Hoşgeldiniz  
.................................................................................. ...................................................................................

HOLİDENT AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ SAĞLIK KÖŞESİ

Erkan Ilik | 17 Eylül 2020 | Eğitim, Genel, Güncel, gundem, Sağlık, Siyaset, siyasi A- A+

Uzman Dr. Tonguç Kavasoğlu

DİŞ ETİ HASTALIKLARI ve CERRAHİSİ

 

Merhaba değerli Fethiyeliler,

 

Bir süredir Holident ailesi olarak uzman hekimlerimiz tarafından sağlık köşesinde sizleri ağız ve diş sağlığıyla ilgili sizleri bilgilendirmeyi amaçlıyoruz. Bu sayıda da implant tedavileri ile ilgili sorularınızı yanıtlamaya çalışacağım.

 

Yazıma başlamadan önce sizlere kendimi tanıtmak ve kısaca Holident Diş Hastanesi’ne uzanan yolculuğumuzdan bahsetmek isterim.

 

Marmara Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezuniyetimin ardından implantoloji ve periodontoloji üzerine uzmanlaşmayı seçtim. New York, Virginia Common Wealth Universitesi’nde Implant ve Cerrahi üzerine 2 yıllık bir eğitim programını tamamladım. Doktora eğitimimi  Yeditepe Üniversite’sinde tamamlarken 4 yıl boyunca İstanbul’da farklı kliniklerde pratik yapma şansı buldum. Doktora eğitimimin ardından doğum yerim Denizli’de kendi muayenehanemde 5 yıl implant tedavileri yoğun olmak üzere çalıştım. Ardından Uzun yıllardır Fethiye’de kendi muayenehanesinde hizmet vermekte olan Marmara Üniversitesi’nden değerli okul arkadaşım Dt.Çağatay Aras’la birlikte Fethiye’de ekip olarak çalışmaya karar verdik ve Holident Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’ni kurduk.

 

2019 Yılına kadar implant ve kozmetik tedavilerde beraber çalıştık ve bu süreçte tüm dünyadaki gelişmeleri eğitim ve seminerlerle yerinde takip ettik. Teknolojik gelişmelerin ve uzmanlaşma ile gelişen yeni tedavi yöntemlerinin sonucu olarak klasik diş hekimliğinin yerini uzmanlaşma ve ekip çalışmasının aldığını fark ettik. Biz de bu persfektifi güzel Fethiyemiz’de daha kapsamlı hizmet vermek amacıyla Holident Diş Hastanesi’ne yansıtmayı amaçladık. Endodonti, Ortodonti gibi uzmanlıkların yanısıra uzun yıllardır tanıdığımız 2 diş hekimi arkadaşımızı ve uzun yıllar Letoon Hastanesi’nde çocuk cerrahisi ve genel anestezi branşlarında hizmet vermiş Dr.Osman Nuri Büyüker’i kadromuza katarak tam teşekküllü bir Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi olarak hizmet vermeye başladık.

 

Şimdi sorularınıza geçelim, eğer siz de implant tedavileri ve diş eti hastalıklarıyla ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz www.holident.com.tr ‘yi ziyaret edebilir ya da +90 542  614 87 03 WhatsApp hattımıza mesaj göndererek kolayca bir randevu alabilirsiniz.

Dental implant nedir ?

Günümüzde kaybedilen dişlerin fonksiyon ve estetiğinin tekrar yeniden hastaya kazandırılmasında en çok tercih edilen tedavi seçeneği haline gelen dental implantlar; titanyum materyalinden yapılan yapay diş kökleridir.

Genelde vida şeklinde olan dental implantların titanyum olması nedeniyle biyolojik olarak çene kemiğine olan uyumu çok yüksektir. Bu uyum kemik hücrelerinin titanyum yüzeyine bağlanmasıyla gerçekleşmektedir. Bu önemli biyolojik ilişki osteointegrasyon olarak adlandırılmaktadır.

İmplant her hastaya yapılabilir mi ?

Hastalarımızın genel sağlık durumları öncelikle iyi değerlendirilmelidir. Sistemik hastalıklar nedeniyle kanama, enfeksiyon riski taşıyan, yeterli bakım yapamayacak, çene kemikleri tedaviye uygun olmayan hastalarımızın implant dışındaki protetik tedavilere yönlendirilmesi gerekmektedir.

Bunların dışında genel sağlık durumu iyi, kemik olarak yeterli olan ve kemik gelişimini tamamlamış her hastaya her yaşta implant tedavisi uygulanabilmektedir.

Diş tedavilerinde implant hangi durumlarda önerilir ?

Dişsiz alt-üst çenelerde, azı dişlerin kaybına bağlı arka bölge dişsiz sonlanan hastalarda, tek diş kaybı durumunda, uzun dişsiz boşluklar gibi diş eksikliği olan her bölgede uygulanabilmektedir.

Diş çekiminden hemen sonra implant yaptırabilir miyim ?

Diş çekiminin yapıldığı sırada hemen implant uygulamaları yapılabilmektedir, bu işlem immediate implant cerrahisi olarak adlandırılır. Başarılı olunması için çekilen diş bölgesindeki kemik ve enfeksiyon durumu dikkatlice değerlendirilip, karar verilmelidir. Hemen yerleştirilmeyecekse hasta çekimden 6-8 haftalık kemik iyileşmesi sonrasında implant yaptırabilir.

Çekim sonrası diş eksikliğinin kısa sürede giderilmesi hem mevcut kemiğin korunmasını hem de dişilerde oluşabilecek kaymaları önleyecektir. Özellikle üst çenede arka azı dişlerin köklerinin anatomik olarak sinüsle ilişki içerisinde olması çekim sonrası kemikte erimeyi hızlandırmaktadır, kemik ilavesi ihtiyacına yol açmaktadır.

 

İmplantın hastaya ugulanmasındaki aşamaları nelerdir ?

-Teşhis ve Tedavi Planlaması: Hastanın kemik yapı ve miktarının uygunluğu klinik ve radyolojik olarak tespit edilip, hastanın istek ve gereksinimleri doğrultusunda iyi bir implant tedavi planlaması yapılmasıdır.

-İmplant Cerrahisi: Genelde ilgili bölgenin lokal anestezisi ile yapılan implant cerrahilerinde, yapılacak işlem süresi ve cerrahi tipine göre genel anestezi de tercih edilebilmektedir. Cerrahi olarak implant yerleştirilmesi sırasında tüm steril şartlar yerine getirildikten sonra uygulanacak implant sistemine göre çene kemiğinde yapılması planalanan yerlere özel diriller ile implant boşlukları hazırlanarak ve implantlar bu boşluklara yerleştirilmektedir.

-İyileşme Süreci: Diş eti iyileşme süreci; 7-10 gün sonra varsa dikişlerin alınmasıyla son bulur.Fakat diş etine göre çok yavaş iyileşen kemik dokusu için bu fizyolojik süreç ortalama 3-6 aydır. Kemik ilavesi gibi ileri cerrahi işlemlerde bu süreç daha da uzayabilmektedir.

-Protezlerin Yapım Aşaması: İmplant destekli protezleri sabit ve hareketli olarak ikiye ayırabiliriz. Sabit protetik tedaviler; kron ve köprü şeklinde yapılarak hastanın kaybettiği doğal diş fonksiyonu tamamen geri kazandırmaktadır. Hareketli protetik tedavilerde ise hastanın takıp çıkarabileceği damakların implantlarla çok iyi tutuculuğa sahip olmaları sağlanabilemektedir.

124 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,9504
EURO 9,3928
BIST 1,1800
ALTIN 487,13

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle