Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Kimlik Verilirse 46 Yaşında Askere Gidip Evlenecek

Erkan Ilik | 20 Mart 2014 | Genel, Güncel A- A+

Fethiye de ailesi tarafından nüfusa kaydı yapılmadığı için kimliksiz yaşayan 46 yaşındaki Tahsin Karakuş, yaşadığını ispat edip nüfus cüzdanı aldıktan sonra askere gidip, evlenmek istiyor. Fethiye’nin Pazaryeri Mahallesi 435 Sokak üzerindeki komşularına ait evde yalnız yaşayan Tahsin Karakuş kimliği olmadığı için askere gidip, evlenemiyor. Birlikte yaşayan Güler Güleç ve Mehmet Ali Karakuş’un çocuğu olarak 1968 yılında İzmir Karşıyaka’da doğan Karakuş’un nüfusa kaydı yapılmadı. Annesini 1971 yılında, babasını ise 2008 yılında kaybeden Karakuş, o tarihten sonra kimliğini hiçbir kurumda kanıtlayamadı. Nüfus kaydı olmadığı için çalıştığı iş yerlerinde sigorta yaptıramayan Karakuş, hastanelerde de tedavi olamıyor. Ayaklarındaki nasırları tedavi ettiremediği için yürümekte zorlanan Karakuş’un tek isteği nüfus cüzdanı sahibi olmak.

“Seni Aramıyoruz’ Dediler” 1987 yılına kadar defter şeklinde nüfus cüzdanı taşıdığını ancak yasa gereği o cüzdanlar ortadan kalkınca kendisine yeniden kimlik verilmediğini anlatan Karakuş, “Yaşadığımı kanıtlamak için askerlik şubesine gittim. ‘Asker kaçağı olarak aranıyorsam yaşadığımı kanıtlayabilirim’ diye düşündüm ama orada kaydım olmadığını öğrendim. ‘Seni aramıyoruz’ dediler. İzmir’e ve babamın memleketi olan Gaziantep nüfus müdürlüklerine müracaat ettim ama sonuç elde edemedim.” dedi.

“Askere Gidip Evlenmek İstiyorum” Nüfusa kayıt yaptırıp yaşadığını kanıtlayabilirse önce askerliğini yapmak istediğini sözlerine ekleyen Karakuş, “Önce askerlik işini halletmek istiyorum. Askerlik vatan borcu çağırırlarsa giderim. Sonra evlenip iş kurmak istemiyorum. Bugüne kadar evlenmedim. Çünkü çocuklarım benim durumuma düşmesin istedim. Evlendikten sonrada belki bir iş kurarım.” diye konuştu.(FG)

 

491 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle