Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Karaçulha Da Kıran Kırana Deve Güreşi

Erkan Ilik | 02 Şubat 2014 | Genel, Güncel A- A+

Karaçulha Da Kıran Kırana Deve Güreşi

Karaçulha Belediyesi tarafından bu yıl 4.sü yapılan deve güreşleri Batı Akdeniz Hal Birliği Toptan Sebze Halinde yapıldı. İlginin yoğun olduğu Deve güreşlerine Cumhuriyet Halk Partisi Fethiye Belediye Başkan Adayı Keramettin Yılmaz, CHP İlçe Örgütü, Milliyetçi Hareket Partisi Seydikemer Belediye Başkan Adayı Erdal Eroğlu, MHP Seydikemer ilçe yönetimi, MHP Fethiye Belediye Başkan Adayı Mehmet Üyük, ilçe başkanlığı ve yönetim kurulu üyeleri katıldı. Karaçulha Belediye Başkanı Yusuf Çaylı güreşe gelen konuklarla ilgilenirken katılımın yoğun olmasından ayrıca mutlu olduğunu kaydetti. Yaklaşık 100 devenin katıldığı deve güreşleri kıran kırana geçti. 4 yıldır yapılan deve güreşlerindeki mücadelenin bu yılki bölümü ise seyircileri coşturdukça coşturdu. Oldukça çekişmeli geçen deve güreşlerinde develer zaman zaman güvenlik çemberinin dışına çıkarken, seyirciler ezilme tehlikesiyle karşılaştı. Güreşlerde emeği geçenlere plaket verilirken, siyasetçilere de söz hakkı veren Karaçulha Belediye Başkanı Yusuf Çaylı güreşlerin ve sosyal etkinliklerin göreve gelecek belediye başkanları tarafından devam ettirilmesini istedi. Çaylı güreşlere katılan MHP Seydikemer Belediye Başkan Adayı Erdal Eroğlu, MHP Fethiye Belediye Başkan Adayı Mehmet Üyük ve CHP Fethiye Belediye Başkan Adayı Keramettin Yılmaz’ı güreş sahasında davullar eşliğinde dolaştırdı.

Güreşlerde konuşan MHP Fethiye Belediye Başkan Adayı Mehmet Üyük, göreve gelmeleri halinde Fethiye genelindeki tüm etkinliklerin aynen devam ettirileceğini söyledi. MHP Seydikemer Belediye Başkan Adayı Erdal Eroğlu da kültürümüzde önemli yeri olan başta deve güreşleri ile Yağlı Pehlivan Güreşlerinin Seydikemer bölgesinde mutlaka yapılacağını, geleneksel hale getirilmiş olan ve bugüne kadar bir şekilde yapılmış diğer etkinliklerinde mutlaka 2015 yılında da yapılacağını kaydetti. Eroğlu, “bizler yörük çocukları olarak hem kültürümüze sahip çıkmak hem de gelecek nesillere bunların aktarılmasını sağlamakla yükümlüyüz. Allah nasip ederse Seydikemer ilçemizdeki bütün etkinlikler eksiksiz bir şekilde gerçekleştirilecek. “dedi. Cumhuriyet Halk Partisi Fethiye Belediye Başkan Adayı Keramettin Yılmaz da “Yörüklük bizim kanımızda var. Gelenek görenek ve kültürümüz neyi gerektiriyorsa mutlaka yapılacak. Özellikle Fethiye bölgemizde birçok etkinlik hem geleneksel hale getirildi bugüne kadar da yapıldı. Deve güreşleri, yağlı pehlivan güreşleri, kuzugöbeği festivali ve buna benzer birçok etkinlik 2015 yılında da devam edecek. Allah nasip ederse ve görevi biz alırsak bunların sözümü veriyoruz yerine mutlaka getireceğiz.”dedi. öte yandan deve güreşlerinde yapılan güzellik yarışmasında Çavuşoğlu birinci, iboti hermiyeas ikinci ve Şimal yıldızı isimli deve de üçün oldu. Dereceye giren develerin sahiplerine çeşitli hediyeler verildi.(FG)

karaçulha deve güreşleri 4.yıl 01022014 (1)_640x427 karaçulha deve güreşleri 4.yıl 01022014 (2)_640x427 karaçulha deve güreşleri 4.yıl 01022014 (3)_640x427 karaçulha deve güreşleri 4.yıl 01022014 (4)_320x480 karaçulha deve güreşleri 4.yıl 01022014 (5)_640x427 karaçulha deve güreşleri 4.yıl 01022014 (6)_640x427

1061 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle