Hoşgeldiniz  

KÖŞE YAZARI SAİD.M ÇELİK’TEN “GIYBET VE İFTİRA”

4. M. Said Çelik | 02 Mart 2021 | KöşeYazar A- A+

   İslam dini sosyal ilişkilere, ahlaki davranışlara, kişilik haklarının korunmasına, güven ve huzur ortamını yok edecek, bunlara sebep olacak davranışlardan kaçınılmasına büyük önem vermiştir. Bu sebeple sosyal ilişkileri zedeleyen temel hakları ihlal eden, ahlaki zafiyete sebebiyet veren GIYBET ve İFTİRAYI da yasaklamıştır.

Gıybet bir insanı gıyabında eleştirmek, çekiştirmek ve onu hoşuna gitmeyecek sözlerle anmaktır. Sevgili Peygamberimizin ifadesiyle “Kardeşini onun hoşuna gitmeyen bir nitelikte anmandır.” (Riyazüs Salihin) Bu kişinin nesebinde, ahlakında, bedeninde ve işinde olduğu gibi, boyunun uzunluğu veya kısalığı gibi fiziki yapısıyla da olabilir. Bu tarz konuşmaların hepsi gıybettir.

Dilin başlıca hastalıklarından biri olan gıybet çok çirkin bir davranıştır. Bu çirkinliği Yüce Allah Kuran-ı Kerim’de ” ölen bir insanın etini yemeye ” Hucurat Suresi 12) benzetmiştir. Ölü bir insanın etini yemek nasıl çirkin bir davranış ise ölü gibi kendini savunma hakkı olmayan kimseler hakkında gıybet de o kadar çirkin bir davranıştır. Çünkü gıybet neticesinde insan hem dilini kötüye alıştırmakta hem de kardeşinin hoşuna gitmeyen eksikliğini ifşa ederek kul hakkına girebilmektir.

Dinimizin yasakladığı kötü davranışlardan birisi de iftiradır. İftira bir kişinin yapmadığı fiil ve davranışları ona isnat ederek bunları varmış gibi göstermektir. İnsanlara iftirada bulunmak büyük günahtır. Nitekim Kuran-ı Kerim’de Yüce Allah ” İftira edenlerin apaçık bir günah yüklendiklerini, dünya ve ahirette lanetlenmiş olup büyük bir azabın onları beklediğini” (Ahzap Suresi 58) bizlere haber vermektedir.

Müslüman söylediği her söze dikkat etmeli ve özen göstermelidir. Hele söylediği söz başkalarını ilgilendiriyorsa daha çok özen göstermelidir. İnsan her duyduğuna inanmamalı, her işittiğini dillendirmemelidir. Zira Kuran-ı Kerim’de “Hakkında bilgi sahibi olmadığın bir şeyin ardına düşme. Çünkü kulak, göz ve kalp hepsi bunlardan mesuldür” (İsra Suresi 36) buyrulmaktadır. Bundan dolayı gıybet ve iftira edenler, bu günahı işlediği gibi bunları işittiği halde önlemeyen kimseler de ona katılmış olmaktadır. O halde sorumluluktan kurtulmamız için ya bunları önlemeli veya gıybet ve iftira edenleri dinlememeliyiz.

Gıybet ve iftira ederek başkalarının şeref ve haysiyetleri ile oynayanlar bilmelidirler ki, bu dünyada herhangi bir cezaya çarptırılmasalar bile, ahirette ilahi adalet huzurunda mutlaka hesap vereceklerdir. Bu bakımdan toplumun huzur ve sükunetinin bozulmasına, kardeşlik bağlarının kopmasına, aile yuvalarının yıkılmasına ve insanın değerinin zedelenmesine sebep olan gıybet ve iftiradan uzak durmak hem dünya hem de ahiret mutluluğumuza vesile olacaktır…

Selam ve Dua ile …

524 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,1550
EURO 9,7089
BIST 11,2284
ALTIN 457,33

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle