Hoşgeldiniz  

İSLAM’IN KADINA VERDİĞİ DEĞER

4. M. Said Çelik | 05 Mart 2021 | KöşeYazar A- A+

İSLAM’IN KADINA VERDİĞİ DEĞER

 

Toplumda kadın demek, anne demek, eş demek, bacı demektir. Kısacası kader ortağı ve dert ortağı demektir.

Günümüz toplumunda maalesef kadına yeterli değer verilmemektedir. Kadın hakları adı altında kadınlar çeşitli şekillerde sömürülmektedir. Kadın haklarından en çok bahsedenler kadınları en çok sömürenlerdir. Medyaya bir bakalım, hiç alakasız reklamlarda bile kadınlar reklam aracı olarak kullanılmaktadır. Düşünün otomobil reklamı ile kadın arasında ne bağ olabilir. Otomobil reklamında bile kadının cinsel yönünü kullanıp reklam yapanlar var. Bu durum kadına değer vermek mi? kadını sömürmek mi? Bu misalleri çoğaltabiliriz. Kadınlarımız vitrin süsü haline getirilmiştir.

Şefkat abidesi olan kadına en büyük değeri yüce dinimiz İslam vermiştir. Hiçbir din İslam dini kadar kadına değer vermemiştir. O kadar ki İslam dini analarını memnun etmeyi cenneti kazanmanın şartı olarak görmüştür. Hz. Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) “CENNET ANNELERİN AYAĞI ALTINDADIR” hadisi de en büyük delildir.

Anneye günah olan bir şeyi emretmedikçe itaat etmek vaciptir. Hatta onun iznini almadan gönüllü olarak savaşa katılmak bile caiz değildir. Hatta Peygamber Efendimiz (s.a.v) savaşlarda bu durumda olanları geri çevirmiş izin almalarını istemiştir.

Bir gün Sevgili Peygamber Efendimiz’e (s.a.v) bir kimse gelir ve sorar:

Benim kendisine hizmet ve ülfet etmeme, insanlar içinde en layık ve en haklı olan kimdir? Peygamber Efendimiz (s.a.v):

-Anandır.

-Sonra kimdir?

-Sonra anandır.

-Sonra kimdir?

-Sonra anandır, buyurdular. O zat gene:

-Sonra kimdir, deyince Peygamber Efendimiz (s.a.v) buyururlar:

-Sonra babandır.

Yine Peygamber Efendimiz (s.a.v), bir gün sahabeyle otururken Beni İsrail zamanında yaşayan Cüreyc isimli bir rahibin (sonradan Müslüman olan) kıssasını anlatarak bu konuda ümmetine ders vermiştir.

Cüreyc namazda iken, annesi ona seslenmişti. Cüreyc bir müddet namazı bozup, bozmamak hususunda tereddütten sonra namazını kılmaya devam etmişti. Annesi birkaç kere seslenmesine karşın cevap alamayışından eza duymuş, oğluna beddua etmişti. Daha sonra Cüreyc bu bedduaya aynı aynına uğradı.

İşte ayet ve hadislerden anlaşılacağı üzere, İslamiyet anne olmak haysiyetiyle kadına en büyük, en muhterem bir mevki vermiştir. Bu verilen değer günümüz çağdaş toplumlarından kat kat üstün ve kadına değeri bir güne sığdırmayan bir değer anlayışıdır.

Kadın iyi bir anne, iyi bir eş, iyi bir arkadaş, merhamet timsali, şefkat abidesi ve hepsinden önemlisi Allah’ın en güzel bir şekilde yarattığı güzel, zarif, nazik bir kul ve insandır…

Selam ve Dua ile…

 

 

724 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,1550
EURO 9,7089
BIST 11,2284
ALTIN 457,33

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle