Hoşgeldiniz  

Keçeyle Giysilere Hayat Verdi

admin | 06 Ekim 2011 | Güncel A- A+

Fethiye de yaşayan 28 yaşındaki Senem Söker, kaybolmaya yüz tutmuş keçeyi modernize ederek günlük yaşamda kullanılan giysiler yapmaya başladı. Söker’in yaptığı desenli ve dikişsiz elbise, bluz, mont, şapka, yelek, terlik, bacak tozluğu, bileklik, kışlık boyunluğu ve desenli atkı gibi eşyalar görenlerin beğenisini kazanıyor. Fethiye‘de yaşamını sürdüren Ankara Güzel Sanatlar Stilistlik Okulu mezunu Senem Söker, üç yıldır keçe sanatıyla ilgilenerek kullanılabilir süs eşyaları yapmaya başladı. Çalış’ta bulunan Sheepinks (Koyun mürekkepleri) adlı keçe atölyesinde çalışmalarını sürdüren Senem Söker, süs eşyalarının yanı sıra günlük yaşamda kullanılabilen giysilerde üretmeye başladı. Söker’in, günlük yaşamda kullanılabilen süs eşyalarından desenli çanta, resimli tablo, şaraplık, takı, süs bebek, Mevlanalı tablo, yastık, anahtarlık ve patik gibi eşyalar görenlerin beğenisini kazandı. Son dört ayda çalışmalarına ağırlık veren Söker, keçeden günlük yaşamda giyilebilen ağaç desenli ve dikişsiz elbise, Galata Kuleli bluz, kedi desenli mont, şapka, yelek, terlik, bacak tozluğu, bileklik, kışlık boyunluğu, şal, patik ve desenli atkı gibi rahatça kullanılabilen giysiler yaptı.

Keçenin tarihteki ilk kumaş olduğunu belirten Senem Söker, “Keçe, yüzyıllar öncesinden günümüze gelen bir kumaştır. Tarihteki ilk kumaşlardan olan keçe yazın serin, kışın sıcak tutan bir üründür” dedi.

Süs eşyalarının yanı sıra günlük yaşamda giyilen giysiler yaptığını belirten ve yaptığı ağaç desenli elbiseyi giyen Senem Söker “Keçeyi yapmaya başladığım ilk zamanlar ufak süs eşyaları yapıyordum. Fethiye’de keçeye olan yoğun ilgiden dolayı kıyafet yapmaya başladım. Stilistlik okulu mezunu olduğum keçeden giysi tasarlayarak daha da başarılı olacağımı düşünüyorum. Şimdi İstanbul için bir koleksiyon hazırlıyorum. İstanbul’un simgesi olan Galata Kulesi, martı ve kedi desenlerini bluz, yelek ve montlara yaptım. Keçe tamamen organik bir ürün olduğu için kışın sıcak, yazın serin tutar. Eskiyi günümüze uyarlayarak modernize etmeye çalışıyorum” dedi.

Keçenin özellikleri

Keçe bir yalıtım malzemesidir. Vücut ısını korur. Sıcağı ve soğuğu geçirmez. Toz tutmaz altına akıtır. Ses geçirmez. (Osmanlı döneminde savaşa giden atların ayaklarına ses çıkarmaması için keçe sarılırmış) Belirli bir ısıya kadar yanmaz. Vücut elektriğini düzenler. Tamamen organiktir.

490 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,4186
EURO 9,0091
BIST 10,1436
ALTIN 442,56

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle