Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Halk Karaot Mevkiinde Tersaneye Karşı

Erkan Ilik | 09 Şubat 2014 | Genel, Güncel A- A+

Halk Karaot Mevkiinde Tersaneye Karşı

Diren Karaot; Israrcı Olunursanız Burası Taksim Gezi Parkına Dönecektir. Fethiye’nin Yanıklar mevkiindeki bakir en güzel koylarından birisi olan Karaot koyu ve plajına yapılmak istenen “Yat Çekek Yerine” bir kez daha karşı çıkarak bir eylem daha gerçekleştiren halk; fermanı bu sefer tam verdi…“Karaot’u Vermiyoruz” diyen köylüler ve çevreciler Cumartesi günü bir eylem gerçekleştirdiler. Çevre örgütleri ve çevreciler tarafından desteklenen eylemde bölge halkı “Karaot’u Vermiyoruz” pankartı açarak imza kuyruğuna girdi. 30 Mart yerel seçimlerine kadar Karaot’un alelacele verilmek istendiğini vurgulayan köylüler özellikle “Büyük Şehir” olana kadar sahilimize sahip çıkmak zorundayız, itiraz dilekçelerimizi hazırladık, Pazartesinden itibaren ilgili kurumlara vererek mahkemeye başvurup dava açacağız” dediler…

“Karaot’u Vermiyoruz”, “Kuşları Yuvasız Çocukları Sahilsiz Bırakmayın”, “Karaot Sahili Sahipsiz Değildir”, “Karaot Sahilimizi Bize Bırakın”, “Karaot Dayanışması”, “Diren Karaot” yazılı pankartları açan vatandaşlar; siyasilerden ve Türkiye’deki tüm çevre örgütleri ile sivil toplum kuruluşlarından yardım istediler. Buraya her an iş makinelerini sokabilirler diyen bölge halkı;  gazetemiz muhabirine böyle olduğu takdirde burası Taksim Gezi Parkına dönecektir, şeklinde açıklamada bulundular…

“SAHİL ŞERİDİ BOYUNCA KARASAL ALANLAR “HASSAS ZON, DOĞAL SİT, SIĞLA ORMANI, ORMAN VE ARKEOLOJİK SİT” ALANLARI İÇERMEKTEDİR”

Karaot Dayanışması tarafından organize edilen eylem ile ilgili basın açıklamasında bulunan Kargı köyü muhtarı Mithat Sarı “Fethiye’nin Karagözler mevkiinde faaliyet gösteren yat çekek yerinin, görüntü ve deniz kirliliği yarattığı gerekçesiyle 1999 yılında Yanıklar Köyü Karaot(Akgöl) mevkiine taşınması konusu gündeme gelmiştir. 2008 yılında Yanıklar Köyü Karaot Akgöl mevkiine taşınması konusu gündeme gelmiştir. 2008 yılında Özel Çevre Koruma kurumu tarafından ilgili tesisin yerini belirleyen Çevre Düzeni Revizyon Planı hazırlanmış, 2010 yılında Karaot(Akgöl) mevkiine hazine arazisi; Maliye Bakanlığı tarafından 49 yıllığına S.S. Fethiye Yat ve Çekek İmalat ve yapımcıları Sosyal Tesisler Kurma ve İşletme Kooperatifine tahsis edilmiştir. Projeye göre 203.750,26 m2 kara, deniz ve kıyı alanı kullanılacak. Bu alanda toplam 14.643 m2 kapalı alan inşa edilecektir” dedi.

“BU BİR DOĞA KATLİAMIDIR”

Açıklamasına devam eden Muhtar Mithat Sarı “Karaot sahili, Fethiyelilerin, özelliklede Yanıklar, Kargı ve Çiftlik köy halkının yıllardır aileleriyle denizinden ve plajından istifade ettiği eşsiz güzellikte doğal bir alandır. Bu sahil aynı zamanda 95 milyon yıldır var olduğu bilinen ve bugün nesli tehlike altında olan deniz kaplumbağalarının yuvalama alanıdır. Fethiye’nin Karaot(Akgöl), Yanıklar, Kargı, çiftlik ve Çalış sahil şeridinin tamamı Kaplumbağa etki alanıdır. Ayrıca Akgöl ve Karaburun mevkii sulak alandır. Bahsi geçen sahil şeridi boyunca karasal alanlar “Hassas Zon, Doğal Sit, Sığla Ormanı, Orman ve Arkeolojik Sit” alanları içermektedir. Yat çekek ve imal tesisinin oluşturacağı fiziksel ve kimyasal kirlilikler, son derece hassas ve kırılgan yapıdaki deniz, sulak alan ve kıyı ekosistemlerinde tüm ekolojik dengeleri alt üst edecek, nesli tehlike altındaki bir çok canlının yaşam alanlarını yok edecek ve tür kayıplarına neden olacaktır. Bu bir doğa katliamıdır. İlgili tesisin yapılacağı yer ve devamındaki sahil Akdeniz havzası içinde 5 türle temsil edilen nesli tehlike altındaki deniz kaplumbağalarının üreme alanı olmaktadır” dedi.

Konuşmasına devam eden Mithat Sarı “Saymış olduğum bu nedenlerden dolayı yat çekek imal yerinin Karaot(Akgöl) sahiline yapılmasına karşı yerel, ulusal ve uluslar arası çevre örgütlerinden gelen tepkiler üzerine proje askıya alınmış fakat 2011 yılı Aralık ayında nihai çed raporu ve 29 Ocak 2014 tarihinde toprak koruma kurulu onay vermiş ve sonuçta yat çekek imal yeri tesislerinin bürokratik engelleri aşılmıştır. Biz başta Yanıklar köyü ve bölge halkı olarak tüm doğasever vatandaşlarımız  yat çekek imal yerinin Karaot’a yapılmasını istemiyoruz” dedi. Daha sonra; Yanıklar ve Kargı köyü sakinleri ile çevreciler, sahilde toplanarak “Karaotu vermiyoruz” yazılı büyük bir pankart açtılar. Sahilin çevresine güvenlik şeridi çekerek, üzerine kağıtlara yazdıkları “Karaot’u vermiyoruz”, “Tekne imal ve çekek yerine hayır”, “İş makinesi giremez”  şeklindeki tabelaları  asan eylemciler, bir süre slogan attılar ve alkışlarla protesto ettiler.

“HALK YAT ÇEKEK VE İMAL YERİ İSTEMİYORUZ DİYE HAYKIRDI”

Fethiye’nin Yanıklar Köyündeki yakınında turistlik tesislerin yer aldığı Karaot Akgöl mevkiine yat çekek ve imal tesisi yapılmasına karşı çıkarak bu yerin caretta caretta koruma alanı ve kuş konaklama ve üreme alanı olduğunu belirttiler. Fethiye Eko Turizm Geliştirme Derneği yönetim Kurulu üyesi Ahmet Kizen Yat çekek ve imal tesisin yaratacağı fiziksel ve kimyasal kirlilikler nesli tehlike altındaki deniz kaplumbağalarından koruma altındaki iri başlı deniz kaplumbağası caretta caretta ile yeşil deniz kaplumbağası chelonia mydas türlerinin tehlike altına girmesine neden olacaktır. Bu alan kaplumbağalar için koruma alanıdır. Yat Çekek ve imal yerinin Karaota yapılması ulusal ve uluslararası çevre örgütlerinden gelen tepkiler üzerine askıya alınmıştı. Burada birde ÖÇK’nın koyduğu caretta üreme alanıdır tabelası bulunmasına rağmen burada tekne imalatı yapılacaktır. Aynı zamanda kuş konaklama yeri olduğu için Akgöl’de kuşlar konaklayamayacaklardır” dedi.

Konuşmasına devam eden Kizen “Yapılacak tesisin ÇED raporuna baktıklarında, 100 metrelik teknelerin de bölgeye girişine izin verileceğini ifade ederek “Buraya böyle bir sanayi girdiği zaman köylerin sosyo ekonomisini de etkileyecek. Aynı zamanda bütün sahili de etkileyecek. Kumulda mutlaka endemik bitkiler vardır. Bunların hepsi etkilenecektir. Fethiye’de göçmen kuşların uğradığı alan olarak Girdev, Çalış ve buradaki Akgöl var. Bu tesis buradaki yaşamı olumsuz yönde etkileyecek” dedi. Tesisin kirlilik yaratmayacağının söylendiğini ancak bunun mümkün olmadığını öne süren Kizen, denizdeki akıntıyla kirliliğin bütün bölgeyi etkileyebileceğini kaydetti. Kizen, tesisin yapılmasının planlandığı yaklaşık 1 kilometrelik sahilde, deniz kaplumbağalarına ait 28 yuva tespit ettiklerini, her geçen yıl da bu sayının arttığını ifade etti. Sahilde kaplumbağaların üreme alanı olduğunu belirten levhalar bulunduğuna değinen Kizen, insanların dahi kullanmadığı sahile büyük teknelerin gelmesinin çok çelişkili olduğunu sözlerine ekleyerek konuşmasını tamamladı. Yıllardır bu köyde yaşayan Arzu Kula ve diğer vatandaşlarda tepkilerini Karaotu vermeyiz, inşaat yaptırmayız, bu doğayı kıydırmayız diye konuştular.(FG)

karaot mevkii tersane eylemi (14)_640x427 karaot mevkii tersane eylemi (27)_640x427 karaot mevkii tersane eylemi (30)_640x427 karaot mevkii tersane eylemi (48)_640x427 karaot mevkii tersane eylemi (51)_640x427 karaot mevkii tersane eylemi (52)_640x427

 

 

1221 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle