Hoşgeldiniz  
..................................................................................

İşadamının cinayet zanlısına 11 yıl 3 ay hüküm

admin | 30 Kasım 2011 | Güncel A- A+

Fethiye de, geçen yıl 12 Haziran’da işadamı 31 yaşındaki Demokan Özkaynak’ı ruhsatsız tabancayla vurarak öldürdüğü suçlamasıyla tutuklu yargılanan 53 yaşındaki Burhan Ataalp, Özkaynak’ı kasten adam öldürmek ve koruması Levent Bakıray’ı yaralamak suçlarından 11 yıl 3 ay hüküm giydi. Ataalp adliye çıkışında cezaevine aracına bindirilirken “Şimdi takdir yüce Fethiye halkının ve Fethiyelilerin. Şu dosyadan 10 yıl ceza çıktı. Düşünün. Adalet buysa Türk adaletini tanımıyorum” dedi.

Geçen yıl 12 Haziran’da sponsor oldukları Uluslararası Gourmet Riders Festivali’ne katılmak için arkadaşı Levent Bakıray ile Günlüklü Koyu’na giden Yacht Marin’in sahibi ve Halikarnas Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin Özkaynak’ın oğlu Demokan Özkaynak, kendisine verilen plaketi aldıktan sonra Bakıray ile birlikte festival alanından ayrıldı. İddiaya göre, festival alanındaki malzemeleri yükleyen Halikarnas Şirketler Grubu’na ait TIR’ın önünü kesen otel sahibi Burhan Ataalp, Özkaynak’ı çağırması için sürücü Mevlüt Küçüker’i tehdit etti. Bunun üzerine Özkaynak, Günlüklü Koyu’ndaki festival alanına döndü. Burada silahların ateşlenmesi sonucu Demokan Özkaynak ile arkadaşı Levent Bakıray ve Nihat Polat yaralandı. Özkaynak, götürüldüğü hastanede hayatını kaybederken, Levent Bakıray Marmaris‘e sevk edildi, Nihat Polat da ayakta tedavi gördü. Olaydan sonra Burhan Ataalp tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Yaklaşık 18 aydır ‘kasten adam öldürmek’ iddiasıyla Fethiye Cezaevi’nde tutuklu bulunan Ataalp, Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi’nde 15’inci kez hakim karşısına çıktı. Duruşmaya, tutuklu sanık Burhan Ataalp avukatlarıyla katılırken, Demokan Özkaynak’ın babası Bilgin Özkaynak da duruşmaya katılmayarak sonucunu otomobilinde bekledi.

Atalap’in avukatları ilk duruşmadan itibaren olayın meşru müdafa olduğunu belirterek son duruşmada da Ataalp’in beraatini istedi. Avukat Avni Tataroğlu “İlk duruşmadan itibaren müvekkilimiz Burhan Ataalp’in kendini korumak amacıyla Demokan Özkaynak’a silah kullandığını söylemiştik. Savunmamızı, yine müvekkilimizin kendini ve çalışanlarını korumak amacıyla ateş ettiğini belirtmek istiyoruz. Tabancayı ilk ateşleyen Demokan Özkaynak’tır. Müvekkilimizin beraatini talep ediyoruz” dedi.

Demokan Özkaynak’ın avukatı Metin Aras ise Burhan Ataaalp’in tasarlayarak adam öldürme suçundan cezalandırılması gerektiğini belirtti. Aras “Bu davada kesinlikle meşru müdafa şartları bulunmamaktadır. Sanık, tasarlayarak adam öldürmüştür. Öldürdükten sonra üzerine değiştirerek silahına ait barut lekelerini temizlemiştir. Sanığın indirim yapılmadan tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep ediyoruz” dedi.

Duruşmada son sözü alan Burhan Ataalp ise “Türkiye ve dünya çapında birçok yatırım yapmış bir iş adamıyım. Çocuklarımın hepsi yüksek tahsillidir. Karşı tarafın avukatları tarafından telafisi olmayan suçlamalarda bulunmuştur. Ben bu olayda tamamen mağdur oldum. Tahliyeme karar verilmesini talep ediyorum” dedi.

Beş saat süren duruşma sonunda Ağır Ceza Mahkemesi heyeti Burhan Ataalp’in Demokan Özkaynak’ı kasten adam öldürmek suçundan 10 yıl, koruması Levent Bakıray’ı yaralamak suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezasıyla çarptırılmasına karar verdi. Mahkeme, ruhsatsız silah kullanan Atalap’in beraatine karar verdi.

TÜRK ADALETİNİ TANIMIYORUM

Duruşma Adliye önünde nedeniyle polis ve jandarma tarafından yoğun güvenlik önlemi alında. Adliye çıkışında ‘Şimdi takdir yüce Fethiye halkının ve Fethiyelilerin. Şu dosyadan 10 yıl ceza çıktı. Düşünün. Adalet buysa Türk adaletini tanımıyorum” dedi. Ataalp’in yakınları, cezaevine bindirilen Ataalp’i görebilmek için büyük çaba harcadı. Merdivenlerin üzerine çıkarak demir parmaklıkların arasından Ataalp’i görmeye çalışan yakınları el salladı.

 

418 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,8187
EURO 9,3602
BIST 10,4091
ALTIN 449,54

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle