Hoşgeldiniz  
..................................................................................

Koşan Adam Tema İçin Likya Yolu’nda

admin | 25 Eylül 2011 | Güncel A- A+

‘Koşan Adam’ unvanlı Milli sporcu Kemal Özdemir, dünya çapında en zorlu parkurlar arasına girmeye aday tarihi Likya Yolu’nun 240 kilometrelik bölümünde TEMA Vakfı’nın ağaçlandırma çalışmalarına dikkat çekmek amacıyla koşuyor. Türkiye’de düzenlenen ilk ‘ultra maraton’ olma özelliğini taşıyan Likya Maratonu, 24 Eylül-2 Ekim 2011 tarihleri arasında Fethiye ve Antalya arasında koşulacak. Sporcular 6 gün boyunca doğada tek başlarına parkuru tamamlamak için mücadele edecekler. Koşan Adam Kemal Özdemir’in TEMA Vakfı’na olan desteğini kamuoyuna duyurmak üzere, Maratonun başlangıç noktası olan Fethiye’de basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Kemal Özdemir, “2011 yılı BM tarafından Uluslararası Ormanlar Yılı ilan edildi. Toprağımızın, suyumuzun, doğamızın korunması için mücadele eden TEMA Vakfı’nın ağaçlandırma çalışmalarına destek vermek ve halkımızı fidan dikmeye çağırmak için Likya Maratonu’nun zorlu parkurunda koşmaya karar verdim. Maraton süresince TEMA Vakfı aracılığı ile yapılacak fidan bağışları bana güç verecek. 26 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında TEMA web sitesinde maraton parkurunun neresinde olduğumu görebileceksiniz. Koştuğum sürece fidan bağışlarınızla TEMA’ya destek olabilir, çocuklarımıza ve torunlarımıza yaşanabilir bir gelecek bırakmak için küçük de olsa bir adım atabilirsiniz” dedi.
TEMA Vakfı için koşan 51 yaşındaki milli sporcumuz Kemal Özdemir, İstanbul Üniversitesi Spor Akademisi’nde öğretim görevlisi ve Deniz Harp Okulu’nda baş antrenör olarak görev yaptı. Çok küçük yaşta sol kolunu kaybetmesine rağmen normal maratonlarda, sağlıklı sporcularla yan yana yarışan Koşan Adam, 2006 Hollanda Dünya Şampiyonası’nda maratonda altıncı, 2007’de Çek Cumhuriyeti’nde 5000 metrede birinci, 2008 Pekin Paralimpik Olimpiyat oyunlarında yarışan tek Türk atlet olarak 13. oldu.
Likya Maratonu boyunca Koşan Adam www.tema.org.tr’den takip edilebilecek ve yine web sitesi üzerinde fidan bağışı yapılabilecek. Ayrıca, Likya Yolu’nı içeren güzergahlarda TEMA Temsilci ve Gönüllü Sorumluları, Doğa İçin Koşan Adam Kemal Özdemir’i destekleyecekler.
LİKYA YOLU ULTRA MARATONU
Likya Yolu Maratonu, Türkiye’de düzenlenecek ilk “ultra maraton” olma özelliğine sahip, yüksek mücadeleye dayalı uluslararası bir spor organizasyonudur. Toplam 509 km uzunluğundaki Tarihi Likya Yolu’nun yaklaşık 240 km’lik bölümünü kapsayan ve her gün bir etabı koşularak 6 günde tamamlanacak olan Likya Yolu Maratonu, parkurunun içinde barındırdığı ayırt edici özelliklerle dünyadaki başlıca ultra maraton destinasyonları arasında kısa sürede çok özel bir yer edinmeye adaydır.
Likya Yolu Maratonu her şeyden önce, gücünün sınırlarını zorlamaya odaklanmış ultra maratonculara sunduğu çetin parkurla dikkat çekmektedir. Belirlenen rota, deniz seviyesi ile 800 metrelik dağlık bölgeler arasında iniş-çıkışlar içermekte, kumsal, toprak yol, taşlık-kayalık patikalar, iğne yaprakların kayganlaştırdığı ormanlık araziler ve dik yamaçlar gibi birbirinden oldukça farklı zemin koşulları barındırmaktadır. Kimi yerlerde koşmayı, hatta hızlı yürümeyi bile olanaksız kılan tırmanış ve geçişler bulunmaktadır. Bu özellikleriyle Likya Yolu, zorluk düzeyi oldukça yüksek bir ultra maraton parkurudur.
Kapsadığı bölge binyıllar boyu yüzlerce uygarlığa ev sahipliği yapan Likya Yolu parkuru, birbirinden etkileyici tarihsel kalıntıların, antik şehirlerin, kalelerin, amfiteatrların içinden geçmektedir. Koşucuları adete büyüleyici bir zaman tüneline sokarken, kalıntılar arasında kurulan gece kampları unutulmaz mistik deneyimler sunacaktır.
Likya Yolu, tarihi dokusuyla olduğu kadar doğal güzellikleriyle de benzersizdir. Yemyeşil ormanlarla kaplı dağların Türkiye’nin en güzel sahil şeridiyle buluştuğu koylar ve körfezlerin oluşturduğu enfes manzaralar koşuculara her yükseklikte başka bir görsel şölen sunarken, dünyanın en uzun 3. plajı olan Patara kumsalı boyunca koşmak ve Patara antik kentinde gece kamp kurmak gibi ayrıcalıklar belleklere kazınacaktır.
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından resmen desteklenen ve bundan böyle her yıl düzenlenerek dünyanın dört bir yanından sporcuları kucaklaması hedeflenen Likya Yolu Maratonu’nun rotası, aynı zamanda proje danışmanı olan ve daha önce dünya çapında büyük ultra maraton tamamlayan Taner Damcı tarafından hazırlanmıştır.

249 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,8181
EURO 9,3511
BIST 10,4062
ALTIN 448,80

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle