Hoşgeldiniz  
..................................................................................

İşletme fakültesi projesi tanıtıldı

admin | 26 Ocak 2012 | Güncel A- A+

Fethiye’ye yapılması planlanan işletme fakültesinde son aşamaya gelindi. 2012-2013 Öğretim Yılına yetişmesi hedeflenen Muğla Üniversitesi Fethiye İşletme Fakültesi, Arıcılık Üretme İstasyonu’nun eski yerine inşa edilecek ve yaklaşık 8 milyon TL’ye mal olacak. 6 ayda hizmete açılması bekleniyor.
Fethiye’de Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulan Muğla Üniversitesi’ne bağlı İşletme Fakültesinin yapımı için hayırseverlerin destekleri bekleniyor. Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar fakülte yöneticileri ve diğer yetkililer ile birlikte Fethiye’de Kaymakam Mehmet Ali Karatekeli, Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akif Arıcan ve diğer yetkililer ile görüşerek altı bölümden oluşacak fakültenin projesinin hazır olduğunu inşaatına kısa sürede başlayıp 6 ayda bitirmeyi hedeflediklerini söyledi. 6 bölümden oluşacak fakültenin projesi dün Muğla Üniversitesi rektörü Prof. Dr Mansur Harmandar İskele Restoran’da yapılan kahvaltılı toplantıda tanıtıldı.
Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Fethiye’deki yüksekokul müdürleri, Mimarlar Odası Fethiye Temsilciliği Başkanı Kadir Somuncuoğlu ile üyeleri ve Fakülte Projesini oda olarak yürüten mimarlar Cahit Engin ve Hilal Alyanak’ta katıldığı toplantıda fakültenin mimarisi, eğitimi ve genel durumu üzerinde değerlendirmelerde bulunuldu. Üzümlü Yolu’ndaki eski Arıcılık Enstitüsü yerine yaptırılacak 8 Milyon TL’lik işletme fakültesine öğrenci ve idare girişlerinin ayrı yerlerden aynı kısma açılacağı projenin 5 bloktan oluştuğu ve Fethiye Mimarisine göre hazırlanıp iç avlulu bir proje olduğunu anlatan Mimarlar Cahit Engin ve Hilal Alyanak bunun İç Avluda Üniversite’nin sosyal birlikteliğinin de sağlanacağını söylediler. İşletme, Turizm İşletmesi, Ekonomi ve Finans, Uluslararası Ticaret ve Lojistik, Yönetim Bilişim Sistemleri ile Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümlerinin yer alacağı fakülteye ilk etapta 600 öğrenci alınacağı belirtilirken, okulun genel kapasitesinin 2 bin 500 kişilik olacağı ifade edildi. Akademik kadro için de çalışmaların önümüzdeki günlerde başlatılacağı bildirildi. Konuyla ilgili olarak bilgilendirme sunumunu Mimarlar Odası Fethiye Temsilciliği Başkanı Kadir Somuncuoğlu ile üyeler Hilal Alyanak ve Cahit Engin yaptılar. Mimarlar, fakültenin mimarisinin Fethiye’ye özgü olduğunun altını çizdiler. Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Mansur Harmandar, Bakanlar Kurulu tarafından Fethiye İşletme Fakültesi’nin onaylandığını şimdi inşaatının başlatılacağını ifade etti.
Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar yaptığı açıklamada, “Fethiye İşletme Fakültesi’nin projesinin tanıtımı için bir araya geldik. Projemiz, Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı. Şimdi inşaat aşamasına geldik. İnşaatın bitirilme sürecini ben artık Fethiyelilere devrediyorum. Fethiye’deki dostlarımızın ve yardımseverlerimizin desteğini bekliyoruz. Fakülte binalarımız ne kadar kısa sürede biterse, buraya öğrenci alımına bir önce başlayacağız. Ben Fethiyelilere güveniyorum, onlar bu işi başaracak güçte” dedi. “Şimdiden destek olacak kurumlara ve hayırseverlere teşekkür ediyorum” diyen Harmandar, “5 bloktan oluşan fakülte için 8 milyon TL’lik bir maliyet hesapladık. Bir yardımsever maliyetleri karşılarsa fakülteye onun ismini verebiliriz. Eğer kısmen bir bloğun yapımını üstlenirse, bloklara ismini verebiliriz. 6 bölümden oluşan fakülte için öğretim üyelerini temin edeceğiz. Tümü olmazsa da en az 3 bölümü Eylül’de faaliyete geçirmek istiyoruz. Tam kapasite 2 bin 500 kişilik. Fethiye’deki yüksekokullarda 1 bin 500 öğrenci öğrenim görüyor. Fethiye bu fakülteyi hak ediyor” dedi. Devletin ilçelere fakülte kurmada kaynak aktarmadığına işaret eden Harmandar, sivil toplum kuruluşları ve hayırseverlerin yardımına ihtiyaç duyulduğunu kaydederek, “Bu fakülteyi kurma fikri Rektörlük görevini uhdemize aldığımız 3 Aralık 2010 tarihinde Fethiyelilerin de bu işe ön ayak olmasıyla ortaya çıktı. Bu bağlamda geçen bir yıl içinde Fethiye’ye gelerek Fethiye Kaymakamlığı, Fethiye Belediyesi, Fethiye Sanayi ve Ticaret Odası, Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü, sivil toplum örgütleri ve bölgenin kanaat önderleri ile yaptığımız toplantılar sonucu fikrimizi olgunlaştırdık. Daha sonra üniversitemizde bir komisyon oluşturarak kurulacak fakültenin bölümlerinin tespit ettik” diye konuştu. Harmandar, “Fethiye İşletme Fakültesi kararını Üniversite senatosundan geçirerek YÖK’e gönderdik. Bu karar 26 Eylül 2011 tarihinde Bakanlar Kurulu’nda onaylanarak resmi gazetede yayımlandı ve böylece Fethiye İlçemiz “Fethiye İşletme Fakültesi’ne kavuştu. Bu Fakültenin Bölümleri İşletme, Turizm İşletmesi, Ekonomi ve Finans, Uluslararası Ticaret ve Lojistik, Yönetim Bilişim Sistemleri, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler’dir. Fakülte tamamlandığında 2.500 öğrenci öğretim görecektir. Binaları 6 ayda yaptırmak istiyoruz. Bu yıl en azından 2 – 3 bölümün tamamlanmasını bekliyoruz. Kısa sürede temelini atıp eylül ayına yetiştirerek 6 bölüme 600 öğrenciyi almak istiyoruz. Geçen yıl Köyceğiz’i tamamlayıp, öğrenci alacağız dedik. Aldık. Bodrum’da da üniversiteye öğrenci alacağız. 8 Milyon TL ye tamamlanacak kampusün tamamını yaptıran hayırseverin ismini fakülteye vereceğiz. Her bir bölümü yaptıranların isimlerini de bu bölümlere vereceğiz. Bu konuda YÖK’e talepte bulunacağız” dedi.
 

472 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,8336
EURO 9,4586
BIST 10,5189
ALTIN 456,41

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle