Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Karaot’un Geleceği Bugün Belli Olacak

Erkan Ilik | 28 Ocak 2014 | Genel, Güncel A- A+

Karaot’un Geleceği Bugün Belli Olacak

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, Muğla Fethiye Karaot ve Çiftlik sahilleri hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

Karaot ve Çiftlik sahillerinin Türkiye’nin taraf olduğu sözleşmeler uyarınca korunması gereken bir bölge olduğunu belirten Demir, “Türkiye bu sözleşme kapsamında özellikle doğal flora ve aralarında deniz kaplumbağalarının da bulunduğu fauna populasyonlarını korumak ve bu konuda özel çaba sarf etmekle yükümlüdür” dedi. Karaot sahillerininin Akdeniz Havzasında 5 türle temsil edilen deniz kaplumbağalarının yuvalama alanları olduğunu ifade eden Demir, taraf olunan tüm uluslar arası sözleşmelere rağmen Karaot sahillerinin yat çekek ve imal yeri yapımı tehdidi altında olduğunu söyledi.

29 Ocak Toprak Koruma Kurulu’nun Kararı Açıklanacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Karaot sahillerinde yat çekek ve imal yeri yapımını onayladığını dile getiren Demir, “yarın yani 29 Ocak’ta bu sahillerin korunamayacağının görüleceği önemli bir gün. Yarın Toprak Koruma Kurulu kararı açıklanacak. Umuyorum ki; Toprak Koruma Kurulu doğanın ve kaplumbağaların yuvalama alanlarının korunması yönünde karar verir” dedi.

Muğla Milletvekili Demir’in yazılı soru önergesi şöyle:  Türkiye, 1984 yılında Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi olan Bern Sözleşmesine taraf olmuştur. Bu sözleşme kapsamında Türkiye belli şartları yerine getirmekle yükümlüdür. Bu yükümlülüklerden birisi de Türkiye’nin doğal flora ve aralarında deniz kaplumbağalarının da bulunduğu fauna populasyonlarını korumak ve göçmen olarak gelen, tehlike altındaki türler de dahil olmak üzere tüm hayvanların korunmasına ilişkin özel çaba sarf etmektir. Deniz kaplumbağaları için ise yuvalama ve kışlama alanlarının korunması ve yönetimi sayılmaktadır.

Akdeniz havzası içinde 5 türle temsil edilen deniz kaplumbağalarından 3 tür (Caretta caretta, Chelonia mydas, Dermochelys coriacea) Türkiye sularında tespit edilmiştir. Bern Sözleşmesi ve CITES ile koruma altına alınan  Chelonia mydas (EN) ve nesli tehlike altında olan Caretta caretta (EN) türlerinin üreme alanlarından bir tanesi de Karaot’tan Çalış burnuna kadar olan 8,3 km’lik Fethiye kumsalında olduğu görülmüştür.

Fethiye – Göcek Özel Çevre Koruma Bölgesi sınırları içinde yer alan Fethiye kumsalında (Akgöl – Karaot, Yanıklar, Kargı, Çiftlik ve Çalış sahilleri), 1993 yılından bu yana yapılan deniz kaplumbağaları araştırma ve izleme çalışmaları, yuva sayısında çok ciddi düşüş olduğunu göstermektedir: 1993 yılında 118 olan yuva sayısı, 2012 yılında 89’a düşmüştür

Akdeniz Deniz Kaplumbağalarını Koruma Birliği (MEDASSET), 2008 yılından bu yana Fethiye sahillerindeki yuvalama alanlarını izlemekte ve sorunları rapor etmektedir. MEDASSET, 2009 yılından bu yana, deniz kaplumbağalarının korunması konusunda Türkiye’nin yükümlülüklerini yerine getirmediğini belgeleyen raporlarını Bern Konvansiyonu Daimi Komitesine her yıl düzenli olarak bildirmekte ve şikâyette bulunmaktadır. Daimi Komite, MEDASSET’in bu şikayetlerini dikkate alarak 2014 yılı için “Case File – Vaka Dosyası” açmıştır. MEDASSET’in ve Daimi Komite’nin 2009 yılından buyana sorunların giderilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması konusunda yaptığı önerilerine rağmen, Türkiye’nin sözleşmeden doğan yükümlülükleri yerine getirmediği tespit edilmiştir. Bu konuda sorumlu Bakanlık olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, deniz kaplumbağalarının üreme alanı olan 8,3 km’lik Fethiye sahilinde, Yanıklar Köyü Karaot Mevkiine 92 dönümlük ve Çiftlik Beldesi Karataş Burnu Mevkiinde 155 dönümlük 2 adet yat çekek ve imal yeri yapımı için onay vermiştir.

Bu durum nesli tehlike altında olan kaplumbağaların yaşam alanını tahrip etmekte, geleceklerini ise tehdit etmektedir.

Bu bağlamda; Özel Çevre Koruma Bölgesi olan Fethiye için konut, sanayi, tarım, turizm ve ulaşım gibi sektörler için belirlenmiş taşıma kapasitesi nedir? Fethiye Körfezi için bütünleşik kıyı yönetimi planı yapılmış mıdır?

Fethiye’de kaplumbağaların yuvalama alanı olan sahillere yapılması planlanan yat çekek ve imal yerinin çevreye etkileri tespit edilmiş midir? Söz konusu bölgenin Yat Çekek ve İmal yeri yapımına uygun olduğuna dair Çevresel Etki Değerlendirme Raporu (ÇED) ya da herhangi bir bilimsel çalışma var mıdır?  Türkiye’nin taraf olduğu sözleşmeler gereği koruma altında olan bu bölgeye yat çekek ve imal yeri yapılması konusunda Bakanlığınızın görüşleri nelerdir?  Koruma altında olan bir bölge konusunda Türkiye’nin taraf olduğu bir sözleşmeye uygun davranmaması, Türkiye için uluslar arası arenada nasıl bir etki yaratacaktır? (FG)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

562 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle