Hoşgeldiniz  
..................................................................................

İsim Değişikliği Kabul Edilmedi

admin | 01 Şubat 2012 | Güncel A- A+

Fethiye Belediye Meclisi, Şubat ayı toplantısı dün Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı başkanlığında gerçekleştirildi. Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda ilk olarak geçen ay yapılan toplantının özetleri okunup, kabul edildi. 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 32. maddesine istinaden Belediye Meclis Başkanı ve üyelerine verilecek huzur hakkı oybirliği ile 73 TL olarak belirlendi. Geçen ay komisyona gönderilen 2012 yılı Tenbihnamesi de oybirliği ile kabul edildi. Akarca Mahallesi 880 Sokak ve 905 Sokak arasında yapımı devam edilen park alanına Gülistan Göksu 3 Parkı isminin verilmesi oybirliği ile kabul gördü.
Ocak ayı toplantısında komisyona gönderilen Kenan Evren Caddesi’nin isminin değiştirilmesi gündemi konusunda Başkan Saatcı tarafsız kaldığını belirtirken, belediye meclis üyeleri görüşlerini aktardı. CHP’li Belediye Meclis Üyesi Nalan Ünal açıklamasında, “Bakış açısında bir yanlışlık var. Bu isimlerle birlikte Uğur Mumcu ve Bahriye Üçok gibi isimlerinde değiştirilmesi gündeme gelebilir. 12 Eylül’ün hakkı ile yargılanacağına inanmıyorum. Bir isim Cumhuriyet’in kuruluşundan sonra ekonomik ve siyasi olumsuzluğun yanında işkenceleri gündeme getirdi. Diğerleri ise ülkemizin bağımsızlığını savunan aydınlarımızdı. Herkes elini vicdanına koysun ve bu mücadelede sağlam adımlar atılsın” dedi. Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yılmaz Cesur da, “Ben 12 Eylül anayasasına hayır demiş birisiyim. Kenan Evren bizleri çok mağdur etti. O dönemlerde bu yasaya evet diyenlerin bu ismi konuşmaya hakkı yok. Türk insanı bu kadar riyakar olamaz” açıklamalarında bulundu. Daha sonra söz isteyen AK Partili Belediye Meclis Üyesi Rıza Aydın, “Demokrasiye sahip çıkmamız gerekiyor. Her şeyden önce darbe kavramını beyinlerimizden çıkarmamız gerekiyor” derken Selahattin Kayaman da, “O dönemlerde post modern bir darbe uygulandı. Seçimle gelmiş kişilerin koltuklarından indirilmesini kabul edemiyorum. Son 10 yılda şartlar çok değişti. Bu ismin kaldırılmasını istiyoruz” diye konuştu.
Son olarak değerlendirmede bulunan Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, “İlçemizde bölgelere verilen isimleri değiştirme lüksümüz yok. Kenan Evren ismi biraz farklı. Bu insanın elinde birçok arkadaşımızın kanı var. Ben o dönemlerde işkence gördüm ve cezaevinde yattım. Yedek subay adayıyken Uğur Mumcu gibi er olarak askerliğimi tamamladım. O zaman korkumdan ben o anayasaya evet oyu kullandım. 90 yaşındaki bir insanı şimdi yargılayıp, ilçedeki caddeden ismini kaldırsak neye yarar. O kişi zaten tarih yargılamış” dedi.
AK Parti ve CHP grubu ismin değiştirilmesi talebinde bulundu. Yapılan oylamada 11 kabul, 9 ret ve 2 çekimser oy ile Kenan Evren Caddesi’nin ismi değiştirilmedi. İmar konulu gündem maddeleri oybirliği ile komisyona gönderilirken; Fethiye Belediyesi’nin yüzde 99 hissesine sahip olduğu Fethiye Yapı İmar Ticaret Limitet Şirketi’nin faaliyetlerini mali sıkıntısız yürütebilmesi ve ihalelere katılabilmesi için belediye hisse oranı değişmeyecek şekilde 500 bin TL çıkarılması ve Müzisyen merhum Benyamin Sönmez’in isminin bir parka verilmesi talepleri de oybirliği ile komisyona havale edildi.

314 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,8839
EURO 9,3404
BIST 10,5024
ALTIN 466,15

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle