Hoşgeldiniz  

Işıklar Ülkesi’ Projesine 102 Bin Euro Destek

admin | 14 Kasım 2011 | Güncel A- A+

Fethiye Müze Müdürlüğü’nün “AB-Türkiye Kültürlerarası Diyalog Müzeler Hibe Programı” kapsamında hazırladığı “Illumınatıng The Land Of Lıght” “Işıklar Ülkesini Aydınlatmak” adlı proje kabul edildi.
Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Kamil Özer yaptığı açıklamada, “Proje, Fethiye Müze Müdürlüğü, FETAV (Fethiye Turizm, Tanıtım, Eğitim, Kültür ve Çevre Vakfı) ve Liverpool Üniversitesi The Victoria Gallery and Museum ortaklığı ile gerçekleştirilecek. Projenin iştirakçileri Fethiye Belediyesi, Üzümlü Belediyesi, Seki Belediyesi, Kumluova Belediyesi, Muğla Valiliği Avrupa Birliği Direktörlüğü olup, eğitim programı kapsamında Fethiye Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte çalışılacak. Proje süresi 12 ay olurken, proje bütçesi 150 bin 146.50 Euro ve hibe tutarı ise 102 bin 099.62 Euro. “Işıklar Ülkesini Aydınlatmak” Projesi’nin amaçları, halkın kültür mirası konusundaki farkındalığını arttırmak, bu şekilde tahribatı ve eski eser ticaretini azaltmak, çocuklarımızın eğitim becerilerini geliştirmek, ziyaretçi sayılarını arttırmak, vatandaşlarımız için uzun vadeli ekonomik zenginlik yaratmak ve bölgemizde sürdürülebilir miras eğitimi ve kültür turizmine katkıda bulunmak” dedi. Proje kapsamında biri Fethiye’de, diğeri Liverpool’da olmak üzere iki müze ortaklarının ortaklık bilincini arttırmak amacı ile halka açık iki sergi düzenleyeceğini açıklayan Özer, “Bu sergilerde iki ortak kentin kültürel katılımları halkla paylaşılacaktır. Fethiye kent merkezinde ve ören yerleri yakınlarında bulunan okullardan ilköğretim düzeyinde 2 bin, liselerden ise 500 öğrenci projenin eğitim etkinliği içinde yer alacak.
Fethiye Çaltılardaki (İn Mağarası) mağaranın girişinde bulunan yazıtlara yapılacak 3-D tarama ile buradaki görüntülerin kayda geçmesini sağlanacak. Aynı zamanda bu sayede müzedeki Eğitsel Kalıtım Araştırma Merkezinde ve Liverpool’daki VG&M’deki sergide gerçeğe uygun kopyaları yer alabilecektir. Proje kapsamında Fethiye Müze Müdürlüğünün teknik alt yapısını güçlendirme konusunda çalışmalar yapılacak, Fethiye’deki kültür mirasımızın uluslararası boyutta tanıtımı yapılarak turizme katkıda bulunulacak” dedi.

292 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,4642
EURO 9,0240
BIST 10,1547
ALTIN 438,14

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle