek Ramazan Ayı hepimize hayırlı olsun. Rabbimizin; “Oruç benim içindir, onun mükâfatını ben veririm” diyerek bu mübarek ibadeti taltif ettiği ve tutulan oruçlarla, yapılan her türlü ibadet ve güzel amellerle hayır, bereket ve mükâfatların bizleri kuşattığı Ramazan Ayı hepimize mübarek olsun.

Bir ay boyunca şeytanların zincire vurulduğu, cennet kapılarının açılıp cehennem kapılarının kapatıldığı, yeryüzünün cennet kokularına büründüğü, mübarek Ramazan Ayı hepimize hayırlı olsun. Rabbimizin bize emrettiği veya bizi nehyettiği, yapmamızı istediği veya uzaklaşmamamızı emrettiği her ibadet, her amel ve buna ilişkin her itaatimizde hayır vardır. O’nun emir ve nehiylerine uymak, hem Rabbimizin rızasına, hem de kulluğun zirvesine ulaşma vesilesidir.

Bu anlayış ve inançla Ramazan Ayı’na gireceğiz. Bu mübarek ayda yapılması gereken ibadet, hayır ve iyilikleri, bir önceki Ramazan Ayı’ndan daha fazla yapmaya gayret edeceğiz İnşaallah… Cenab-ı Allah bizleri bu mübarek aydan en güzel şekilde istifade etmiş olanlardan, mağfirete ermiş kişilerden, ibadet ve duaları kabul olunmuş bahtiyarlardan eylesin. Biliyor olsanız ve bu konudaki bilgilerinizin yeterli olduğuna inanıyor olsanız bile, Ramazan Ayı’na girmeden önceki bu kısa zaman içinde, en az bir fıkıh ve ilmihal kitabından, oruç ve Ramazan Ayı ile ilgili bilgi ve malumatlarımızı gözden geçirip tazeleyelim. Yine bu kısa zaman içinde Peygamber efendimiz ve ashabının mübarek Ramazan Ayı’nı nasıl geçirdiklerini, neler yaptıklarını ve neleri tavsiye ettiklerini okuyup öğrenelim.

Hayatlarıyla ilgili malumat sahibi olduğumuz ilmiyle amil olan âlimlerin ve öncü zatların bu mübarek ayı nasıl geçirdiklerini, en azami derecede istifade etmek için neler yaptıklarını öğrenip uygulayalım.                                                                                                                                                Yapacaklarımızı niçin yaptığımızı bilerek yapmak, uzaklaştıklarımızdan da neden kaçındığımızı ve niçin yapmadığımızı bilerek bilmek için okuyalım, öğrenelim diyoruz. Ciddi olarak bir sonraki Ramazan Ayı’na yetişemeyeceğiz endişesi taşıyalım. Bu mübarek ayda hüsrana uğrayanlardan ve gereği gibi istifade etmeyenlerden olmamak için nefis muhasebesinde bulunup kendimize program yapalım. Ramazan Ayı boyunca tüm gün ve saatlerde, küçük-büyük hep birlikte farzlarda beraber sünnetlerden hiçbir şekilde taviz vermeden, en güzel bir şekilde geçirme ve istifade etme hazırlığı içine girelim. Ferdi okumalarımızın yanı sıra mukabele halkalarına katılarak çokça Kur’an –ı Kerim okuyalım. Çocuklarımızla beraber gecenin feyzinden istifade etmek için gecelerimizi Kur’an-ı Kerim okuma, namaz kılma, Allah’ı zikir ve dualarla ihya edelim. Büyük küçük çoluk çocuk namazları camilerde cemaatle kılarak, camilerimizi cennet bahçelerine çevirelim.

Evlerimizde iftar davetleri verelim ve davetlere katılalım. Bu vesileyle İslam ve Müslümanlarla yeni yeni tanışmış olan kardeşlerimizin daha çok kaynaşmalarını sağlayalım. Ramazan’ın bereketiyle dost ve akrabalarımızla aramızdaki sevgi ve muhabbeti daha da arttırmak, hastalara moral vermek, kimsesiz ve yetimlere sahip çıkmak, âlim ve Salih insanların dualarını almak için ziyaretlerimizi yoğunlaştıralım.

Peygamber Efendimiz şöyle buyurmaktadır:

“İslam beş esas üzerine kurulmuştur: Allah’tan başka ilah bulunmadığına ve Hz. Muhammed Allah’ın kulu ve elçisi bulunduğuna şahitlik etmek, Namazı kılmak, Zekât vermek, Ramazan orucu tutmak, gücü yetenler için Beytullah’ı ziyaret etmek.” (Buhari)

“Üç kişi vardır ki, bunların duaları reddolunmaz. Bunlar, oruçlunun iftar vaktindeki duası, adil olan imamın duası ve bir de mazlumun duasıdır.” (Tirmizi)

“Her şeyin zekâtı vardır. Cesedin zekâtı da oruç tutmaktır. Oruç tutmak sabrın yarısıdır.” (İbniMace)

Rabbim, şimdiden KILACAĞIMIZ NAMAZLARIMIZI VE TUTACAĞIMIZ ORUÇLARIMIZI kendisi için kabul etsin ve bu mübarek ayı bizler ve tüm âlem-i İslam için hayırlar ve bereketler getirmesi dileğimle.

Selam ve Dua ile …

 

1005 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,7654
EURO 10,3080
BIST 12,0600
ALTIN 492,00

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle