Hoşgeldiniz  
..................................................................................

HOLİDENT AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ SAĞLIK KÖŞESİ

Erkan Ilik | 13 Eylül 2020 | Genel, Güncel, gundem, Sağlık, Siyaset, siyasi, Spor A- A+

Dr.Dt.Irmak Eroğlu

ENDODONTIST / KANAL TEDAVİSİ UZMANI

 

Merhaba Fethiyeli dostlar,

 

Sağlık köşemizde yeniden sizlerle birlikteyim. Bu sayıda sizlere kanal tedavi ve ağrılı dişlerle ilgili bilgi vermeye devam edeceğim.

 

Köşemizi ilk defa okuyan okurlarımız için kendimi tanıtmak isterim. 1981, Kdz. Ereğli doğumluyum. Üniversite eğitimimi İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde tamamladım. Mezun olduğum 2004 yılında yine aynı fakültenin Endodonti (Kanal Tedavisi) Anabilim Dalı’nda Doktora eğitimime başladım ve 2009 yılında tezimi sunarak mezun oldum. O dönemden beri İstanbul’da çeşitli özel hastanelerde ve muayenehanelerde Endodonti uzmanı olarak görev yaptım. 2019 yılının mart ayından itibaren de Fethiye’ye yerleştim ve Holident ekibine katıldım.

 

Şimdi soru ve cevaplara geçelim. Eğer sizing de ağrılı dişler ve kanal tedavileri hakkında merak ettikleriniz varsa www.holident.com.tr web sitemizi ziyaret edebilir ya da info@holident.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.

 

-Kanal tedavisi ağrılı ve uzun bir süreç midir?

Kanal tedavisi dişi uyuşturarak yaptığımız, dolayısıyla, hastanın çenesinin iyi uyuştuğu şartlar altında, ağrının olmadığı bir tedavidir. Derin anestezi için bazı hallerde birden fazla iğne yapılması gerekebilir ve  bu noktadan sonra hasta dişinde ağrı hissetmemelidir.

Eskiden kanal tedavisi, günümüzde kullandığımız anestezikler kadar başarılı ilaçlar olmadığından farklı yöntemlerle yapılıyordu, ve ne yazık ki o dönemlerden kalma ağrılı hasta hikayeleri hala günümüze kadar hastaların kanal tedavisi hakkında korkmalarına sebep olmaktadır.Eski yöntemle tedavinin süresi de çok uzun sürüyordu. Şimdi ise tek seansta tedaviyi tamamlamamızı mümkün kılan ilaçlar ve teknikler vardır. Eğer dişiniz iltihaplı, ve dişin içinde ilaç bekleterek birden fazla seansta tedaviye gerek duymasına sebep olan bir durumda değilse kısa zamanda bitecektir. Daha önceden kanal tedavisi yapılmış ve bir sebeple tedavinin tekrarlanmasını gerektiren hallerde, tek seansta tedavi uygun değildir. Hekiminiz dişin durumuna göre sizi yönlendirecektir.

 

-Kanal tedavisi öncesinde antibiyotik kullanmalı mıyım?

Sadece çürük kaynaklı bir ağrı sebebiyle yapılacak kanal tedavisinde tedavi öncesinde antibiyotik kullanmanıza gerek yoktur. Hekime danışma sebebiniz yüzünüzün şişmesine sebep olan bir diş ise, şişliği drene ettikten sonra hekiminiz size bir antibiyotik reçetesi yazacaktır. Genellikle eski kanal tedavilerinin tekrar iltihaplanması sonucu hastanın çiğnemede güçlük çekmesi, yüzünün şişmesi veya ağzın içine iltihap akacak şekilde dişetinden fistül adını verdiğimiz sivilce başı gibi bir yapı, hastanın dişinin tekrar kanal tedavisi yapılmasını veya bazı durumlarda dişin çekilmesini gerektirebilir. Bu durumlarda gerekli hallerde antibiyotik kullandırıyoruz, ancak kanal tedavisinde rutin, her hastada uygulanan bir işlem değildir.

 

-Kanal tedavisi sonrasında kaplama yapılması gerekli midir?

Eğer kanal tedavisi yapılan diş, tedavi sonrasında, sızdırmaz bir şekilde dolgu ile restore edilebiliyorsa, genellikle bu şekilde kapatılır. Ancak kanal tedavisi ihtiyacı duyan dişler, genellikle çok fazla madde kaybı olan, çürüğü büyük, hatta bazı hallerde, kırık, ve kırık hattı, dişetinin altına uzanan dişlerdir. Bu sebeple, yapılan dolgular da çok büyük olmaktadır. Madde kaybı çok olan dişlerde, bazen kökten destek alan post adını verdiğimiz malzemelerle dolgumuza destek oluşturmamız gerekiyor, ve dişin çok fazla duvarı kayıpsa, ve bütün dolgu tek duvara yaslanıyorsa, kaplama yapma , çiğneme kuvvetlerinin dişte daha eşit dağılmasını sağlayacağından, dişin ağızda daha uzun süre kalmasını sağlayacaktır.

 

-Kanal tedavim yarım kalmıştı, pandemi sebebiyle tedavime devam edemedim. Ağrım da yok. Bu şekilde kalsam sıkıntı olur mu?

Kanal tedavisine başlanmış bir dişte ağrı olmamasının sebebi, artık ağrıyı hissedecek sinir dokusunun dişin içinde olmayışıdır. Ancak bir süre sonra, bu dokunun boş kalan yeri, doldurulmadığı şartlar altında, bakterilerin üremesi için çok uygun bir ortam teşkil eder. Bu da bir süre sonra, daha şiddetli bir kök ucu ağrısı ile, hastanın dişinin üzerine basamayışı veya da yüzünün şişmesi şikayeti ile kliniğe başvurmasına sebep olacaktır. Bu sebeple geciktirmeden, tedavinizi tamamlamınızı tavsiye ederim.

 

346 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,6604
EURO 8,9115
BIST 1,1633
ALTIN 458,62

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle