Hoşgeldiniz  
..................................................................................

İngiliz Vatandaşın Karaciğeri Türk Hastaya Şifa Oldu

admin | 18 Aralık 2011 | Güncel A- A+

Fethiye de yaşamını kaybeden 59 yaşındaki İngiliz uyruklu Tathleen Patrıcıa Kingston’nun karaciğeri, Türk hasta Arif Kavas’ın bedeninde can buldu. Doç. Dr. Murat Kılıç, yabancı vatandaşların organ bağışı tercihinde, Türkiye’de ikamet etmeleri ve Türk vatandaşlarını benimsemelerinin büyük rolü olduğuna dikkat çekti. 2009 yılında karaciğer yetmezliği teşhisi ile tanışan 47 yaşındaki Arif Kavas’ın 2 yıllık yaşam mücadelesi, İngiliz uyruklu Tathleen Patrıcıa Kingston’nun bağışlanan organları ile son buldu. İngiliz Kingston’nun bağışlanan organlarından karaciğeri, İzmir Çiğli’deki Özel Kent Hastanesi karaciğer nakli ekibi tarafından başarılı operasyonla Türk hasta Kavas’ın bedeninde can buldu. Operasyondan önce canlı verici ve kadavradan nakil girişimlerinin hep hüsranla sonuçlandığını belirten Kavas “Yakınlarım dahil olmak üzere kadavralardan da nakil girişimleri oldu ancak hep hayallerim yıkıldı. Uygun nakil bulunduğu zaman doktorlarım beni aradı ve ameliyatın gerçekleşebileceğini söylediler. Yaşama tutunmak isterken yaşamımdan olmayayım diye hastaneye bile gelirken çok dikkatli oldum” dedi.
“AYAĞA KALKTIĞIMDA İLK İŞİM FETHİYE’DE OLMAK”
Ameliyatın ardından kendisini kuşlar kadar hafif hissettiğini ve taburcu olduktan sonra Fethiye’ye giderek Kingston’nun yakınlarına teşekkürlerini sunacağını belirten Kavas “Yakınlarımın yaptığı araştırmaya göre organı bağışlanan kişi, 59 yaşında bir bayan. Fethiye’de vefat ettiğini biliyorum. İyi olduğumda ailem ile birlikte yakınlarını ziyaret ederek teşekkürlerimi sunacağım. Organ bağışı konusunda insanları biraz daha duyarlı olmalılar. Bana bir şey olmaz zihniyetine asla kapılmasınlar. Hiç farkına varmadan bile insan sağlığını kaybedebiliyor” dedi. Kavas, 2011 yılına hastanede hasta haliyle girdiğini, 2012 yılına da sağlığına kavuşmuş şekilde hastanede gireceğini belirtti.
“ORGAN BAĞIŞINDA YABANCILAR TÜRKLERİ BENİMSİYOR”
Nakil ekibinde görevli Doç. Dr. Murat Kılıç organ bağışının giderek yaygınlaştığını, yabancı vatandaşların da organ bağışı tercihinde Türkiye’de ikamet etmeleri, yaşam alanlarını ve vatandaşları benimsemelerinden kaynaklandığına dikkat çekti. Dr. Kılıç; Türkiye’de yapılan organ bağışlarının yüzde 75’inin canlı vericilerden yüzde 25’inin ise kadavralardan gerçekleştiğini belirterek, bunun Avrupa ülkelerinde tam tersi bir işlem olduğunu söyledi. Dr. Kılıç ” Bizim Akdeniz ve Ege bölgelerinde yabancı vatandaşların yerleştiklerini biliyoruz. Yaşam alanlarını, Türk vatandaşlarını benimsemeleri organ bağışında önemli bir etken olabiliyor. Bu vericimiz de böyleydi. Onlardaki bağış oranı hem iyi ama bizim için kötü. Çünkü onların bağış oranı daha yüksek. Daha öncede birçok beyin ölümü gerçekleşen İngiliz vatandaştan organ bağışı gerçekleştirdik. Maalesef Türkiye’den milyon nüfus başına düşen organ bağış oranı 2-3 düzeyinde. Batı Avrupa ülkelerinde bu oran 20’leri bulabiliyor. Yani onların 10’da 1’i kadar kadavra organ bağışı var. Ülkeyi ve yaşam koşullarını benimsedikleri için organ bağışlarını gerçekleştiriyor olabilirler” dedi.  Kavas’ın genel sağlık durumunun iyi olduğunu açıklayan Dr. Kılıç, 10 gün içerisinde taburcu işlemlerinin tamamlanacağını belirtti. Kingston’ın karaciğeri İzmir Kent Hastanesi’ne, böbrekleri ise Ege Üniversitesi’ndeki iki hastaya nakledilmek üzere Fethiye’den İzmir’e getirildi.

289 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,8143
EURO 9,3476
BIST 10,4393
ALTIN 447,23

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle