Hoşgeldiniz  
..................................................... .................................................... ............................................... ..........................................................

İNSANLARIN HAYIRLISI

4. M. Said Çelik | 30 Ekim 2020 | KöşeYazar A- A+

İNSANLARIN HAYIRLISI

“Allah’ın sana iyilik yaptığı gibi sen de iyilik yap ve yeryüzünde bozgunculuk isteme. Çünkü Allah, bozguncuları sevmez.” (Kasas Suresi 77)
Dünya döndüğü, sen de son nefesini vermediğin sürece unutma ki hiç bir şey son değildir.
Her şeyi sil baştan yaşamak mümkün olmasa da, zararın neresinden dönülür ise kâr olduğu asla unutulmamalıdır.
Kendisine acımayana acınmaz. Kendi düşen ağlamaz. Bencil ifadeleri dikkate alınacak olursa!
Rahim ile kabir arasında yaşanmakta olan hayat yolculuğunda yaşanma ihtimali olan risklerin ne kadar dikkat gerektirdiği daha iyi anlaşılır.
Hayat bu, her şey insan için. Bizim için. Düşmeyen kalkmayan sadece ezel ve ebed sultanı olan Allah (c.c)var. Akıllı insan hataya düşmemek için azami dikkat gösteren ve tedbirli davranan kimsedir.
Kararlı, azimli, güçlü ve idealist insan, olaylar karşısında göstermiş olduğu dikkat almış olduğu tedbirlere rağmen düştüğü yerde kalmayıp, kalkıp kaldığı yerden hayata devam etmesini bilendir.
“Düşenin dostu olmaz” deyimini iyi niyetle söylenmiş nasihat amaçlı bir ikaz olarak kabul edecek olsak bile;
Bu deyim, bencilliği medeniyet sayan makyevalist görüşlerin hayata hâkim olduğu zamanlarda, hissiz insanların yaygınlaşmasına sebep olup; İnsani ilişkileri zaafa uğratarak toplumsal çözülmelere zemin hazırladığını üzülerek görmekte ve yaşamaktayız.
Düşenlere dost eli uzatarak, bu hatalı düşünce ve bencil mantığı yıkalım ki, insana yakışan en güzel haslet olan vefa ve dostluk ölmesin.
İşte Allah cc. ferman-i süphanisinde “Allah’ın sana iyilik yaptığı gibi sen de iyilik yap ve yeryüzünde bozgunculuk isteme.” (Kasas 28/77) Zamanları aşkın ilahi mesajı ile huzur ve saadetin, güven ve emniyetin, hak ve adaletin temin ve tesisinin;
İnsanların birbirlerine iyilik yapmaları, fesat kelimesi ile ifade edilen anarşi ve teröre bulaşmamaları, karşı tedbirler almaları ile mümkün olacağını haber veriyor.
Unutulmamalıdır ki âlemlere rahmet ve güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderilmiş olan Hz. Muhammed (Sav.) ” Hayrunnase men yenfeun nas. İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır.” hadisi ile Allah nezdinde hayırlara nail olmanın yolunun insanlara faydalı olmaktan geçtiğini bildirmektedir.
Bütün zamanların en büyük önder ve örneği yine “ Resul akli, amentubillahi ve tuhebbebul insan” diyerek; Hayata anlam ve değer kazandıran imandan sonra, insan ve insanlık için en değerli ve gerekli olan işin, insanı ve insanlığı sevmek olduğunu haber veriyor.
İnsan isen, sevmelisin insanı,
Akıllıysan bilmelisin rahmanı.
Görmezmisin bu dünya, sanki bir hana benzer,
Gelen tüm misafirler, onda çok kalmaz gider.
Selam ve Dua ile…

3454 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,7847
EURO 10,4234
BIST 12,1294
ALTIN 500,91

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle