Hoşgeldiniz  

Hava Oyunları 2 bin 400 atlayış

admin | 31 Ekim 2011 | Güncel A- A+

26 Ekim’de başlayan 12’nci Uluslar arası Ölüdeniz Hava Oyunları Festivali’nde beş günde Babadağ’dan 2 bin 400 atlayışın yapıldığı belirtildi. Dünyanın en iyi atlayış pistlerinden kendilerini Ölüdeniz’in eşsiz güzelliğine bırakan yerli ve yabancı pilotların alçak irtifada açılan serbest paraşüt atlayışları da nefesleri kesti. Sporcuların gökyüzünde kendilerini boşluğa bırakan heyecan verici gösterileri kasklarında bulunan kameralar tarafından kaydedildi.  Fethiye’nin Ölüdeniz beldesinde bu yıl 12’ncisi düzenlenen Uluslar arası Ölüdeniz Hava Oyunları Festivali son gün uçuşlarının ardından sona erdi. 45 ülkeden 450 sporcunun beş gün boyunca atlayış gerçekleştirdiği festivalde,  serbest paraşüt atlayışları, kuş adam (birdman) atlayışları, çok alçak irtifalardan yapılan “base-jump” atlayışları gerçekleştirildi. Festival boyunca Dünyanın en iyi atlayış pistleri arasında gösterilen bin 900 metrelik Babadağ’dan yerli ve yabancı pilotlar tarafından 2 bin 400 atlayış gerçekleştirildiği belirtildi. Festivalin amacına ulaştığını belirten Ölüdeniz Belediye Başkanı CHP’li Keramettin Yılmaz “Bu yıl 12’ncisini düzenlediğimiz festivalimizde dünyanın en iyi plajlarından biri seçilen Belcekız Plajı’nda yapılan birbirinden güzel atlayışlar izledik. Yerli ve yabancı pilotlarımız bizlere gökyüzünde muhteşem şovlar sergiledi. Dünyanın dört bir yanından gelen pilotlar, Ölüdeniz’de yamaç paraşütü sporunun önemini bir kez daha ortaya koydu. Yamaç paraşütü atlayış bakımından dünyanın en iyi pistlerinden biri olan Babadağ’dan 2 bin 400 atlayış gerçekleştirildi. Bu atlayış sayılarını önümüzdeki yıllarda daha artırmak istiyoruz. Ekim ayının son haftasını oldukça verimli geçirdik. Sporcularımızla önümüzdeki yıl tekrar buluşmak istiyoruz” dedi.

Nefes kesen serbest atlayışlar

Festival boyunca yerli ve yabancı pilotlar birbirinden güzel ve heyecan verici gösterilere imza attı. Türk sporculardan Kemal Buhara, Beslan Babaoğlu, Şahin Şahin, Hasan Dökmetepelioğlu ile yabancı sporculardan Thomas Lednik, Libor Jurasek, Barbora Smutna, Mike Steen, Kevin Hintze ve Pal Takas gökyüzünde muhteşem gösteriler sundu. Birbirinden deneyimli pilotlar, serbest paraşüt atlayışları, kuş adam (birdman) atlayışları, çok alçak irtifalardan yapılan “base-jump” atlayışları gerçekleştirdi. Sporcuların yaptıkları gösteriler izleyiciler tarafından büyük alkış aldı. Yere 70 metre kala paraşütlerini açarak iniş yapan sporcular izleyicilerin ilgi odağı oldu. Sporcuların alçak irtifadan yaptıkları heyecan verici atlayışları kasklarının üzerinde bulunan kameralar tarafından kaydedildi.

Gökyüzünde alçak irtifa uçuşu gerçekleştiren ve Türkiye’de 261 metre yüksekliğindeki Sapphire’den serbest atlayış yapan ilk Türk pilotlarından Hasan Dökmetepelioğlu “ Ölüdeniz, yamaç paraşütü sporu bakımından muhteşem bir yer. Bizlerde pilot olarak beş gün boyunca gökyüzünde, izleyicilere güzel gösteriler yapmak istedik. Oldukça eğlenceli ve güzel bir festival geçirdik. Her atlayışım sırasında oldukça heyecanlandım” dedi.

431 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,4065
EURO 8,9968
BIST 10,1324
ALTIN 442,30

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle