Hoşgeldiniz  
..................................................................................

Kargı Hes’in Şantiyesi İzinsiz Kurulmuş

admin | 08 Ağustos 2011 | Güncel A- A+

Fethiye’nin Kargı Çayı üzerine yapılması planlanan hidroelektrik santraline karşı çıkan köylüler ve çevreciler Fethiye Orman İşletme Müdürü Reşat Tunç ile görüştüler. Yanıklar Köyü sakinleri ile Fethiye Saklıkent Koruma Platformu üyeleri şantiyenin durumu ve kesilen ağaçlar konusunda bilgi almak üzere Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü önünde toplandılar. Köy muhtarları ve platform üyeleri bir süre Reşat Tunç ile görüştü.

   Görüşme sonunda dışarıda bekleyenlere görüşme hakkında bilgi aktaran Kargı Köyü Muhtarı Mithat Sarı, “Şantiyenin bulunduğu yer izinsizmiş. Orman İşletme Müdürlüğü duruma el koymuş ve savcılığa müracaat etmiş. Bu hafta sonuna kadar Orman İşletme orayı kaldıracak. Ağaç kesim işi Orman İşletme Müdürlüğü tarafından yapılıyormuş. Mahkemeden karar getirmemiz istendi ardından kesim durdurulacak. İlk etapta bir şirket bulunuyormuş orada daha sonra bu şirket ismini değiştirmiş. Tahminimce buradaki su içme suyu olarak kullanılacak. Karacaören Muhtarlığı’na 392 metreküp ağaç damgaladıklarını ve bunları keseceklerini bildirmişler” dedi. “İzin verilen alan içerisinde 392 metreküp ağaç varmış” diyen Sarı, “Orman İşletme Müdürlüğü bunu belli kişilere ihale edip kestiriyormuş. Karacaören Muhtarlığı’na bildirilmiş ve 23 Mart 2011 tarihinde kesin izin verilmiş. Şimdi proje değişikliği yapılıyormuş. Güzergah köprünün yanına taşınacakmış. Suyun gözünde bulunan ağaçların kesilmeme durumu varmış. Yüzde 10’luk bir su verileceğini öğrendik. Orman İşletme Müdürü, şirket yetkilisi ile telefonda görüştü. Dereden 3 metreküp su alınması imkansızdır. Yani dere kurutulacaktır. Bu mücadelenin daha özverili yürütülmesi gerektiğinin en büyük göstergesidir. Buradaki su borulara taşındığı zaman sulama suyumuz kalmayacaktır. Yalnız bizim sahip çıkmamızla bu iş çözülmez. Halkın burada vereceği destek çok önemlidir. Suyun gerçek sahipleri sizlersiniz. Buradan üretilen enerji su durumundan kimseye katkı sağlamaz. En olsa temiz enerjiyi bir yerlere satarlar. Şimdi hukuk mahkemesine gideceğiz ve ağaç kesiminin durdurulması yönünde karar alacağız. Ağaçlarımıza ve suyumuza sahip çıkmazsak Fethiye’de ne turizm olur ne de başka bir şey” diye konuştu.

    Köy muhtarları, çevreciler ve köylüler daha sonra slogan atarak Fethiye Devlet Su İşleri 21. Bölge Müdürlüğü’ne geldi. İşletme Müdürlüğü ile Tuana Tatilköyü Müdürü Nurkaya Gündoğdu, Kargı Muhtarı Mithat Sarı ve Yanıklar Köyü Muhtarı Rüstem Koyuncu ile görüştüler.

   Görüşmenin ardından bilgileri aktaran Nurkaya Gündoğdu Kargı Çayı üzerine kurulacak olan Hes ile ilgili olarak DSİ müdürünün kendilerine çok fazla bilgisi olmadığını söylediği belirtirken bunu çok komik karşıladıklarını ifade etti. Gündoğdu, “Orman İşletme Şefliğimizi ziyaretten sonra Devlet Su İşleri Şefliğini ziyarete geldik. Kargı Çayı üzerine yapılacak olan HES projeleriyle ilgili müdür beyimizle sohbet ettik ama buradan şu ortaya çıktı. Müdür beyimiz Kargı Çayı üzerinde kaç tane HES projesi olduğu konusunda bilgilendirilmediği ortada. Yani biz beş tane HES’den bahsediyoruz. Bilinen planlar üzerinde beş tane HES projesinin işaretli olduğunu biliyoruz. Devlet Su İşleri Bakım Onarım müdürünün bize söylediği iki tane HES projesinin olduğudur. Geride kalanlardan bizim haberimiz yok diyor. Demek ki Fethiye’deki değil de Fethiye’den gelen insanların kâğıtlar üzerinde aldığı kararlarla götürüldüğü ortada. Ankara’da ya da bakanımızın her derenin üzerinde bir HES projesi mantığıyla enerji üretilmesiyle ilgili desteklerinden dolayı her suyun üzerinde bulunan yerlere HES yapılması onayı alındığı ortada. Devlet Su İşlerinin konuya vakıf olmadığını, siyasi otoritelerle ilgili firmaların tepede bu işleri çözüp ancak bize uygulama niyetiyle bilgi geldiğini, dolayısıyla burada yapılacak bir şeyin olmadığını ifade ettiler. Ben kendi şahsım adına bu güne kadar devletin suyunun DSİ’ye ait olduğunu düşünüyordum. Bundan sonra devletin suyuna da sahip olamadığı ortada. Teşekkür ettik çıktık. Yani bir sonuca ulaşılmadı.”dedi.

   Kargı Köyü Muhtarı Mithat Sarı ise “Amaç belli birilerine buralara peşkeş çekiliyor. Bu apaçık ortada cumartesi gününe kadar bekleyeceğiz Orman İşletme müdürlüğü tarafından başlatılan sürecin işletilip işletilmediğini görmek istiyoruz. Hukuk mahkemelerine müracaat ederek HES için gerekli kararın çıkmasına özen gösteriyoruz. Neden bu işi DSİ sahiplenmiyor dediğimizde hayır olamaz suyu köylere kullanacağı kadar veririz, kesilmez. O zaman müdahale ederiz. Şimdi sayın arkadaşımın anlattığı gibi Fethiye DSİ Bakım Onarım Baş Mühendisliğinin hiçbir bilgisi ve yetkisi yok. Varsa bile açıklamıyor. Ben bilgisi olmayacağına inanmıyorum. Ancak bizi Aydın Su İşleri Planlama Şefliğine yönlendiriyor. Elbette bu suyun kullanım hakkını insanlara sormadan niye verdiniz diye gerekli müracaatlar yapılmıştır. Davası açılmış durumdadır. Gerektiği şekilde platform öncüleri ve avukatlarımızla takip ederek bu işin arkasını bırakmayacağız. Ancak gittiğimiz yerde bu işin sahibi yokmuş gibi davranılıyor. Ama su işleri şurada bir dere taştığında ya da bir sorun çıktığında gelip müdahale ediyor. Biz ancak yapılmış işi koruruz dediler. Şu anda bizim sıkıntımız sahipsiz bir ortamda bırakarak beslemelerine bu dereleri peşkeş çekerek Fethiye’nin atardamarlarını önce balıkçılarla kirletip, şimdi de kesme girişimi vardır. Bu Fethiye halkının tamamını ilgilendiren bir konudur. Yalnızca katılımcı olarak sizlerin değil Fethiye halkının sorunudur. Fethiye halkı buna sahip çıkmak zorundadır. Bu işi sahiplenmenin özünde hiçbir siyasi tarafı yoktur. Burada kullanım hakkı olan ve mülkiyet hakkı köylülerin olan suyu bir başkalarına peşkeş çekerek birileri akıl karıştıracak gibi. Temiz enerji elde ediyoruz deyip de Türkiye’nin bütçesine katkı yapacağına inanmadığımız bir HES’de 1,5 kilovatlık enerji elde etmekle bir köyü bile aydınlatamazlar. Ancak o dere yatağındaki tahribatla yok oluş ve doğadaki korunan ağaçların bitmesi o HES’den elde edilen paranın yüz katıyla ödenmez. Biz bunu anlatmaya çalışıyoruz. ”dedi.

433 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,8181
EURO 9,3511
BIST 10,4062
ALTIN 448,80

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle