Hoşgeldiniz  
..................................................................................

İş Sağlığı Ve Güvenliği Semineri

admin | 21 Eylül 2011 | Güncel A- A+

İş Sağlığı ve İşçi Güvenliği Uzmanı Nasuf Boztepe, Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi Salonu’nda İş Sağlığı ve İş Güvenliği konusunda seminer verdi. Yaklaşık 3 saat süren seminerde özellikle iş kazaları konusunda işçiler bilgilendirildi.

     İş kazası sonucu her yıl binlerce insanın yaralandığı ya da hayatını kaybettiği Türkiye’de, bu konudaki bilincin arttırılması için çalışmalar sürüyor. Son olarak Fethiye Belediyesi Kültür Merkezinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği konusunda bir seminer veren uzman Nasuf Boztepe özellikle yanlış bilinen konular ve hangi kazaların iş kazası statüsüne girdiği konusunda işçilere bilgiler verdi. Uzman Nasuf Kaya seminerde; “Makineyi kullanan insanın sağlığını korumak aslında bir görevdir. Biz ödevimizin hazırlanmasında bu düşünceden hareket ettik. Bu bağlamda işverene, devlete, sendikalara ve işçilere çeşitli görevler düşmektedir. Burada söz konusu olan insan hayatı olduğu için işçinin iş güvenliği ve sağlığını, meslek hastalıklarına karşı alınması gerekli tedbirleri korumak, sağlamak her şeyden önce insani bir görevdir. Bu görevin yerine getirilmesi ile insan unsuruna gelecek zararın yanında makineye, hammaddeye bunlar dolayısıyla ulusal ekonomiye gelebilecek zararların ortadan kaldırılması hedeflenmiştir” dedi.

     Bazı katılımcıların sorularını da cevaplayan Boztepe; “Dünyada ve ülkemizde sanayileşme ve teknolojik gelişmelere paralel olarak özellikle işyerlerinde üretken faktör olan çalışan kişilerin sağlığı ve güvenliği ile ilgili bir takım sorunlar ortaya çıkmıştır. Başlangıçta fazla önemsenmeyen bu sorunlar iş verimini ve işletmeyi tehlikeye sokmasıyla önem kazanmış ve üzerinde düşünülmesi gerekliliği doğmuştur. Bu aşamada yapılan çalışmalar sonucunda işyerlerinde çalışma düzenini ve koşullarını kapsayan birtakım kurallar ve kanunlar yürürlüğe konmuştur. Ancak geçen zaman içinde bu düzenlemelerin yetersiz olduğu görülmüş ve soruna daha değişik açılardan yaklaşılması gerekliliği baş göstermiştir. Bunun üzerine yapılan çalışmalar ve araştırmalar sonucunda “İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği” kavramı doğmuş, konuya bilimsel olarak yaklaşılmaya başlanmıştır” dedi.

    Yaklaşık 3 saat süren seminerde iş kazalarına da değinen Uzman Nasuf Boztepe; “İş kazaları ve meslek hastalıklarından doğrudan ve en çok etkilenenler işçilerdir. Yapılan araştırmalar; günümüzde, dünya ölçeğinde, her saniyede en az üç işçinin iş kazaları sonucunda yaralanmakta olduğunu, her üç dakikada bir işçinin iş kazası ya da hastalanma sonucu ölmekte olduğunu ortaya koymaktadır. Çoğu kez yaralanmalara ve hatta ölümlere yol açabilen iş kazaları ve meslek hastalıkları ile karşılaşan işçiler, iş güçlerinin tümünü ya da bir bölümünü, sürekli veya belirli bir süre kaybedeceklerdir. İşçilerin geçici ya da sürekli olarak iş göremez duruma düşmeleri de üretim süreci sonunda kazanacakları gelirden yoksun kalmalarına neden olacaktır. Böyle bir durumla karşılaşan işçiler, geçici ya da sürekli iş göremezliği karşılığı bir ödenek alacaklardır. Sürekli olarak iş göremez duruma gelen işçilerin gelir yaratma kapasitesi sınırlanacak, rehabilitasyon sonrası ise ancak düşük ücretli bir işte çalışabileceklerdir” diyerek; kazaların hangisi iş kazası, hangisi normal kaza olduğunu çeşitli örneklerle katılımcılara anlattı.

431 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,8187
EURO 9,3602
BIST 10,4091
ALTIN 449,54

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle