Hoşgeldiniz  
..................................................... .................................................... ...............................................

Kadınlar Atanın Huzurunda

Erkan Ilik | 06 Aralık 2014 | Eğitim, Genel, Güncel A- A+

05 Aralık Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kadınlarımıza milletvekilliği seçme ve seçilme hakkının verildiği günün 80. Yıldönümü nedeniyle kadınlar Beşkaza Meydanın Atatürk Anıtına çelenk sundular. Saygı duruşunun yapılması ve istiklal marşının okunmasının ardından Kadın Meclisi üyeleri adına konuşma yapan Kader Deniz Şarlak, 80 yıl önce verilen hakkın ne denli önemli olduğuna dikkat çekti. Şarlak konuşmasında, “Türkiye dünyada kadına bu hakkı veren ilk devletlerin başında gelmektedir.  Atatürk Meşrutiyet döneminin bütün düşünce akımlarım ilgiyle izlemişti. Ülkesinin sorunlarını yakından incelemiş, bunlar üzerinde çok düşünmüştü. Türk kadınını “ikinci sınıf” insan durumundan kurtarmanın zorunlu olduğu sonucuna ulaşmıştı. Tek bir çıkış yolu vardı. Devlet yapısını, eğitimi, hukuku, kadının statüsünü lâikleştirmek, kimsenin dinî inancına ve vicdan hürriyetine karışmadan din ile devleti, din ile hukuku ayırmak; aklın ve çağın gerektirdiği yola girmek. Atatürk’ün kadın hakları konusunda getirdiği büyük ve köklü değişiklikler, ancak akılcılığın ve lâikliğin benimsenmesiyle başarılabilirdi………

2014 yılına gelindiğinde Türk kadınına seçme seçilme hakkı verilmesine, kadınlarımızla ilgili birçok yasal düzenlemeler yapılmasına rağmen bugün kadınlarımızla ilgili birçok sorun hala çözülememiş, cinsiyet ayrımcılığı ortadan kaldırılamamıştır.

Kadınlar, siyasi alanda erkeklere göre hiç denilecek oranda yer almaktadır! Meclisteki vahim tablonun yanı sıra Muğla’daki durum hiçte farklı değildir. Ilimizi temsil eden milletvekilimiz ( 6) belediye başkanımız (14) , Büyükşehir belediye meclis üyemiz (66). Ancak bu sayıların içinde bir tane kadın temsilcimiz YOK !!!

Başta Hükümetimiz olmak üzere tüm siyasi Parti temsilcilerine sesleniyoruz. Yerel ve Genel Seçimlerde Kadınlarımıza hak ettiği yerleri vererek süregelen haksızlıkları durdurmak sizlerin ellerinde diyoruz. Daha çok kadın vekiller, daha çok kadın Belediye Başkanları çıkararak Ülkemizin yönetiminde yer almak istiyoruz. İnanıyoruz ki Kadın, Erkek birlikte görev aldığımızda Ülkemiz daha aydınlık, daha güçlü olacaktır. Aile birliği ve bütünlüğünü sağlayan kadınlarımızın, vatanın birliği ve bütünlüğünü de sağlayacağına inanan Ata’mızdan aldığımız emaneti, günümüzde verilmiş haklarımızı görmezden gelen veya geri almaya çalışan bir zihniyet ile savaşıp, asla vazgeçmeyeceğimizi yineliyor; Kurtuluş savaşında erkeği ile omuz omuza onurlu mücadeleyi vererek, büyük zafer kazandıran çağdaş Türk kadınına, Mustafa Kemal Atatürk’ün armağan ettiği seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 80. yıl dönümünü kutluyorum.”dedi.(FG)

SONY DSC SONY DSC

503 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,4396
EURO 10,0747
BIST 11,7707
ALTIN 492,32

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle